Slovenija

Proti razliki med moškimi in ženskami pri upokojitvi

Ljubljana, 18. 02. 2011 11.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Gospodarska kriza je Slovenijo močno prizadela, je razvidno iz poročila OECD. Predlagajo tudi dodatni dvig upokojitvene starosti in odpravo razlik med ženskami in moškimi pri kriteriju delovne dobe za upokojitev.

V Organizaciji za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) ugotavljajo, da je finančna in gospodarska kriza Slovenijo močno prizadela. Slovenija zdaj po ocenah organizacije postopno okreva, gospodarska rast letos in prihodnje leto pa naj bi znašala med dvema in tremi odstotki. A potrebni so hitri ukrepi za vzpostavitev ravnovesja v gospodarstvu in okrepitev konkurenčnosti, ocenjujejo v prvem ekonomskem poročilu po vstopu Slovenije v organizacijo.

V OECD opozarjajo na brezposelnost.
V OECD opozarjajo na brezposelnost. FOTO: Damjan Žibert

Tako kot druge mednarodne organizacije tudi v OECD opozarjajo, da izvozni sektor sicer beleži dobre rezultate, medtem ko povišana brezposelnost ter razdolževanje podjetij in finančnih ustanov zavirajo okrevanje domače porabe. Prav tako bo gospodarsko okrevanje na kratki rok zavirala tudi konsolidacija javnih financ oziroma javnofinančno varčevanje, ki pa je po oceni organizacije vseeno nujna. Kot pravijo, je "vzdržna javnofinančna konsolidacija" ključna za okrepitev zaupanja mednarodnih vlagateljev v finančno stabilnost Slovenije.

"Dodatni prihodki so lahko z davkom na nepremičnine"

Opozarjajo, da mora biti strategija konsolidacije verodostojna, zato mora država natančno opredeliti vse varčevalne ukrepe do leta 2013. Obenem pravijo, da bo treba letos in prihodnje leto sprejeti dodatne ukrepe, dober začetek pa bi bil "odpovedati in ne zgolj predstaviti" odpravo plačnih nesorazmerij, ki presega kompenzacijo za nižje stopnje indeksacije v preteklih letih. Menijo tudi, da obstaja manevrski prostor za ukrepe tudi na prihodkovni strani, izpostavljajo pa predvsem davek na nepremičnine.

Trdijo, da se mora Slovenija trdno držati opredeljenega fiskalnega pravila, ki gibanje javnofinančnih izdatkov veže na razliko med dejansko in potencialno rastjo BDP. Poleg tega pravijo, da bi bilo treba okrepiti preglednost in jasnost glede javnofinančnih ciljev, ki bi morali biti večletni. Predlagajo tudi, naj bo Urad za makroekonomske analize in razvoj edini organ, ki pripravlja za fiskalno politiko relevantne makroekonomske analize, analitsko in administrativno vlogo fiskalnega sveta pa bi bilo treba okrepiti.

Za bolj celovito pokojninsko reformo

Protest sindikatov proti pokojninski reformi. V OECD menijo, da bi morala biti še bolj celovita.
Protest sindikatov proti pokojninski reformi. V OECD menijo, da bi morala biti še bolj celovita. FOTO: Blaž Garbajs

Pokojninsko reformo, ki jo je sprejel državni zbor, nad njo pa visi Damoklejev meč referenduma, v OECD ocenjujejo kot korak v pravo smer, vendar pa je po njihovem mnenju njen javnofinančni učinek premajhen glede na dolgoročne izzive, s katerimi se sooča Slovenija. Zato je potrebna še bolj celovita reforma.

Predlagajo znižanje odmernega odstotka za pokojnine in spodbujanje drugega ter tretjega stebra, sprememba formule za usklajevanje pokojnin v smeri večjega poudarka na gibanju inflacije. Obenem predlagajo dodatni dvig upokojitvene starosti in odpravo razlik med ženskami in moškimi pri kriteriju delovne dobe za upokojitev.

Javni stresni testi za slovenske banke?

