Protestni shod so organizirale stranke SDS, Nova SLS s Francem Kanglerjem in SLS z Marjanom Podobnikom, ki je shod označil za "domoljubni in protikorupcijski" in napovedal ponovni shod naslednji četrtek, v primeru, da Sova ne bo predala dokumentov, ki jih zahteva Knovs.
Shoda se je udeležilo tudi 24 iniciativ, med njimi Zbor za republiko in Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve. Med 15 zahtevami shoda so se znašle enakost pred zakonom, zaustavitev nezakonitih migracij, dvig minimalne pokojnine, zaščita ljudi na podeželju, ki jih ogrožajo zveri ter izgradnja 3. razvojne osi.
Zbralo se je več tisoč protestnikov (po ocenah SLS 5000, po ocenah SDS pa 3000), nekateri so si, po vzoru protestov v Franciji, nadeli rumene jopiče. Prešernov trg so zavzele slovenske zastave in transparenti z napisi "rdeča mafija ropa Slovenijo", "volkovi in medvedi bodo požrli Slovence" in "dovolj balkanskih poslov in slovenskih oslov".
Organizatorje shoda je sprva sprejel predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca, ki je dejal, da so ga protestniki seznanili s svojimi zahtevami, "želeli so Državnemu svetu naložiti, da opravi svojo nalogo, torej da poskrbimo, da se pogoji za življenje za večino državljanov v Sloveniji izboljšajo": "Niso zahteve proti čemerkoli ali komurkoli, temveč zahteve za."
Opozorili naj bi tudi na nekatere sistemske probleme, "ki jih v Sloveniji že dlje časa pometamo pod preprogo", je še dejal in dodal, da tukaj tudi Državni svet nosi del odgovornosti.
Ljubljanski magistrat 'simbol slovenske korupcije'
Ob 16.00 uri je potekala maša za domovino. Shod se nadaljuje na Prešernovem trgu, zbrane pa so med drugim nagovorili Franc Kangler, Janez Janša in Aleš Hojs. Slednji je v nagovoru dejal, da so danes zbrani nedaleč stran od mesta, kjer so leta 1989 prebrali Majniško deklaracijo. "Takrat smo povedali, da želimo živeti v suvereni državi slovenskega naroda, da želimo sami odločati o svojih povezavah z drugimi narodi in, kar na žalost še vedno ni uresničeno, da bomo imeli politični pluralizem." In nadaljeval, da če se po 30. letih premaknejo nekaj sto metrov južneje "pridemo do magistrata. Tam je po mojem osebnem mnenju simbol slovenske korupcije v Sloveniji danes."
Janša o ukradeni državi, tranzicijski levici in zahtevi po popolni zapori meje
Predsednik SDS Janez Janša pa je dejal: "Pred 29 leti je Demos prvič v zgodovini omogočil slovenskemu narodu, da si je pisal sodbo sam. In ta se je na plebiscitu odločil za samostojno državo, državo svobode, demokracije in enakosti pred zakonom. Žal danes vemo, da tega plebiscitnega cilja nismo dosegli. Tisti, ki jim samostojna Slovenija nikoli ni bila intimna opcija, so državo, ki si je niso želeli, polastinili in pokradli."
In nadaljeval: "Izčrpavali so državne banke in privatizirali podjetja. Z ukradenim denarjem so si okrepili medijske monopole, podredili so si javno šolstvo, kulturo in upravo. Zavladala so dvojna merila in z njimi globoka država."
Številne kritike je namenil "trancizijski levici" ter na račun ljubljanskega župana Zorana Jankovića: "Kaznujejo vas za pomoč sosedu, hkrati pa prvorazrednemu županu odpišejo 29 milijonov evrov." Shod naj bi sicer sprva potekal Pogačarjevem trgu, a je to možnost ljubljanska občina zavrnila, prav tako niso smeli postaviti odra za nastopajoče.
Janša je kritiziral trenutno stanje v državi ter, kot to dojema sam, razdelitev na prvo in drugorazredne državljane: "Prvorazredni imajo stalno na ustih javno zdravstvo in šolstvo, svoje otroke pa pošiljajo na zasebne šole in hodijo na operacije k zasebnikom."
V govoru je dejal da gre za "začetek konca protislovenskega komedijantstva" in med drugim zahteval popolno zaporo meje za vse ilegalne migrante in "nobenega azilnega postopka za tiste, ki pridejo k nam iz varne države", "revizijo vseh odpisanih kreditov prvorazrednim" in "očiščenje pokojninskega sistema vseh privilegijev", debirokratizacijo in decentralizacijo države ter selitev državnih institucij po celi državi. In glavno zahtevo: enakost pred zakonom.
"Zahtevamo takojšen odstop direktorja tajne službe, ker zavrača parlamentarni nadzor in odgovornost tistih vladajočih, ki so Sovo zlorabili," je dejal v luči afere glede domnevne zaposlitve na Sovi ter odločitve slednje, da Knovsu ne bo posredovala zahtevanih podatkov. Med njegovimi zahtevami pa se je znašlo tudi prenehanje preganjanja "nerežimskih medijev in novinarjev, ki pišejo resnico".
Ob koncu je napovedal še nadaljnje shode, ki naj bi potekalo tudi po drugih slovenskih mestih.
Kangler: Diši po pomladi
Dejal je, da mu ni vseeno, kam gre Slovenija in zbrane pozval, v geslu shoda, naj "rešijo Slovenijo". Premierja Šarca pa pozval, naj odstopi s svojega položaja, saj "jih ne sliši". A mu sporočil, da jih bo moral slišati, saj Kangler "potrebuje predsednika vlade, ki bo spoštoval vsakega državljana".
"Niso verjeli, da lahko tudi jeseni diši po pomladi," je zaključil.
Zvrstili so se tudi drugi govorci, predstavniki civilnih iniciativ, ki so med drugim zahtevali odstop okoljskega ministra Simona Zajca in kritizirali delovanje vlade na področju varovanja meja in migracij.
KOMENTARJI (1452)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.