Slovenija

'Proti pokrajinam – za centralizem'

Ljubljana, 28. 01. 2008 14.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

''Nekaj manjka in to so pokrajine,'' je prepričan premier Janez Janša. Opozicija grozi z referendumom.

Za sprejetje zakona o ustanovitvi pokrajin, s katerim naj bi ustanovili 14 pokrajin, njihova imena in sedeže, bosta potrebni dve tretjini glasov navzočih poslank in poslancev. Dvotretjinsko podporo bo treba zagotoviti tudi za sklep po prvi obravnavi zakona, s katerim bi odločili, da je zakon primeren za nadaljnjo obravnavo.

"Kdor ne bo podprl pokrajinskih zakonov, je za centralizem," je premier Janez Janša odgovoril na poslansko vprašanje poslanca SLS Jakoba Presečnika o tem, ali je projekt regionalizacije po njegovem bistven. Janša je pojasnil, da se je BDP na prebivalca v ljubljanski regiji v letih od 1995 do 2005 povečal za 88 odstotkov. Medtem ko se je v pomurski in zasavski regiji povečal za okrog 50 odstotkov. Ta podatek prikazuje dejstvo, da se je razvojni zaostanek med centrom in ostalimi regijami povečal.

To po Janševem mnenju pomeni, "da nekaj manjka, in to so pokrajine". Če ne bo prišlo do delitve na pokrajine, se bodo ti trendi nadaljevali, meni Janša. To pa bo pomenilo, da se bo v ljubljanski regiji koncentrirala polovica prebivalcev. Ob tem je dodal, da bo dohodek v Ljubljani rasel, rasle pa bodo tudi težave v drugih regijah. Predvsem prebivalci na podeželju bodo po njegovem mnenju imeli manjše izhodiščne možnosti za življenje. "Tisti, ki v petek ne bo podprl pokrajinskih zakonov po prvi obravnavi, je za centralizem ter za to, da bodo nekateri ljudje slabše živeli," je zatrdil premier.

SD proti pokrajinski zakonodaji

Pahor poziva k posvetovalnem referendumu pred glasovanjem o pokrajinski zakonodaji v državnem zboru.
Pahor poziva k posvetovalnem referendumu pred glasovanjem o pokrajinski zakonodaji v državnem zboru. FOTO: Dare Čekeliš
Vemo, da je v Slovenije zelo lahko narediti novo občino, s tem da se eno občino razdeli na več občin, zelo redki pa so primeri, da pride nazaj do povezovanja. Predsednik Zares Gregor Golobič

Predsednik SD Borut Pahor je pred tem napovedal, da poslanska skupina SD v DZ ne bo podprla pokrajinske zakonodaje. "Čeprav smo si v SD dolga leta prizadevali za uveljavitev pokrajin, tako slabih zakonov ne moremo podpreti," je dejal Pahor.

Pojasnil je še, da skupaj s predsednikom Zares Gregorjem Golobičem predlagata posvetovalni referendum. "S predsednikom Zares Gregorjem Golobičem sva se dogovorila, da prepričamo državni zbor, da pred glasovanjem o pokrajinski zakonodaji razpišejo predhodni posvetovalni referendum," je pojasnil Pahor. Kot je še dejal, se pokrajine uveljavljajo enkrat, kar pomeni, da to ne more biti slabo pripravljen paket zakonov. "Če obstaja glede tega dvom, je prav, da se o tem izjasnijo tudi ljudje," je prepričan. Pojasnil je še, da sta se SD in Zares pri tem projektu odločili za sodelovanje.