Na področju finančnega sektorja OECD v luči težav bank zaradi slabih posojil predlagajo, naj Banka Slovenije izpelje javne stresne teste za vse slovenske banke in tako ugotovi, kje so potrebne dokapitalizacije in kje je treba prestrukturirati slabe naložbe.

"Rast minimalne plače bi morala biti vezana na inflacijo"

Glavnina priporočil OECD pa se veže na krepitev konkurenčnosti slovenskega gospodarstva in odpravo neravnovesij, ki so se nakopičila pred krizo in katerih razreševanje trenutno zavira gospodarsko okrevanje. Med ukrepi omenjajo povečanje prožnosti trga dela, rast minimalne plače pa bi morala biti daljše obdobje vezana zgolj na gibanje inflacije, saj lanski občuten dvig minimalne plače po njihovi presoji lahko oslabi gospodarsko dejavnost.

Za lažje tuje investicije in državna podjetja na borzi

Po mnenju OECD bi bilo bolje, če bi podjetja v posredni državni lasti v večji meri kotirala na borzi.
Po mnenju OECD bi bilo bolje, če bi podjetja v posredni državni lasti v večji meri kotirala na borzi. FOTO: Reuters

Obenem predlagajo dvig učinkovitosti in koordinacije inovacijske politike ter ukrepe za povečanje tujih neposrednih naložb. Med temi se omenja revizija trenutnih javnofinančnih spodbud za tuje vlagatelje in odprava administrativnih bremen (na primer pri pridobivanju gradbenega dovoljenja). Po njihovem mnenju bi bilo bolje, če bi podjetja v posredni državni lasti v večji meri kotirala na borzi.

Manj političnih vplivov v Kad in Sod

Dotikajo se tudi upravljanja z državnimi naložbami in Agencije za upravljanje kapitalskih naložb, ki jo je Slovenija ustanovila prav v okviru vstopanja v organizacijo. Kot pravi, bi morala imeti agencija zadostno kadrovsko in finančno podporo, njeno delovanje pa odgovorno in pregledno. Njena naloga mora biti vzpostavitev visokokakovostnega korporativnega upravljanja v družbah, kjer ima država svoje naložbe.

Poleg tega mora agencija po njihovem mnenju redno in pregledno presojati stroške in koristi državnih naložb v posameznih družbah ter na tej podlagi pospešiti privatizacijske procese. Kad in Sod bi medtem moral postati bolj ali manj portfeljska vlagatelja in v večji meri neodvisna od političnih vplivov.

