Koalicija posameznikov, nevladnih organizacij, podjetij in drugih akterjev je v središču Ljubljane pripravila shod Brez strahu: Shod proti koaliciji sovraštva, na katerega so pozivali preko družbenega omrežja Facebook. Udeleženci današnjega protestnega shoda so med drugim opozorili tudi na prelomljene predvolilne obljube zlasti SMC in DeSUS, ki sta ta teden podpisali koalicijsko pogodbo s SDS. Poslance teh dveh strank pa so pozivali, naj premislijo o svoji odločitvi glede vstopa v Janševo koalicijo.
Protestniki so se zbrali ob 17. uri na križišču Šubičeve in Beethovnove ulice v Ljubljani, kjer ima sedež SMC. Opremljeni so bili s transparenti in plakati. "Še je čas za odgovornost", "Nočemo ignorance okolja in zanikanja podnebne krize," je bilo brati z njih. Nekaj po 17. uri so se pričeli tudi govori, prva je pred zbrane stopila Svetlana Slapšak. "Lopovi, lopovi," se je slišalo ob tem.
Na transparentih in letakih so se zavzeli še za dostojno in legitimno slovensko vlado in ugotavljali, da so 'levo'-sredinske stranke zamenjale sklepanje kompromisov z desnico za "direktno kolaboracijo". Stranki SMC in DeSUS so razglasili za grobarje demokracije.
Podali so tudi nekaj sporočil ljubezni in miru, med drugim so se opremili z rdečimi baloni v obliki srca in na enega od transparentov zapisali, da se želijo igrati z igračami in ne z orožjem.
Med protestniki pa je bilo opaziti tudi nekaj znanih obrazov, med drugim režiserja Dragana Živadinova, nekdanjega direktorja pediatrične klinike Rajko Kendo, pa tudi poslanca Levice Miho Kordiša.
Ob 17.40 so se protestniki sprehodili od sedeža SMC do okoli 700 metrov oddaljenega sedeža DeSUS na Kersnikovi ulici.
Udeleženci shoda so politikom sporočali, da se jim zdi ravnanje stranke SDS popolnoma nesprejemljivo. A tudi, da ne sprejemajo tega, da nekateri poslanci ne držijo besede, je pojasnil eden od organizatorjev shoda Filip Dobranić.
Na družbenih omrežjih pa so ob sestavljanju nove koalicije opozarjali tudi na obljube in zapise strank ter poslancev. Med drugim so zbrali tvite, ki so jih objavili poslanci SMC in DeSUS. V njih pa predvsem kritizirajo delovanje SDS. Objavljeni so na strani dogodka in na profilu inštituta Danes je nov dan.
"Ljudi je treba spomniti, kdo so ti poslanci in poslanke ter na njihove obljube in obljube strank, ki so jih javno predstavljali na televiziji, spletu ali v tiskanih medijih. To je ključen del našega sporočila. Dali so obljubo, na podlagi katere so ljudje oddali svoj glas. In zdaj bodo to obljubo požrli," je poudaril.
Na shod pa se je 'odzval' tudi poslanec SDS Zvonko Černač, ki je delil objavo neimenovanega uporabnika, ki je na družbenem omrežju Twitter zapisal: "Je že minilo kar sem koga dobro nalomil in teh rdečkarjev, ki ne razumejo poante volitev, imam počasi dovolj."
Černač, sicer tudi predsednik Odbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo, ki med drugim obravnava tudi zakone policije in drugih represivnih organov, se sicer omenja za naslednjega ministra za notranje zadeve v novi vladi, ki jo bo sestavljal Janez Janša.
Se je pa na protest s sporočilom na Twitterju odzvala tudi stranka SMC. Zapisali so, da protestnike podpirajo v njihovem prizadevanju za krepitev demokratičnih standardov, "a jih moramo spomniti, da k temu vodi samo spoštljiv in ne izključujoč dialog". Pravi naslov za očitke protestnikov pa je po mnenju SMC "v drugem nadstropju stavbe, pod katero so se zbrali. Če ne bi bilo nepremišljenega odstopa predsednika vlade, se tudi pogovori o novi večini ne bi začeli".
