
Skupina lenarških občanov, ki nasprotuje prijavi občine na razpis za ureditev odlagališča z nizko in srednje radioaktivnimi odpadki, bodo zahtevali razpis referenduma, če bo njihova občina izbrana za odlagališče. "Verjamemo, da do tega niti ne bo prišlo, saj odlagališče jedrskih odpadkov ne sodi v osrčje Slovenskih goric," je v imenu civilne iniciative povedal Matjaž Jazbec. "Lenarški župan Ivan Vogrin je občino samovoljno prijavil na razpis."
Če bo treba, bodo šli tudi na ceste
Nasprotniki odlagališča nameravajo sestaviti protestno pismo in ga predati županu, nato pa bodo počakali do 20. maja, ko bo država objavila ožji izbor treh občin. "Organizirali bomo tudi protestni shod, da bodo ljudje lahko jasno izrazili svoje nestrinjanje," je povedal Jazbec. "Vlada ima sicer možnost, da sama odloči o odlagališču, ampak v tem primeru bomo verjetno pozvali k državljanski neposlušnosti in šli tudi na ceste, če bo potrebno."

Na novinarski konferenci so prebrali tudi pismi podpore župana Destrnika in državnega sekretarja v Janševem kabinetu Franca Pukšiča (SDS) in civilne iniciative iz občine Trnovska vas, ki je prejšnji teden že preprečila načrte tamkajšnjega občinskega sveta. Župan Trnovske vasi Karl Vurcer (SLS) je namreč nasprotoval prijavi in ponudil odstop. Svetniki so njegov odstop sicer sprejeli, hkrati pa preklicali svoj sklep o kandidaturi za izgradnjo odlagališča v njihovi občini.
Prostovoljnih kandidatk je vedno manj
Že minuli četrtek so svoje nestrinjanje s kandidaturo pomurske občine Velika Polana na razpisu za odlagališče radioaktivnih odpadkov izrekli tudi člani programskega sveta Vlaganje v zdravje in razvoj v Pomurju Mura. Opozorili so, da se je območje v razvojnih dokumentih zavzelo za deželo zdravja, ne pa radioaktivnih odpadkov.
Poleg omenjenih občin so se na razpis za izbiro lokacije za radioaktivne odpadke prijavile še občine Krško, Brežice, Sevnica, Zavrč in Šmartno pri Litiji.