"Kdor ne bo podprl pokrajinskih zakonov, je za centralizem," je premier Janez Janša odgovoril na poslansko vprašanje poslanca SLS Jakoba Presečnika o tem, ali je projekt regionalizacije po njegovem bistven. Janša je pojasnil, da se je BDP na prebivalca v ljubljanski regiji v letih od 1995 do 2005 povečal za 88 odstotkov. Medtem ko se je v pomurski in zasavski regiji povečal za okrog 50 odstotkov. Ta podatek prikazuje dejstvo, da se je razvojni zaostanek med centrom in ostalimi regijami povečal.
To po Janševem mnenju pomeni, "da nekaj manjka, in to so pokrajine". Če ne bo prišlo do delitve na pokrajine, se bodo ti trendi nadaljevali, meni Janša. To pa bo pomenilo, da se bo v ljubljanski regiji koncentrirala polovica prebivalcev. Ob tem je dodal, da bo dohodek v Ljubljani rasel, rasle pa bodo tudi težave v drugih regijah. Predvsem prebivalci na podeželju bodo po njegovem mnenju imeli manjše izhodiščne možnosti za življenje. "Tisti, ki v petek ne bo podprl pokrajinskih zakonov po prvi obravnavi, je za centralizem ter za to, da bodo nekateri ljudje slabše živeli," je zatrdil premier.
SD proti pokrajinski zakonodaji
Predsednik SD Borut Pahor je pred tem napovedal, da poslanska skupina SD v DZ ne bo podprla pokrajinske zakonodaje. "Čeprav smo si v SD dolga leta prizadevali za uveljavitev pokrajin, tako slabih zakonov ne moremo podpreti," je dejal Pahor.
Pojasnil je še, da skupaj s predsednikom Zares Gregorjem Golobičem predlagata posvetovalni referendum. "S predsednikom Zares Gregorjem Golobičem sva se dogovorila, da prepričamo državni zbor, da pred glasovanjem o pokrajinski zakonodaji razpišejo predhodni posvetovalni referendum," je pojasnil Pahor. Kot je še dejal, se pokrajine uveljavljajo enkrat, kar pomeni, da to ne more biti slabo pripravljen paket zakonov. "Če obstaja glede tega dvom, je prav, da se o tem izjasnijo tudi ljudje," je prepričan. Pojasnil je še, da sta se SD in Zares pri tem projektu odločili za sodelovanje.
Pred seboj smo v SD imeli dve slabi izbiri; in sicer, da podpremo slabo pripravljene zakone, ali pa da jih ne podpremo in tvegamo nerazumevanje ljudi, saj smo v SD vedno podpirali uveljavitev pokrajin. Te zakonodaje ne bomo podprli, je poudaril Pahor. Kot je še dejal, je potrebno več časa, da se pripravi kvalitetna zakonodaja. Pri tem je poudaril zlasti zakon o financiranju pokrajin in zakon o prenosu pristojnosti na pokrajine. Omenil je tudi diskusijo o številu pokrajin.
Negotova usoda
Koalicijska večina je po nagovoru Janše v državnem zboru odločila, da bo državni zbor tudi prvo branje zakona o ustanovitvi pokrajin opravil na potekajočem zasedanju konec tega tedna. Glede na izjave opozicije, ki se je enotno zavzela za umik zakona z dnevnega reda zasedanja, pa je usoda pokrajinske zakonodaje negotova.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.