Komisija za preprečevanje korupcije je na premierja Janeza Janšo, nekatere resorne ministre in upravo AUKN naslovila pismo, v katerem opozarja na nujnost spremembe prakse oziroma pristopa k upravljanju z državnim premoženjem.
Na protikorupcijski komisiji opozarjajo na prijateljske dogovore, netransparentno kadrovanje, koruptivno odobravanje in odpisovanje kreditov ter popolno odpoved nadzora. In to v podjetjih, v katerih je država vsaj delni lastnik, kot so NLB, NKBM, Dars, Holding Slovenskih elektrarn, Telekom in Slovenske železnice.
Kot pojasnjujejo na protikorupcijski komisiji, je njihovo pismo povezano z aktualnimi sklici skupščin podjetij v večinski državni lasti, intenzivnimi kadrovskimi menjavami v nadzornih svetih, pri čemer se dogajajo tudi pravno sporne razlage pristojnosti in medsebojnega razmerja med AUKN in vlado oziroma resornimi ministrstvi. Na komisiji z obžalovanjem ugotavljajo, "da ob vsem tem ni zaznati spremembe dolgoletnih praks opuščanja ugotavljanja ter odpravljanja nepravilnosti in individualne odgovornosti organov poslovodstva ter nadzora".
"Realno je pričakovanje, da bo vsaj v delu omenjenih družb prišlo do kazensko-sodnih epilogov. Čeprav postopki še niso zaključeni, lahko to z veliko gotovostjo zatrdim tudi v takem dopisu," so zapisali v protikorupcijski komisiji. Janševo vlado zato pozivajo, naj glavo dvigne iz peska, sicer bo odgovornost spet ostala zgolj prazna beseda.
A ironično je pričakovati, da je Janševa vlada kaj drugačna. Večina največjih državnih podjetij dela z milijonskimi izgubami, to se je dogajalo pod vlado Boruta Pahorja in to se je dogajalo pod prejšnjo Janševo vlado. In povsod se je kadrovalo.
Kako politika nastavlja svoje ljudi, pa kaže tudi sestava nadzornega sveta Triglavskega narodnega parka. V celotnem političnem nadzornem svetu sedijo Anton Urh, nekdanji poslanec DeSUS, Marija Ogrin in Bogdan Janša iz SDS ter Samo Cuznar iz SLS. Podobno se obeta tudi pri novem nadzornem svetu Telekoma, saj sta med imeni bodočih nadzornikov zgolj prva dva nestrankarska, Janez Benčina namreč prihaja iz kvote Desusa, preostali trije pa iz vladajoče SDS.
Odpuščen kot vzdrževalec, zdaj direktor
Razburja pa tudi primer Marijana Hrvatina, ki je prav danes prevzel vodilni položaj na upravi za pomorstvo. Pred tremi leti so ga namreč s te iste uprave odpustili zaradi zlorabe službene kartice. Hrvatin, takrat še kot vzdrževalec, je s službeno kartico plačal gorivo, ki ga je točil v zasebni avto. Zato je dobil odpoved, sodišče pa ga je zaradi goljufije obsodilo na 4 mesece pogojno. A se je Hrvatin, ki je tudi predsednik koprskega odbora SDS, s pomočjo strankarskega prijatelja, ministra Zvonka Černača, vrnil na pomorsko upravo. Tokrat ne kot vzdrževalec, pač pa kot direktor.
Nekdanji sodelavci, zlasti tisti, ki so pričali na sodišču, so šokirani, a uradno ne komentirajo, ker pravijo, da se bojijo posledic, saj naj bi jim Hrvatin že nekajkrat zagrozil, da se bo vrnil. A da bo postal njihov šef, si še zdaleč niso predstavljali.
Prvaku koprske SDS je za visok povratek pomagala članska izkaznica in strankarski kolega, zdaj minister Zvonko Černač, ki pravi, da v primeru Hrvatina ne gre za pravnomočno odločitev in da Hrvatin izpolnjuje vse formalne pogoje za položaj v. d. direktorja uprave za pomorstvo. A formalnih pogojev, kot je po njegovem odhodu ugotovila upravna inšpekcija, ni izpolnjeval niti prej. Odpustiti bi ga morali že zato, ker ni znal italijansko, niti ni imel leto izkušenj na ladji. "Zdaj pa, ko je spet tam zaposlen, bomo to preverili," pravi glavni inšpektor za javno upravo Domen Bizjak.
KOMENTARJI (369)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.