Največ odzivov na pokojninsko reformo

Ob predstavitvi priporočil, ki ji je OECD Sloveniji podal za vzdržno rast po krizi, je največ odzivov na današnji konferenci na Brdu pri Kranju spodbudilo področje pokojninske reforme. Udeleženci konference, ki so večinoma z določenimi zadržki izrazili podporo predlogom OECD, pa so izpostavili tudi vprašanje stabilnosti javnih financ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alterego
19. 02. 2011 17.38
pa res, zakaj nas je Pahor včlanil v OECD!? tako neumne nasvete mu jaz lahko dam zastonj! imam še par takih: privatizacija policije in vojske, da o vodovodu in kanalizaciji niti ne govorim...
robba
19. 02. 2011 13.52
predlagam strokovnjakom oecd-eja, da pridejo mal v slovenijo,jim damo minimalno plačo,dva-tri šoloobveznae otroke,enga bolnega starša.pa naj preživijo štirinajst dni. če si upajo in znajo... in glede na to, kot so ta "priporočila" mi je zlo sumljivo, ker so skoraj taka kot jih hoče uvest ta "uspešna" vlada. pa še nekaj,a oecd italiji nič ne priporoča da ima za obmejne prbivalce s slovenijo prenizko ceno goriv?a grkom, talijanom, francozom..samim močnim turističnim velesilam nič ne priporoča da morajo imet urejene sanitarije-posebej za moške,ženske,pa še za zaposlene, pa še privat toilet? pa a sloveniji nič ne priporoča, da mora delavce plačvat, saj ima v ustav zapisano, da je socialna država?pa da je treba poboljšat svobodo tiska...?
bernardedwards
18. 02. 2011 23.08
ne čakat penzije ker bo ta ista al pa malo večja če ne celo manjša od socialne podpore.mi ne rabimo pogovorov ,dogovorov,usklajevanj,...fliskul in floskul ,... MI RABIMO REVOLUCIJO IN TO KMALU KER JE ŽE PREPOZNO!!! ni levice in ne desnike so samo tisti ki imajo (ki pridgajo,kradejo,...) in tisti ki nimajo oz. tisti ki delamo in plačujemo največje davke na svetu in to ob mizernih plačah.
Nimivseeno
18. 02. 2011 22.33
guna
18. 02. 2011 21.22
Ne se sikirat, polovica nas bo kmalu na psihiatriji, bomo lahko le invalidski upokojenci.
Cjele
18. 02. 2011 20.44
Ni problema plačevat davke, davke zaenkrat še gre ampak če bodo kar naprej novi davki pa to ne bo šlo vsaj ne tisti večini ljudi ki ima 500-600€ plače.
Odpri.oci
18. 02. 2011 19.49
OECD ima res same pametne predloge : - dvig oz. podaljšanje delovne dobe.... - izenačitev pogojev upokojevanja za moške in ženske.... - čim višji davek na nepremičnine.... - močnejša drugi in tretji steber (beri.... ustanavljanje novih "pokojninskih" stebrov, po možnosti v lasti OECD, kamor boste 30 let vplačevali.... čez 30 let bo šel pa v stečaj.... tako se namreč dogaja z večino "Madoff" pokojninskimi stebri)....
Odpri.oci
18. 02. 2011 19.45
Dokler boste tisti, ki ste po forumih najglasnejši po trgovskih velecentrih kupovali kitajsko plastično in tekstilno kramo, španski paradižnik, ki dozori v vagonih nekje v italiji, solato iz nizozemske (saj res... od kje je prišel dioksin pred parimi meseci), avstrijsko mleko, madžarsko pšenico in svinjino, argentinsko vino, ameriško osladkano vodo (beri coca ali pepsi colo), francoske jogurte in mlečne napitke (Danone-polne aspartama... preverjeno), ...... Toliko časa ne bo pomagala še tako dolga delovna doba in (načrtovan) dvig prispevnih stopenj !!!! Očitno Vam (kot tudi skorumpiranim politikom) še vedno ni jasno, da je treba tudi PROIZVAJATI, ne pa samo uvažati..... enkrat bo tudi kreditov zmanjkalo..... . Kaj boste pa jedli, ko bodo madžari, španci, italijani, .... imeli malce slabšo letino in bodo hrano rabili zase ???? Boste takrat morda jedli slovenske Uradne Liste, v katerih so zapisani idiotizmi brez primere, kakršne so zmožni proizvesti samo slovenski politiki (vseh barv) !!!!
makajjezvami
18. 02. 2011 19.32
Pri OECD očitno ne vejo da smo v Sloveniji še globoko v socializmu in takšnih predlogov ne bomo mogli sprejet še vsaj 20 let.
Majda Božnar
18. 02. 2011 19.24
