Slovenija

Proti Zverovim spremembam

Ljubljana, 06. 04. 2006 14.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

SVIZ nasprotuje zmanjšanju števila predstavnikov zaposlenih v svetih vzgojnih in izobraževalnih zavodov.

Branimir Štrukelj
Branimir Štrukelj FOTO: 24ur.com

Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) odločno nasprotuje zmanjšanju števila predstavnikov zaposlenih v svetih vzgojnih in izobraževalnih zavodov, ki ga je v predlogu novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja predvidelo ministrstvo za šolstvo. Prepričani so, da bi se na ta način lažje uveljavili politični interesi. Nasprotujejo pa tudi napovedanim spremembam v postopku imenovanja ravnateljev, po katerih bi ravnatelje imenoval minister.

Glavni tajnik SVIZ Branimir Štrukelj ne razume, da želi ministrstvo zmanjšati vpliv zaposlenih, ki najbolj poznajo delovanje šole. Predlog - ta zmanjšuje število predstavnikov delavcev s pet na tri in ga izenačuje s številom predstavnikov ustanovitelja - po njegovem mnenju izkazuje izrazito nezaupanje v presojo stroke in povečuje vpliv predstavnikov lokalnih oblasti, ki so voljeni po političnih kriterijih, je poudaril na današnji novinarski konferenci.

V sindikatu pričakujejo, da bo minister predlog umaknil. Štrukelj je ob tem že napovedal zbiranje podpisov zaposlenih v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah, dijaških domovih, zavodih za otroke s posebnimi potrebami in višjih šolah proti zmanjševanju njihovega vpliva na odločitve, ki se tičejo omenjenih ustanov.

Sporno tudi imenovanje ravnateljev

Tudi predlagani postopek imenovanja ravnateljev po Štrukljevih besedah degradira vpliv učiteljev in sveta. Kot je pojasnil, je svet zavoda doslej izpeljal ves postopek imenovanja ravnateljev, šele po končanem postopku je minister podal soglasje, ki ga je moral tudi obrazložiti. Z napovedano spremembo pa se je minister postavil v sredo postopka; po novem bi svet pripravil predlog in ga poslal ministru v predhodno soglasje. Če minister ne bi soglašal, bi bil postopek končan in svet nikoli ne bi odločil o imenovanju.

Minister za šolstvo Milan Zver
Minister za šolstvo Milan Zver FOTO: Dare Čekeliš


S sedanjim predhodnim soglasjem bo nedvomno minister tisti, ki bo imenoval ravnatelje. "In če bi imel nekaj več poguma, bi to v zakon tudi napisal," je dejal Štrukelj. Opozoril je tudi, da se je neimenovani ravnatelj doslej lahko pritožil, po novem pa kandidat, ki po ministrovi oceni ne bo primeren, tega ne bo mogel storiti. To po Štrukljevih besedah ponovno nakazuje, da bodo imenovanja ravnateljev v večji meri kot doslej odvisna od politike, tudi zaradi spremenjenih razmerij v svetih zavodov.

Ker svet sprejema program in letni delovni načrt šole, je glavni tajnik SVIZ opozoril še na napovedane spremembe zakona o osnovni šoli, po katerem bi svet na ravnateljev predlog izbral obliko diferenciacije dela z učenci. V primeru teh sprememb namreč ne izključuje možnosti, da se predstavniki lokalnih oblasti ne bi odločili za obliko, ki bi bila dobra za učence, ampak za obliko, ki bi bila najcenejša.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Vegos
06. 04. 2006 16.57
Seveda, seveda, vsega so krivi grdi grdi komunajzarji....
jaka37
06. 04. 2006 16.04
Če Gaber ne bi zavozil vsega skupaj, danes ne bi imeli teh in podobnih težav. Sicer pa mislim, da je Kučanov čas že davno potekel in da se mu res (njemu in tovarišiji) ni treba več skrivati za hrbti sindikatov in njihovih predstavnikov, kot je tovariš Štrukelj.