Petkov protest v Ljubljani se je pričel ob 19. uri na Prešernovem trgu, kjer so zbrane nagovorili glasbeniki in pesniki, pa tudi predstavniki sindikata taksistov, ki so stanovalcem domov za starejše ponudili brezplačne prevoze na volišča v nedeljo. Pridružili so se jim tudi predstavniki okoljevarstvene organizacije Balkan river defence, ki se borijo za dostopnost rek, prostovoljci iz referendumske kampanje in drugi predstavniki civilne družbe, so navedli v Protestni ljudski skupščini.
Tokrat je v Ljubljani prvič potekal tudi protest na vodi. Od Špice je k zbranim na Prešernovem trgu priplula tudi skupina protestnikov na kanujih, kajakih in supih, ki so s plakati na vodi in umetniškimi dekoracijami priveslali vse do Tromostovja. Kasneje so se pridružili protestu na kopnem.
Današnji protest je sicer potekal v znamenju Zakona o vodah in nedeljskega referenduma. Po mnenju protestne skupščine je zakon sporen z več vidikov, na kar opozarja tudi stroka. "Zakon je bil sprejet po hitrem postopku, brez posvetovanja s stroko, brez prave javne razprave in avtokratsko. Že med sprejemanjem je vlada kazala ignorantski odnos do prebivalk in prebivalcev ter okoljevarstvenih organizacij. V svoji retoriki je vladna stran ljudem lagala, jih načrtno zavajala, nasprotnike zakona pa obtoževala politične motivacije," so zapisali.
Ob tem tudi menijo, da vlada s svojimi potezami onemogoča demokratično izvedbo glasovanja. "Pri tako velikem številu napak in nejasnosti gre za jasne indice, da hoče vlada prebivalstvu očitno oteževati glasovanje. Verjetno zato, ker je sprevidela, da se je civilna družba angažirala, in se boji, da bo na referendumu dosežen potreben kvorum."
Vse prisotne so pozvali k udeležbi na nedeljskem referendumu, po njihovi oceni pa bo ta jasen izkaz nezaupnice vladi.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.