Pred približno 15 leti je bil sprejet zakon 2 3, to pomeni, da te je 5 let pred uradno upokojitvijo kot višek delovne sile v podjetju plačeval Zavod za zaposlovanje. Zakon je bil sprejet s tem namenom, da gre čim več starejši v penzijo, da bodo prosta delovna mesta za mlajše. Istočasno pa je že potekala privatizacija oz. kakor se je izkazalo, kraja podjetij in tovarn. Spomnimo se začetkov: Metalka, Avtomontaža, Astra, Chemo, Primat itd.. In začelo se je veliko odpuščenje, tudi mlajših. Že pred 15 leti bi vlada morala vedeti, v kaj se spušča in kakšne bodo posledice.
bruselj3
18. 02. 2011 18.50
ženske tako in tako živijo v povprečju več kot 5 let kakor moški!
bruselj3
18. 02. 2011 18.50
čestitam, tako kov nemčiji, to je enkopravnost! in edina dobra zamisel OECD-ja!
bca
18. 02. 2011 18.27
OECD je navidezno prestižen klub, ki mu je mar samo to, da mi redno plačujemo članarino. To članstvo je metanje denarja skozi okno.Poročilo OECD pa so naši vladajoči ministri kar sami napisali. Je preveč prozorno.
bostjan_safaric
18. 02. 2011 18.23
Vse skupaj je en globalni nateg in avtocesta v sužnjelastništvo. Če bo šlo tako naprej, bomo čez 20 let delali za menažko, da bomo družini domov prinesli topel obrok. Vse ostalo lastnino nam bodo preko davkov pobrali. Živeli bomo v njihovih hišah, vozili se bomo v njihovih avtomobilih in če bomo samo pisnili, nam bodo vse to vzeli. Vse bolj in bolj bo "demokracija" postajala represija. Vse, ki ne bomo blejali kot ovce, pa bodo odstranili. Na tak ali drugačen način ... .Mogoče kar z obveznimi cepljenji.
Tonček Balonček
18. 02. 2011 17.18
Da je spol eden od faktorjev starostne meje za upokojevanje, je totalni absurd. Ženske itak živijo dlje. In neka ženska, ki recimo nikoli ni imela otrok, gre v pokoj prej od moškega vdovca s par otroki. To je nezaslišano, protiustavno in še kaj! Kar tako, ker je ženska!!
pinek
18. 02. 2011 17.11
kje ste borci za enakopravnost spolov; kako dovolite to krivico da morajo ženske prej v pokoj; tako kot v politiki je potrebno vpeljat ženske kvote tudi v javnem sektorju
major1
18. 02. 2011 16.28
Enakos med spoloma je potrebno upoštevati. To ni emancipacija žensk, če jih nerazsodni možki hočejo izenačiti po delovni dobi z možkimi, pri tem pa pozabljajo, da podpirajo ženske tri ogle hiše. Veliko stvari lahko in tudi postorijo možje v gospodinstvu, je še vedno delo vsaj večina žensk v gospodinjstvu boljše in učinkovitejše. Možki zavedajte, da imate jajca in da za to morate tudi nekaj več narediti. Nehajte svojo nesposobnost skrivati za ženskami in na njih prelagate svoje obveznosti.
nikhrast
18. 02. 2011 16.27
Slovenija rine v klub kjer ne spada, pa ne moreš z balkansko mentaliteto v ta klub Tu je folk še vedno prepojen z idejami komunizma, dobro povedano od enega na Slakovi oddaji. Sploh ne razumem kako je mogoča diskriminacija žensk pri upokojitvi, je to sploh ustavno da lahko gredo prej v pokoj.
pepar
18. 02. 2011 15.52
Ko bom dovolj star za penzijo,bom odvrgel mobitel,kadim hvala bogu že sedaj ne tako da tudi takrat ne bom,če bodo avti takrat električni si bom nabavil najcenejšega,ali še to ne in se bom okrog vozil s kolesom,potem pa z mopedom če bom še zmogel,dokler bom lahko si bom doma prideloval hrano zase in za svoje najbližnje,če bova z ženo pri močeh bova hodila na izlete v svoji režiji,na sprehode in pazila na vnike in upam na pravnuke. Skratka počel bom to kar si želim že sedaj in me boli nekaj za reformo,OECD,pa še za vso navlako ki se nam je nabrala na glavi,od politikov do drugih molzačev naših življen. A JA PA ŠE TO V PENZIJO GREM,T A K O J,KO BO MINIMALNA MOŽNOST, SAJ SI TUDI Z MALO VEČJO PENZIJO NE BOM MOGEL PRIVOŠČIT NEKEGA LUKSUZA,KI TO SPLOH NI.
Roxy79
18. 02. 2011 14.59
naj Banka Slovenije izpelje javne stresne teste za vse slovenske banke in tako ugotovi, kje so potrebne dokapitalizacije in kje je treba prestrukturirati slabe naložbe. Pa niste normalni..... sej bomo zaprli VSE banke. Nobena ne bo preživela niti 3 stopnje po Rihtarju,.