Slovenska policija je tako uvedla možnost povsem anonimne spletne prijave domnevnih koruptivnih dejanj. Prepričani so namreč, da morajo med sabo sodelovati tako države in mednarodne institucije kot tudi posamezniki. Zato, "če ste seznanjeni s kakršno koli obliko korupcijskega kaznivega dejanja, jo prijavite“, je pozval pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije Robert Črepinko. Ob tem je še pojasnil, da hočejo s tem državljane spodbuditi k sodelovanju in prijavljanju tovrstnih dejanj, povečati učinkovitost zbiranja informacij in izkoristiti obstoječe tehnične rešitve policije in državne uprave.
Anonimnost je pri tem po njihovem mnenju ključnega pomena, saj žrtve pogosto ne prijavljajo vseh kriminalnih dejanj, ker jih je strah maščevanja storilca ali dolgotrajnih sodnih postopkov. Temu se bodo s takšno prijavo lahko izognili.
Posameznik tako preprosto izpolni obrazec, ki se avtomatično pošlje na policijo. Tam zagotavljajo, da bodo vsako prijavo skrbno preučili in ustrezno ukrepali. Osebnih podatkov ni potrebno podati, lahko pa jih navedete, če želite v preiskavi sodelovati. Prijava omogoča tudi pripenjanje prilog velikosti do 10MB. Policija priporoča, da v opis dogodkov vključite podatke, kaj se je zgodilo, kdaj, kje, kako, kdo je storilec in zakaj je dejanje storil.
Kaj je korupcija?
Korupcija ima več pojavnih oblik, od podkupovanja, izsiljevanja, goljufije, poneverbe do nepotizma, in vedno predstavlja dvosmerno transakcijo: na eni strani je ponudnik podkupnine, na drugi pa njen prejemnik, piše policija na svoji spletni strani. Običajno poteka med osebama, ki se zavedata, da s protipravnim dejanjem pridobita oba, tako dajalec podkupnine, ki želi z njo nekaj pridobiti, kot njen prejemnik, ki si z njo izboljša svoj položaj, pri čemer pa se ljudje praviloma ne počutijo kot žrtve in oškodovanci. Zmotno je mišljenje, da je podkupovanje edina oblika korupcije, res pa je, da je najbolj razširjeno. Med koruptivna dejanja tako spada tudi kršenje proste odločitve volivcev, najsi bo s silo, grožnjami, preslepitvijo ali kakršen koli drug način.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.