Mariborska LDS ne more sprejeti izjav, ki skušajo krivdo za izvensodne povojne usmrtitve naprtiti borcem NOB, ali pa, kot je razumeti izjavo mariborskega nadškofa in metropolita Franca Krambergerja, kolektivizirati krivdo in povojni madež pripisati slovenskemu narodu, je poudaril vodja svetniške skupine LDS v mestnem svetu Milan Petek. Ob tem je vladni komisiji za prikrita grobišča očital, da svoje delo opravlja nepietetno in ga podreja potrebam dnevne politike.
"Žalosti nas, da je najvišji mariborski cerkveni dostojanstvenik nekritično povzel tendenciozne komentarje vladnega zgodovinarja Jožeta Dežmana ter proglasil lokacijo na Teznem za največje morišče po drugi svetovni vojni. Tega seveda ne more dokazati, saj ne pozna vseh povojnih morišč po Evropi. In z izjavo o tem, kako ima tako majhen slovenski narod na sebi tako velik madež, je nadškof Kramberger prizadel in oblatil vse tiste, ki s to morijo nimamo nič," je dejal Petek, ki je tudi poslanec LDS v državnem zboru. "Prav nadškofu bi lahko rekli, da mora najprej očiščenje narediti inštitucija, ki ji pripada. In ta je v času druge svetovne vojne bila ena izmed tistih, ki je vsaj v enem delu Slovenije sodelovala z okupatorjem," je dejal Petek.
Po njegovih besedah povojnih pobojev niso izvedli niti slovenski borci, niti Mariborčani, niti slovenski narod. "Poboji, ki so jih nad ustaši in domobranci izvedli vojaki tretje armade jugoslovanske vojske in morda tudi Rusi nad Kozaki, bi se lahko zgodili kjer koli na poti od Dravograda preko Hrvaške do Beograda. Žal se je to zgodilo pri nas v Mariboru."
Petek je dejal, da se v mariborski LDS pridružujejo "tistim, ki se zavedajo, da je treba dostojno pokopati umrle, poskrbeti za obeležitev polj smrti in to storiti dostojanstveno, sočutno in etično". "Mariborčane lahko še posebej skrbi tudi to, da se nam dogaja nekakšna stigmatizacija v času, ko pridobivamo na razvoju in postajamo vse pomembnejši akter v evropskem prostoru," je še dodal Petek.
Predsednik mariborske LDS in podžupan Andrej Verlič pa je dejal, da je Maribor svoj odnos do izvensodnih povojnih usmrtitev izrazil že v začetku 90-ih let s postavitvijo spominskega obeležja. Po njegovih besedah pripadniki povojnih generacij niso dolžni sprejemati ne osebne in tudi ne kolektivne krivde za to, kar se je zgodilo, še preden so se sploh rodili.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.