Reprezentativni sindikati javnega sektorja so oblikovali skupno stališče do vladnih predlogov za zamrznitev plač javnih uslužbencev. Na izbiro imajo zamrznitev plač ali odpravo plačnih nesorazmerij s 1. januarjem 2010, kar pa za seboj potegne od nič do 10-odstotno znižanje plač.
Sindikati javnega sektorja od vlade pričakujejo predlog sprememb in dopolnitev kolektivne pogodbe za javni sektor, do katerega se bodo lahko opredelili. Dokument, ki jim ga je vlada predstavila minuli teden, namreč ni pogajalski predlog, sta po skupnem sestanku obeh sindikalnih pogajalskih skupin povedala njuni vodji.
Na vprašanje, kdaj se bodo z vlado ponovno sestali, je predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj odgovoril, da je na vladi, da pripravi pogajalski predlog, da se lahko sestanejo. "Dokler vlada ne bo pripravila pogajalskega predloga v obliki sprememb kolektivne pogodbe, vlada na nek način zavira možnost rešitve te situacije, ki je vezana na krizo v naši državi," je ocenil Štrukelj.
Tudi vodja druge sindikalne pogajalske skupine Janez Posedi je dodal, da zahtevajo, da vlada pripravi predlog, do katerega se bodo lahko opredelili. "Ne pričakujemo nekega nabora želja vlade," pravi. Takoj po prejemu predlogov vlade sta pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja pripravljeni sodelovati v pogajanjih o plačah v javnem sektorju v letu 2010, so še dejali v sindikatu javnega sektorja.
To sploh ni predlog
Štrukelj je v pojasnilu stališča sindikatov dejal, da dokument, ki ga je vlada sindikatom javnega sektorja posredovala na prejšnjem sestanku, ni pogajalski predlog, ampak gre za stališča vlade. Zato pričakujejo, "da bo vlada, kot je v civiliziranih državah v navadi, oblikovala predlog sprememb in dopolnitev kolektivne pogodbe za javni sektor in ga posredovala reprezentativnim sindikatom javnega sektorja". Ko bodo ta predlog imeli v rokah, se bodo do njega opredeli, je povedal Štrukelj in dodal, da je bilo tako od leta 1990 in sindikati ne želijo "tega zlatega pravila socialnega dialoga" spreminjati.
Ob pogajalskem predlogu po Štrukljevih besedah pričakujejo tudi, da se bo vlada jasno opredelila do dogovora, ki je bil med vlado in reprezentativnimi sindikati podpisan februarja letos, še zlasti do točk, ki med drugim govorijo o odpravi anomalij v sedanjem plačnem sistemu in o možnosti, da bi v zakonu o kolektivnih pogodbah opredelili pravice, ki bi jih sindikati izpogajali samo za svoje člane. Prav tako pričakujejo, da bo vlada jasno povedala sindikatom v posameznih resorjih, zakaj se dogovori, ki so bili sklenjeni denimo v zdravstvu, šolstvu, sociali, državni upravi, doslej niso uresničili.
"Poskus, da bi vlada v nekem neobvezujočem dokumentu z različnimi variantnimi predlogi na nek način obremenila sindikate in naša medsebojna razmerja, v tem primeru ni uspel," je poudaril. Posedi pa je dodal, da je računati na notranje konflikte svojih partnerjev neresno in nesprejemljivo. "Upamo, da bodo dojeli svojo in našo vlogo in konstruktivno delovali pri reševanju zahtevne situacije," je poudaril.
Sestanek s sindikati v petek
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs naj bi sestanek s sindikati sklicala za petek, na njem pa bodo pogledali, "kako gledamo na ta vladni predlog", je napovedal Štrukelj. Predsednik konfederacije pričakuje, da bodo sindikati odgovor vladi posredovali v roku.
Prvi vladni predlog pomeni zamrznitev plač ob dejstvu, da se ne odpravijo plačna nesorazmerja, da se plače ne uskladijo z inflacijo, da tudi v tem letu ne bo dveh odstotkov redne delovne uspešnosti, le napredovanja bi se izvedla, ob upoštevanju, da bi se v letu 2010 število javnih uslužbencev zmanjšalo za najmanj en odstotek, kar pomeni 1500 v celotnem javnem sektorju.
Po drugem predlogu bi najprej odpravili napake, ki so jih nesporno zaznali vsi v plačnem sistemu. Na podlagi teh odpravljenih napak bi s 1. januarjem 2010 odpravili plačna nesorazmerja v celoti. Zaradi sprejetega izhodišča, da masa plač ostane na ravni leta 2009, pa bi morali v letu 2010 hkrati zmanjšati plače, glede česar je vlada predlagala več variant, sindikati pa lahko predlagajo tudi kakšno drugačno.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.