
Protitočna zaščita z mariborskega letališča zadnja leta ni imela potrebnih dovoljenj, s katerimi bi lahko izvajala to delo. Samo letalo je bilo certificirano, varno, a dodana oprema in operacije, za katere so želeli leteti, niso bili, oziroma niso imeli dokumentacije. "Zrakoplovu, ki opravlja dela obrambe proti toči, je bilo od agencije plovnost podaljšana zadnjič v letu 2014. V zapisih iz takratnega obdobja ni bilo najdene ugotovitve, da bi imeli vgrajeno kakršno koli neodobreno opremo. Morda v času nadzora ni bila vgrajena na letalo in kot taka neopažena," so dejali v agenciji in dodajajo, da je letalu od leta 2014 plovnost (dovoljenje) podaljševala organizacija za vodenje stalne plovnosti. Slednje gre bolj na zaupanje, a dejstvo je, da letalo ni imelo ustreznih dovoljenj.
Januarja so v agenciji opravili nadzor Letalskega centra Maribor, specifično letala Cessna TU206B, z registrsko oznako S5-DBS, da bi preverili skladnost, in ugotovili, da nima dokumentov. "Operater tudi nima dokazila, da je bila taka sprememba odobrena pred letom 2003," so še zapisali. Mariborčani so dejali, da so letalo registrirali še v času prejšnje države in da so dokumenti zgoreli v Beogradu. Kljub vsemu povedanemu je dejstvo, da so protitočno obrambo izvajali ves ta čas, zgrešili so jih nadzori agencije, kot tudi strinjanje inšpektorjev, da je vse v redu.
Agencija je nato leta 2021 temu končno rekla dovolj, a je bila politična volja bolj pomembna, pa tudi ljudje so računali na ta letala, čeprav znanost pravi, da ne delujejo. En dan po sporočilu, da so letalu odvzeli dovoljenje, je agencija poslala, da so odobrili izjemo v skladu s prvim odstavkom 71. člena Uredbe (EU) št. 2018/1139, ki državam članicam omogoča, da jo odobrijo v primeru nujnih nepredvidenih okoliščin, pravijo na agenciji. Je pa minister za kmetijstvo Jože Podgoršek že včeraj dejal, da se je našla rešitev. "Čeprav ni popolne garancije, je pomembno, da vsaj poskusimo preprečiti morebitno škodo v kmetijstvu," je dejal minister. Kaj pravijo strokovnjaki, sicer očitno ni pomembno, a je pomemben podatek, da gre za kar 300.000 evrov vreden projekt na katerega se vedno prijavi zgolj en interesent.
Kaj so nujne nepredvidene okoliščine, ki bi omogočile izjemo na podlagi te direktive, ni jasno, saj kot kaže, je ta napaka bila dolgotrajna in pravzaprav nikoli rešena. Agencija je začasno/nujno dovoljenje podaljšala za tri mesece, Letalski center Maribor bo tako moral Evropski agenciji za civilno letalstvo (EASA), ne slovenski, predočiti vse potrebne dokumente, da bi odobrili njihovo delo. Po letu 2003 je namreč pristojnost odobravanja sprememb certificiranih zrakoplovov v Evropski uniji prevzela EASA: "Agencija za civilno letalstvo RS te pristojnosti nima, zato v nobenem primeru v tej situaciji ne more odobriti kakršne koli spremembe," dodajajo na agenciji.
Pri prebiranju 71. člena te uredbe vidimo, da je naslonitev na to izjemo ... mejna. Sicer je vse možno razlagati kot nujne nepredvidene okoliščine, ampak dolgoletna papirološka težava to verjetno ni. Ne glede na vse mora zdaj agencija za civilno letalstvo obvestiti EASO, Komisijo in ostale deležnike, zakaj je dodelila izjemo za nekaj, kar je bilo v evropski pristojnosti. Prav tako bo zanimivo spremljati, kako bodo zagovarjali izjemo za protitočno obrambo, za katero znanost in tudi ministrstvo za okolje pravita, da ne deluje. Kot so že večkrat poročali, gre tu za politični projekt, očitno tudi danes.

Letalski center Mairbor: imamo vso dokumentacijo, a manjkajo listine
Predsednik Letalskega centra Maribor Filip Tobias je na današnji novinarski konferenci v Skokah pojasnil, da je njihovo letalo za izvajanje obrambe proti toči povsem ustrezno in da je prišlo do zapleta le v zvezi z njegovo dokumentacijo. "To nikoli ni bila težava, zdaj pa je postala. Namesto da bi dobili rok, da zadevo razrešimo, so nam odvzeli licenco. Dejansko se je kasneje izkazalo, da možnost vseeno obstaja in zdaj čudežno to licenco imamo," je dejal.
Z najnovejšo rešitvijo lahko tudi letos začnejo izvajati dejavnost, s katero pokrivajo okoli 70 občin. "Letalo je pripravljeno, piloti so pripravljeni že dva meseca, čakamo samo še uraden dopis ministrstva," je povedal Tobias. Medtem ko se je prejšnja leta pogosto zapletalo z urejanjem pogodbe s kmetijskim ministrstvom, ki prispeva tretjino stroškov storitve (ostalo občine), so letos to dobili relativno zgodaj. Zato jih je odločitev agencije za letalstvo še toliko bolj presenetila.
Vodja dejavnosti obrambe proti toči pri Letalskem centru Maribor Darko Kralj je pojasnil, da imajo urejeno vso potrebno dokumentacijo, a da manjkajo določene listine, po njegovih besedah ne po njihovi krivdi. "Potrudili se bomo in naredili vse, da dobimo pravi papir. A vsi vemo, da v letalstvu vse vzame veliko časa in terja določene stroške," je dejal.
Dovoljenje za letenje do 30. septembra je po besedah Tobiasa dovolj za izvedbo letošnje pogodbe, ki ima skupno vrednost okoli 300.000 evrov, vmes pa bodo poskušali ugoditi zahtevam agencije. Veliko težavo jim predstavlja tudi prekratek obratovalni čas Letališča Edvarda Rusjana Maribor, kjer njihovo letalo za protitočno zaščito vzleta in pristaja. "To je velik problem že zadnjih deset let," je povedal Tobias.
Ob tem je pozval državno družbo DRI, ki v zadnjih letih upravlja z mariborskim letališčem, da končno privoli v rešitev, ki je bila v veljavi pred letom 2012. "Obratovalni čas letališča je od 9. do 17. ure, toča pa zelo pogosto pride po 17. uri. Radi bi se dogovorili, da bi lahko izven obratovalnega časa sami prevzeli letališče, tako kot je bilo to urejeno prej," je dejal.

KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.