Slovenija

Proti terminalom

Trst, 19. 01. 2007 09.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tržaški občinski svet je z večino glasov zavrnil načrta za gradnjo plinskih terminalov v Tržaškem zalivu.

Tržaški občinski svet je z veliko večino glasov zavrnil načrta za gradnjo plinskih terminalov v Tržaškem zalivu. S 33 glasovi je izrazil nasprotovanje terminalu, ki ga sredi zaliva želi zgraditi španska družba Endesa, z 32 glasovi pa je prav tako zavrnil načrt gradnje kopenskega terminala pri Žavljah, ki ga predlaga druga španska družba, Gas Natural. Negativno mnenje o terminalih je v četrtek izrekel tudi občinski svet manjše občine Milje pri Trstu.

Načrtovana plinska terminala
Načrtovana plinska terminala FOTO: POP TV

Kot poroča Primorski dnevnik, je bila v tržaškem občinskem svetu zavrnitev terminala sredi zaliva na dlani, zavrnitev kopenskega terminala pa predstavlja pravo presenečenje, saj je tržaški občinski odbor o njem še pred dvema tednoma izrekel pozitivno mnenje. V občinskem svetu se je bilo tako rekoč že oblikovalo transverzalno zavezništvo med glavnino desnosredinske večine in delom levosredinske opozicije v prid gradnje kopenskega terminala pri Žavljah, do negativnega glasovanja pa je prišlo zaradi propadlih pogajanj z družbo Gas Natural, o katerih je na četrtkovi seji poročal župan Roberto Dipiazza.

Pogled na Tržaški zaliv, kjer naj bi zgradili plinski terminal
Pogled na Tržaški zaliv, kjer naj bi zgradili plinski terminal FOTO: Dare Čekeliš

Tržaška občinska uprava se je začela pogajati že pred dvema letoma, da bi od družbe Gas Natural iztržila določene bonitete. Po Dipiazzovih besedah naj bi prišlo že pred časom do okvirnega dogovora, na podlagi katerega naj bi španska družba v obdobju 20 let plačevala občini Trst po pet milijonov evrov. Poleg tega naj bi tržaško komunalno servisno podjetje AcegasAps, v katerem ima tržaška občina večinski delež, pristopilo z 20-odstotnim deležem v lastništvo podjetja, ki bi upravljalo kopenski terminal, po kupni ceni pa naj bi mu družba Gas Natural tudi prodala 15 odstotkov plina, ki bi ga prepeljali v terminal pri Žavljah.

Shematski prikaz plinskega terminala, ki naj bi stal sredi Tržaškega zaliva
Shematski prikaz plinskega terminala, ki naj bi stal sredi Tržaškega zaliva FOTO: POP TV

V nadaljevanju pogajanj, v okviru katerih je 16. januarja v Trst prišel tudi predsednik družbe Gas Natural Alberto Toca Gutierrez, ni prišlo do dokončnega dogovora, čeprav so se končala šele poldrugo uro pred začetkom četrtkove seje. Tako je na slednji glavnina tržaškega občinskega sveta potegnila z županom Dipiazzo in zavrnila tudi načrt gradnje kopenskega terminala pri Žavljah, z izjemo svetnikov opozicijske stranke Levih demokratov, ki se glasovanja niso udeležili.

Drugače so številni svetniki levosredinske opozicije po poročanju Primorskega dnevnika očitali županu način vodenja pogajanj in dejstvo, da je imel Dipiazza vselej pred očmi izključno denarno računico, ter da je pozabil na okoljske nevarnosti in pomisleke o varnosti plinskih terminalov.

O načrtih za gradnjo terminalov je v četrtek razpravljal tudi občinski svet manjše občine Milje pri Trstu, pri čemer je soglasno izrekel negativno mnenje o obeh predlaganih načrtih.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tincaa
19. 01. 2007 15.47
superca! koncno je tudi Trzacane malo pamet srecala...
pumpar@volja.net
19. 01. 2007 15.28
Če ne pustijo terminalov,naj pa še jedersko v Sloveniji zaprejo,isto sranje samo na drugačen način.Nevarnost za celo Evropo je Krško.Jederska elektrarna še zdaleč ni tko obvladljiva kot vsi mislijo.
jackoo
19. 01. 2007 09.59