Bo zaradi terorističnih napadov na ZDA potrebnih veliko sprememb zakonodaje na področju preganjanja terorizma?
Ne prav veliko. Terorizem je namreč dokaj dobro definiran že v obstoječi zakonodaji. Bo pa Slovenija v kratkem podpisala in verjetno tudi ratificirala konvencijo ZN o zatiranju financiranja terorizma zaradi katere bo potrebno tudi neposredno inkriminirati financiranje terorizma.
Se vam zdi, da je kazenska zakonodaja na področju mednarodnega kriminala ustrezna? Soobtoženca v primeru Lončarič sta po na primer po odločitvi ustavnega sodišča izpuščena na prostost.
Odločitve ustavnega sodišča ne bi komentiral, saj odločbe še nisem imel priložnosti prebrati. Šele po ustrezni analizi bomo vedeli, ali je problem v zakonodaji ali morda v njeni uporabi.
Odškodnine za neupravičen pripor bo bodo izplačane. So za to odgovorni tožilci?
Ne bi rekel da gre za odgovornost tožilcev. Odškodnine pa bodo zaradi neupravičenega odvzema prostosti oškodovancema seveda izplačane.
Kakšne so razmere v slovenskih zaporih? So ti prepolni?
Po evropskih standardih, ki so uzakonjeni z novim zakonom o izvrševanju kazenskih sankcij, so naši zapori prenapolnjeni. Število zapornikov po teh normativih za deset odstotkov presega kapacitete zaporov .
Bo zakon o amnestiji, ki je pred tretjo obravnavo v parlamentov kaj pomagal k manjši gneči v zaporih?
Potrebno je povedati, da amnestije nismo predlagali zaradi prostorske stiske v zaporih. Res pa je, da bo ob uveljavitvi zakona takoj izpuščenih od trideset do štirideset oseb.