Pogajanja o predlogu pokojninske reforme pri predsedniku vlade Borutu Pahorju se bodo namesto v sredo, kot so napovedali minuli teden, nadaljevala v ponedeljek, so potrdili v kabinetu predsednika vlade. Vladna stran naj bi v nadaljevanju pogajanj sicer odgovorila na zadnji predlog sindikatov.
Sindikat upokojencev Slovenije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) nasprotuje zniževanju pokojnin, ki ga predvideva predlagana pokojninska reforma. Opozarjajo na to, da so se pokojnine v primerjavi s plačami zniževale že vse od leta 1992 in še bolj po letu 2000.
Nasprotujejo predlaganemu načinu usklajevanja pokojnin po t. i. švicarski formuli, ki v 50 odstotkih upošteva rast plač, v 50 odstotkih pa spremembo cen življenjskih potrebščin. Prav tako pa v predlogu reforme tudi ni predviden poračun pri usklajevanju, je opozoril predsednik sindikata Konrad Breznik.
Opozarjajo, da je višina pokojnin z zadnjo pokojninsko reformo po letu 2000 nenehno padala. Tako je razmerje med povprečnimi pokojninami in plačami padlo z 68,1 odstotka že na 61,3 odstotka v letu 2009. Po njihovem mnenju to razmerje ne sme več padati.
Pozivajo tudi k temu, da se znova preučijo razlogi za zviševanje starostne meje za polno upokojitev. Delodajalci pogosto nimajo niti delovnih mest za starejše ljudi, pravijo. "Napenjanje mišic, katera starostna meja je še primerna, je odveč. Ostali bi lahko na sedanji ravni," je dejal podpredsednik sindikata Branko Pintar.
Nasprotujejo hitenju s spremembami
Zavzemajo se za ostro ločevanje sredstev iz prispevkov, namenjenih za izplačevanje pokojnin, in tistih sredstev, ki so socialni transfer, kot so npr. državne pokojnine. Nasprotujejo hitenju s spreminjanjem pokojninskega sistema in opozarjajo na to, da pokojnine niso socialna, temveč ekonomska kategorija. Predlagatelj reforme bi moral predložiti izračune in predstaviti vse posledice, ki bi jih takšna reforma prinesla, menijo v sindikatu.
Zadnji vladni predlog ni več postavil starosti kot izključnega pogoja za polno upokojitev, temveč bi bil pogoj lahko 43 let delovne dobe za moške in 41 let za ženske. Po predlogu sindikalne strani, ki so ga predstavili minuli teden, naj bi bila spodnja meja za upokojitev 60 let, pokojninska doba pa naj bo pri moških 40 let in pri ženskah 38 let.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.