V SD menijo, da je potrebno več časa za pripravo kakovostne zakonodaje.
V SD menijo, da je potrebno več časa za pripravo kakovostne zakonodaje. FOTO: Kanal A
Občine, občinski sveti, župani, vsi na demokratičen način izvoljeni predstavniki slovenskega ljudstva, so za, vi tukaj pa izvajate neko demagogijo. / ... / Ne verjamem, da boste lahko to demagogijo prodali svojim županom, svojim volivkam in volivcem. Franc Pukšič (SDS)

Pred seboj smo v SD imeli dve slabi izbiri; in sicer, da podpremo slabo pripravljene zakone, ali pa da jih ne podpremo in tvegamo nerazumevanje ljudi, saj smo v SD vedno podpirali uveljavitev pokrajin. Te zakonodaje ne bomo podprli, je poudaril Pahor. Kot je še dejal, je potrebno več časa, da se pripravi kvalitetna zakonodaja. Pri tem je poudaril zlasti zakon o financiranju pokrajin in zakon o prenosu pristojnosti na pokrajine. Omenil je tudi diskusijo o številu pokrajin.

Negotova usoda

Koalicijska večina je po nagovoru Janše v državnem zboru odločila, da bo državni zbor tudi prvo branje zakona o ustanovitvi pokrajin opravil na potekajočem zasedanju konec tega tedna. Glede na izjave opozicije, ki se je enotno zavzela za umik zakona z dnevnega reda zasedanja, pa je usoda pokrajinske zakonodaje negotova.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

