Na komisiji za preprečevanje korupcije so sprejeli sistemsko načelno mnenje ter priporočilo vladi, državnemu zboru in občinam v povezavi s sistemskimi tveganji za korupcijo in nasprotje interesov pri naročanju izdelave pravnih predpisov pri zunanjih izvajalcih. Na komisiji so poudarili, da je nujno zagotoviti t. i. zakonodajno sled nastajanja posameznih predpisov.
Tveganja za (posredno) nezakonito lobiranje, nejavne vplive in nasprotja interesov so na komisiji zaznali v svojih postopkih, zato so lani med preventivne naloge vključili tudi analizo transparentnosti naročanja izdelave predpisov pri zunanjih izvajalcih v obdobju 2004 do 2010. Ugotovili so, da so nosilci priprav in predlogov splošnih predpisov (ministrstva, drugi organi in službe javne uprave) v tem obdobju za izdelavo 66 zakonov, dveh uredb, 22 pravilnikov in pravnih storitev porabili več približno 7 milijonov evrov.
Na komisiji se zavedajo, da se pri pripravi nekaterih predpisov ni mogoče izogniti sodelovanju zunanjih strokovnjakov, vendar ob tem obstaja tveganje nesmotrne porabe javnega denarja in nevarnost nezakonitega lobiranja, nejavnega vplivanja, nezdružljivosti oziroma nasprotja interesov ter drugih protipravnih in neetičnih pojavov ob nastajanju in sprejemanju zakonov.
Razkritje zunanjih izvajalcev
Podatki o sodelovanju zunanjih izvajalcev pri izdelavi posameznega predpisa in višini njihovega plačila niso javno razvidni in dostopni, čeprav gre za informacije javnega značaja. Na komisiji državnemu zboru in vladi predlagajo, naj proučita njeno priporočilo in ustrezno ukrepata. Ob tem so na komisiji dodali, da možne rešitve ne pomenijo dodatnih birokratskih ovir ali stroškov in so v nekaterih primerih zgolj stvar politične volje.
Ena možnih rešitev, ki jo ponuja protikorupcijska komisija, je že v tem, da se s sklepom vlade in dopolnitvami poslovniške ureditve pripravljavcem predlogov zakonov in drugih splošnih predpisov naloži obveznost, da ob naročanju predpisov pri zunanjih izvajalcih zagotovijo transparentnost z navedbo podatkov o zunanjih osebah, ki so odplačno ali z namenom uveljavljanja posebnih interesov sodelovale pri avtorstvu predpisa ali njegovih določb, razlogov za najemanje zunanjih avtorjev ali sodelavcev in ceno tovrstnega sodelovanja.
Tako bi bila ta informacija dostopna javnosti, vsaj kar se tiče zakonov, in vključena v Poročevalec, ki za uporabnike predpisov predstavlja pomemben vir pri iskanju obrazložitev o namenu in razlagi njegovega besedila ter ugotavljanju zakonodajne sledi. Podobno komisija poziva tudi občine.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.