"Glasno protestiramo proti odločitvi britanskih sodnih oblasti, da ustanovitelja in urednika portala Wikileaks Juliana Assangea izročijo ZDA, kjer mu nameravajo soditi za vohunstvo," je pred shodom sporočila protestna ljudska skupščina. Za razkritje ameriških vojnih zločinov mu v ZDA grozi 175 let zapora.
Da problem Juliana Assangea ni le ameriški ali britanski, temveč tudi slovenski, so poudarili in ob tem izpostavili tudi grobo poseganje v javni nacionalni medij v Sloveniji, "ki se je pred odhodom strahovlade še intenziviralo". "Preganjanju preiskovalnega novinarstva, žvižgaštva in izražanja protesta se je nujno brezkompromisno in odločno zoperstaviti, ga obsoditi ter zahtevati in izboriti svobodo za vsakogar, ki je kaznovan zato, ker je deloval proti dejanjem, ki se ne bi smela nikoli zgoditi," so poudarili in dodali, da je Slovenija svojo odločitev jasno pokazala na nedavnih volitvah.
Na protestu so tako zahtevali svobodo za Juliana Assangea, da ga britanske oblasti nemudoma izpustijo iz zapora in pregon vladnega kriminala, "ne pa ljudi, ki kriminal razkrivajo".
"Usoda Juliana Assangea je usoda vseh novinarjev, založnikov, urednikov, žvižgačev in drugih, ki si bodo v prihodnosti drznili razkrivati vladna kriminalna dejanja," so izpostavili in prihodnjo vlado pozvali, naj v skladu s svojimi izraženimi predvolilnimi stališči Assangeu ponudi politično zatočišče. Kot so poudarili, so namreč na soočenju z ljudstvom na Trgu republike vsi predstavniki in predstavnice strank, ki so odgovarjali na vprašanja pobude Glas ljudstva, razen SAB, dejali, da bi Assangeu ponudili azil.
Vse te politike so še pozvali, naj britanski ambasadi in svojim britanskim političnim kolegom pošljejo poziv k takojšnji izpustitvi Assangea iz zapora.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.