Odziv na shod je prišel tudi iz DeSUS. "Ohranjamo vrednote in pogled na polpreteklo zgodovino, a gledamo naprej, predvsem v skrbi za starejšo generacijo, naše programske vsebine, zato vstopamo v to programsko vlado. Čas je, da se prenehamo deliti in da začnemo delati za ljudi. Vsak miroljuben protest pa je za nas popolnoma legitimen, saj živimo v svobodni družbi," so zapisali v izjavi.
Po mnenju generalnega sekretarja SAB Jerneja Pavliča so protesti, še preden se je vlada sploh oblikovala, "zelo nekorektni". Vsaka vlada, ne glede na to, ali je leva ali desna, si zasluži prvih 100 dni miru, da začne delati, je opozoril na novinarski konferenci.
Predsednik SD Dejan Židan pa je v izjavi za medije pojasnil, da SD ni med organizatorji, in izrazil pričakovanje, da nihče ne bo grozil ne protestnikom in ne poslancem. Grožnja enega od tviterašev uperjena proti protestnikom, ki jo je retvital poslanec Černač, je na družbenih omrežjih namreč sprožila polemiko. Govorci na shodu so sicer danes pozivali zbrane, naj ne nasedajo provokacijam.
"Nastajajočo koalicijo drži skupaj strah pred odgovarjanjem za svoje delovanje na volitvah in želja, da se za vsako ceno obdržijo na oblasti. Toda v resnici dogovor vsebuje vse najslabše, kar združuje skrajno desnico in liberalno sredino: represijo, protisocialne ukrepe, službovanje kapitalskim interesom in vizijo družbe, reducirane na kompetitivnost in individualizem. To ni vizija družbe solidarnosti in sobivanja, temveč vizija džungle, v kateri moraš imeti pravilno zveneč priimek in dovolj debelo denarnico, če hočeš preživeti," pa so že pred shodom sporočili iz Levice in zapisali, da takšno vizijo najostreje zavračajo.
Na to, da je "demokracija v Sloveniji ogrožena", je opozorilo tudi 147 zaskrbljenih podpisnikov akademske peticije proti avtoritarni oblasti. Kot so zapisali, na podlagi svojih presoj in spoznanj z znanstvenih področij, ki jim pripadajo, svarijo pred političnim mešetarstvom in posledicami Janševe vlade.
Pred protestom se je oglasilo tudi Društvo Alternativna akademija in v sporočilu pozvalo poslance SMC in DeSUS, naj znova razmislijo, ali so pripravljeni prevzeti osebno in politično odgovornost s tem, ko prihodnost Slovenije predajajo v roke politiki, "ki še pred izvolitvijo niti malo ne skriva svojega resničnega obraza in se odkrito spogleduje s totalitarnostjo".
Ob shodu so se oglasili tudi predstavniki znanstvenega in akademskega življenja, ki so nedavno v javnem pismu izrazili zaskrbljenost zaradi političnih dogovorov o koaliciji pod vodstvom SDS. Prvopodpisani pod pismom, sociolog in politolog Rudi Rizman je sporočil, da se je število podpisnikov povečalo s 75 na 147. "Vsi skupaj pa delimo prepričanje o upravičenosti naših skrbi," je zapisal.
"Podpisnice in podpisniki tega poziva smo resno zaskrbljeni vpričo trenutnih političnih dogovorov ob nastajanju Janševe koalicije, saj menimo, da lahko državo hitro popeljejo v krog tistih držav članic Evropske unije, ki so danes na črnem seznamu kršiteljic temeljnih načel varovanja demokracije, pravne države, neodvisnosti medijev in človekovih pravic," so zapisali v javnem pismu in pojasnili, da svoje prepričanje utemeljujejo na dosedanji škodljivi, radikalno nestrpni in izključujoči politiki stranke SDS, za katero so prepričani, da v slovenski politični prostor ne more prinesti napovedane politične stabilnosti in družbenega razvoja, ker je nesprejemljiva na več ravneh.