exim@t-2.net
29. 01. 2008 13.06
ivan.vindis; bonsai9: pri vaju in vama enakim pa res ne gre za nič drugega, kot za žaljenje. Nobenih konstruktivnih mnenj, predlogov, komentarjev,... Tako sta/ste primitivna/ni in možgansko gola/li, da to ni več res!
ivan.vindis@gmail.com
29. 01. 2008 07.58
andrija_posavec, nora ko noč. Ne potvarjaj problema kot ga idiotski JJ. Smo vas že prečitali. Ne gre za to ali ja ali ne pokrajine. Ampak na kakšen način. In ta JJ predlog je bolj gnil kot bi ga lahko sproduciral kakšen kreten. Kot vsi zakoni, ki jih je vsilil Slovencem, zato pa gre vse k vragu.
bonsai9@email.si
29. 01. 2008 07.48
Upoštevati je voljo ljudstva ne pa trenutne izdajalske vlade z Janšatam in Ruplom na čelu.
andrija_posavec@t-2.net
29. 01. 2008 05.33
Gospodje zakaj ne pokrajine,zopet vse centralizirati,vemo če bodo regije,da bo vsaka lahko kandidirala za nepovratna sredstva EU in njih dobila na svoj račun in ne več v Ljubljano,ne zavajajte ljudi.Referendum naj bi bil posvetovalen,kaj pomeni da ni obvezujoč za vlado,zopet zapravljanje davkoplačevalskega denarja,raje ta denar namenite za revščino kot da se igrate z ljudmi.Kdor pa hoče referendum naj ga plača iz svojega žepa,pa bila to opozicija ali koalicija,sem namreč nestrankarski in mislim z svojo glavo.Toliko v vednost vsem kateri so za referendum,lep pozdrav.
budda
29. 01. 2008 01.01
več pokrajin == lažje se vlada...
jazsemjaz@live.com
29. 01. 2008 00.07
nardite kaj hočete, ampak nekaj vam povem...če bo spet slučajno obstajala kakšna ideja o "PODRAVSKI ali PODRAVJU" potem kar PRIČAKUJTE kakšno "novo stavko" ali pa kaj podobnega, ampak te stavke se ne bo dalo razkadit s 3. ali 30, 300. ali pa 3000 EURI, NE, NE! :) ČE pa že...potem pa naj bo še kakšna pokrajina z imenov ŽABARIJA, ali pa MOČVIRNIŠKA POKRAJINA!
goso
28. 01. 2008 23.59
Proti centralizmu je dosti cenejših načinov. Samo znat je treba. Spet novi stroški. Ljudje bodo tudi kljub pokrajinam drveli v Ljubljano in Maribor, ker so službe tam, Več možnosti za službe. Noben problem ni ustanavljat službe drugje po Sloveniji. Samo znat je treba. Pa hotet seveda.
Superius V
28. 01. 2008 23.14
Podpiram pokrajin! Sam sem iz majhne občine in nekaterim kateri ste tukaj proti naj povem, da se nam sedaj godi mnogo bolje. Sem proti da se večino denarje steka v Lj ali MB,. Slovenci živimo tudi drugje in ne želimo se zaradi nekaterih ki so tak proti vsemu kar predlaga vlada preseliti v umazano LJ ali druga večja mesta
Prihaja
28. 01. 2008 22.50
kdaj vam bo postalo jasno da je vodilo vsega politicnega pocetja, vkljucno z zakoni o omejevanju alkohola in prepovedi kajenja, pa do teh pokrajin zgolj - drobljenje volilnega telesa na posamezne volivce ter ob tem kaj malega zasluzit. po forumu sodec si lahko pripnejo medaljo haha
jansa-arms
28. 01. 2008 20.43
BAVARSKA: 70553 km 12,4 mio preb. SLOVENIJA: 20273 km 2,0 mio preb. Zakaj rabimo pokrajine?
nintendo64@email.si
28. 01. 2008 18.58
Ta vlada je pomagala ustanoviti polno novih občin, ki nimajo niti za 5 km asfalta in edina šansa, da kaj naredijo je, da prosjačijo državo in kandidirajo na razpisih. Kakšen smisel ima to? Isto bo s pokrajinami. Vsak politik, ki bo doživel neuspeh na določenem nivoju, si bo pač omislil svojo pokrajino, tako kot so si občine.
bojan1@mail386.com
28. 01. 2008 18.53
No frjlica Pahor blefira...in po lestvici priljubnosti bo šel navzdol... lepo, kar tako naprej...
hierogliff
28. 01. 2008 18.52
Vsaka vas je lahko občina postala,..vsak malo vplivnejši politik si bo zdaj omislil svoj fevd v obliki pokrajine. Po moje 14 pokrajin ne bo prineslo nič takega, kar bi opravičevalo stroške, ki bodo s tem nastali in se iz leta v leto samo večali, predvsem v obliki nepotrebnega zaposlovanja, izmišljevanja novih in novih služb..................
doki007@email.si
28. 01. 2008 18.19
passion ,....dej mi povej kaj bo prednost teh pokrajin ,.....????? ----pa še nekaj kako morajo biti v vaših odločitvah o teh pokrajinah,...da sta kamnik pa trbovlje v isti pokrajini ,.....?????????????????
eastpa123@gmail.com
28. 01. 2008 18.19
Barbika naj vpraša kmete, kako se KRAVO POMOLZE, ne pa koliko pokrajin potrebujemo. Zakaj vas pa plačujemo?!?!
GLAVNI
28. 01. 2008 18.06
Kaj sploh barbika počne v Sloveniji, naj gre rajši nazaj v Bruselj opravljat nalogo evropskega poslanca. Pijavka slovenskih davkoplačevalcev!
alpino
28. 01. 2008 18.03
Žagar s tem predlogom krade ceotno Slovenijo. Osem pokrajim je za vse dosti, tako ja je samo Štajersko razdelil na 6 kosov, zaradi denarja seveda, saj nismo neumni.
ivan.vindis@gmail.com
28. 01. 2008 17.59
tomi.passion, to samo ti veš :))) kreten.
GTR
28. 01. 2008 17.56
tomi od tebe drugacnega komentarja ni pricakovat, ko si tko spran... Res me zanima, se kdaj ne strinjaš s tem tvojim vladarjem?
tomi.passion@gmail.com
28. 01. 2008 17.51
Čim prej razdeliti Slovenijo na 14 pokrajin. Model je optimalen in vladni predlog odlično pripravljen. To potrjuje tudi opozicija,ki že po tradiciji kritizira tiste projekte, ki so najboljši, saj se boji, da bi vlada dobila simpatije pri volivcih. Naj vlada pusti opozicijo, ki je škodljiva za to držvao. Osebno bi predlagal, da jo ukinemo, saj je nesposobna. Če že kritizira naj vsaj argumentirano odgovori, ne pa da nek Pahor in Golobič trosita populistične floskule.