Komisija za preprečevanje korupcije je konec minulega leta začela bolj sistematično nadzorovati zakonske omejitve poslovanja med državnimi organi in subjekti, s katerimi so funkcionarji teh organov poslovno ali sorodstveno povezani.
Kazen mora biti vzgojna
Predsednik komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič je pojasnil, da omejitev poslovanja v Sloveniji poznamo sedem let. Določbe o omejitvah poslovanja veljajo za organ javnega sektorja, v katerih so zaposleni funkcionarji.
Med funkcionarje med drugim prištevamo poslance, državne svetnike, predsednika vlade in ministre, tožilce, sodnike, župane in mestne svetnike. Organ tako ne sme poslovati s podjetji, ki so v lasti funkcionarjevega družinskega člana, ali pa s podjetji, s katerimi je funkcionar poslovno povezan.
Absolutna prepoved poslovanja velja pri naročanju blaga, storitev ali gradenj, podeljevanju koncesije in javno-zasebnem partnerstvu. Sankcija za kršitev določb o omejitvah poslovanja je ničnost posla, lahko se izreče denarna kazen, ki znaša med 400 in 4000 evri na kršitev. V hujših primerih kršitev, če pride do zlorabe položaja ali nevestnega dela v službi, lahko proti kršitelju podajo tudi kazensko ovadbo.
Supervizor korak v pravo smer
V času, odkar velja zakonodaja, je bilo ugotovljenih kršitev po Klemenčičevih besedah zelo malo, saj da preprosto ni bilo sistema, ki bi omogočil nadzor nad ravnanjem funkcionarjev. V Sloveniji ni organa, ki bi imel materialne in kadrovske zmožnosti za izvajanje učinkovitega nadzora nad vsemi subjekti javnega sektorja in vsemi funkcionarji. Komisija je bila tako odvisna od prijav občanov.
"Šlo je še za en protikorupcijski predpis, ki je lepo izgledal na papirju, v praksi pa je bil precej odvisen od integritete posameznikov pri spoštovanju zakonodaje," dodaja Klemenčič. Supervizor oziroma njegova baza je bil prvi korak v smeri, da se to omogoči, v zadnjem času pa se na komisiji s tem področjem še aktivneje ukvarjajo.
Sumljivi posli v kar sedmih občinah
Komisija poostreno nadzira dejavnosti v 86 občinah, kršitve pa so ugotovili pri 61 pravnih poslih v sedmih občinah – sumljive transakcije so doslej zaznali le na lokalni in ne na državni ravni –, vendar Klemenčič o tem, za katere občine gre, še ni želel govoriti.
Razlikujejo pa se vrednost poslov, saj so pri nekaterih obrnili le nekaj deset tisoč evrov, drugi pa so bili vredni tudi nekaj sto tisočakov. Kot je navedel Klemenčič, gre za vse od najemanja gostinskih storitev pri bratu župana pa do večjih gradbenih poslov in obrtniških del. En tak primer je, ko je sorodnik funkcionarja v javnem zavodu položil parket.
V prihodnje bo nadzor še učinkovitejši
Komisija je v vseh primerih posle razveljavila in uvedla ustrezne prekrškovne postopke. Ko bodo ti zaključeni, bo komisija objavila seznam zaključenih primerov, in sicer v okviru projekta Transparentnost, pravi Klemenčič. Načrtujejo tudi nadgradnjo sistema nadzora in prepoznave sumov kršitev.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.