Janša, ki bo, kot kaže, vodil novo vlado, pa se je na Twitterju na proteste odzval s fotografijo izrazov protesta proti njegovi politiki izpred let na programskem svetu Radiotelevizije Slovenija in napis "smrt janšizmu" pospremil z besedami, da "gre v tem primeru seveda za izraz ljubezni" do plačnikov rtv-prispevka. V uradnem listu je sicer ravno danes objavljen poziv h kandidaturam za osem novih programskih svetnikov.
Med strankami na levici očitki o 'krivdi' za oblikovanje Janševe vlade
Ob robu današnjega protesta pa se je vnela tudi polemika na levem delu političnega prostora o tem, kdo nosi krivdo, da je SDS sploh dobila priložnost za sestavo vlade. V stranki Levica so namreč shod, uperjen predvsem proti strankama SMC in DeSUS, javno podprli.
Do Levice je bil v današnji izjavi kritičen generalni sekretar SAB Pavlič: "Da stranka, ki ni želela ne v levo ne v desno vlado, protestira in želi predčasne volitve, da bo po njih ponovno delovala v opoziciji in ne šla ne v levo ne v desno vlado, je skrajno neresno."
Prvak SD Židan pa je v odzivu na protest navedel, da ni nobene potrebe, da bi protesti "zameglili realno situacijo". "Do tega, da bo verjetno nastala desna oziroma desnosredinska vlada, je prišlo zaradi ravnanj Levice in gospoda Marjana Šarca. To si moramo zapomniti tudi za zgodovino," je poudaril Židan.
"Navajeni smo, da korumpiranci s sredine radi kažejo s prstom na Levico, a obešati na nas krivdo za nastanek Janševe vlade, je smešno," pa se je v sporočilu za javnost odzvala Levica. "Mi z Janšo v vlado ne gremo, pač pa gresta DeSUS in SMC. Mi nismo zrušili Šarčeve vlade, pač pa je koalicija, v kateri sta bila tudi SAB in SD, raje začela sodelovati z Zmagom Jelinčičem (SNS) in prekinila sodelovanje z nami, kot da bi ukinila dopolnilno zdravstveno zavarovanje," so ponovili.
A bili so še bolj ostri: "Razumemo, da Alenki Bratušek, ki je kot ministrica v odstopu s Kolektorjem podpisala še 600.000 evrov težek aneks za drugi tir, gre medijska zgodba o Levici na roko, da se ne bi govorilo o njenih grehih. Dejanu Židanu pa odgovarjamo, da ni zmanjkalo poguma, nasprotno: nismo tako strahopetni, da bi mislili, da je naša vloga v politiki pokrivati hrbet SD-jevemu političnemu kadrovanju po državnih podjetjih in javnih institucijah, da bi napajali lastna omrežja."
"Vlado Janeza Janše bo omogočil zgolj in samo oportunizem in nenačelnost strank Šarčeve koalicije, ki so lastne interese sistematično postavljale pred interese ljudi," so še dodali.
Na trditve stranke Levica so se še enkrat nato odzvali v stranki SD. "Socialni demokrati smo se ves čas trudili, da bi na levici in na sredini premostili razlike in našli pot za obstoj našega sodelovanja. Stranka Levica je žal dokazala, da ji je politični prestiž pomembnejši od vsebine in dejanskega odpravljanja problemov ljudi, naših socialnih sistemov in izzivov prihodnosti. Zato je postavljala ultimate, namesto da bi skupaj s partnerji usklajevala rešitve. Tako v politiki žal ne gre," so navedli v sporočilu za javnost.
Socialni demokrati to obžalujejo. "Vtis, da nam gre za kadrovanja, pa je stranka Levica ves čas podpihovala, nazadnje s pravljico o kadrovanju v kulturi. Žal se je ponovno pokazala stara resnica: medtem ko na levici tekmujemo, namesto da bi sodelovali, slavi desnica," menijo v SD.
KOMENTARJI (4563)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.