Slovenija

Protestni shod ribičev

Lendava, 12. 11. 2005 16.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prekmurski ribiči so pripravili miren protest zaradi neurejenih razmer ob meji s Hrvaško.

Ribiči opozarjajo, da protest ni bil naperjen proti hrvaškim ribičem, pač pa proti politiki
Ribiči opozarjajo, da protest ni bil naperjen proti hrvaškim ribičem, pač pa proti politiki FOTO: POP TV

Po besedah ribičev jim je onemogočen ribolov, ker hrvaška stran krši vse dogovore in sporazume. Vladi so poslali zahtevo, naj začne uresničevati letos na Brionih sprejeti sklep, da se do končne določitve meje med državama upošteva stanje na dan 25. junij 1991, na tem območju pa je to meja na reki Muri.

Ribiči z območja od Hotize do Benice so ogorčeni, ker jim ne prejšnja in ne sedanja vlada nista prisluhnili oziroma začeli reševati težav. Slovenski ribiči so na območju do Mure gospodarili v skladu z odlokom iz leta 1959, po razpadu Jugoslavije pa so začeli hrvaški ribiči slovenske kolege preganjati z njihovega območja, čeprav tega okoliša ni nikoli nihče spremenil.

Po besedah predsednika Ribiške družina Lendava Antona Sepa so imeli do leta 1990 s hrvaškimi ribiči dobre odnose, zato so tudi podpisal sporazum, da bodo v spornih vodah lovili in tudi vlagali ribji podmladek oboji. Ta dogovor so hrvaški ribiči leta 2002 enostransko prekinili z izgovorom, da so pri njih sprejeli zakon o sladkovodnem ribištvu, ki jim tako sodelovanje prepoveduje.

Prekmurski ribiči od vlade zahtevajo, naj jih zaščiti
Prekmurski ribiči od vlade zahtevajo, naj jih zaščiti FOTO: POP TV

Slovenski ribiči so o tem obvestili Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, to pa jim je odgovorilo, da problem ribolova na mejnih vodah s Hrvaško ureja Sporazum o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS), vendar pa po ugotovitvah slovenskih ribičev tudi tega hrvaška stran ni nikoli upoštevala.

Težave ob Muri so stalne, pravijo ribiči. Ribiče so velikokrat preganjali hrvaški policisti in ribiški čuvaji, jim odvzemali pribor, 18. septembra letos so hrvaški policisti celo na slovenskem katastrskem ozemlju grozili, da morajo loviti v skladu s hrvaškimi zakoni. Čeprav je ta incident obravnaval slovenska policija, do danes ni ustreznega odgovora.

Nedavno so hrvaški ribiči tudi vozili ribe čez slovensko ozemlje do svojega katastra in se sklicevali na SOPS. Čeprav isti sporazum določa, da lahko slovenski ribiči lovijo na obmejnem območju, pa jim tega hrvaška stran ne dovoli. Sprašujemo se, kako dolgo bomo še popuščali hrvaškim interesom in kdaj bodo začela veljati enaka pravila za obe strani, je še povedal Sep. Na koncu je Sep poudaril, da shod ni naperjen proti hrvaškim športnim ribičem, saj želijo z njimi dobro sodelovati.

Ivan Krpan iz Ribiške družine Lendava je protestnikom prebral sklepa, ki so ju poslali vladi. V prvem zahtevajo, da slovenska policija nadzira območje do reke Mure, kot je bilo to na dan osamosvojitve, v drugem pa, da jim omogoči nemoten ribolov na tem območju, dokler meja med državama ne bo določena.

Protestnike je pozdravil tudi lendavski župan Anton Balažek, saj je shod po njegovem mnenju dobronameren in upravičen. Tisti, ki so sprejeli odločitve, naj poskrbijo, da se uresničijo. Pozval pa je k odgovornemu in človeškemu reševanju, "da se ne bi sprli do konca".

V imenu 15.000 slovenskih ribičev je protestnike podprl tudi podpredsednik Ribiške zveze Slovenije Stane Bradeško. Kot je povedal, zveza ne more reševati takih zapletov, lahko pa nanje opozarja. Pri SOPS so sprejete mnoge pozitivne rešitve, mejne vode pa so preveč občutljive, da bi jih izpostavljali takim sporom, sicer pa je tovrstno sodelovanje med ribiči obeh držav marsikje uspešno, je še dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta