Slovenija

Protestni klic v Srbijo

Ljubljana/Beograd, 13. 04. 2006 15.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Premier Janez Janša je zaradi izjav nekaterih predstavnikov srbskih oblasti o zadevi Holmec protestiral pri Vojislavu Koštunici.

Premierja sta se strinjala, da je treba okrepiti prizadevanja za okrepitev gospodarskih in političnih stikov med državama in se dogovorila, da še v letošnjem letu izmenjata obiske na vladni ravni
Premierja sta se strinjala, da je treba okrepiti prizadevanja za okrepitev gospodarskih in političnih stikov med državama in se dogovorila, da še v letošnjem letu izmenjata obiske na vladni ravni FOTO: Reuters
Vojna za Slovenijo - Holmec
Vojna za Slovenijo - Holmec FOTO: POP TV

Premier Janeza Janša je zaradi izjav nekaterih visokih predstavnikov srbskih oblasti v zvezi z dogodki na mejnem prehodu Holmec med slovensko osamosvojitveno vojno in groženj z bojkotom slovenskih izdelkov v nekaterih trgovskih verigah v Srbiji poklical srbskega premierja Vojislava Koštunico.

Janša je Koštunici izrazil protest zaradi izjav, ki skušajo kriminalizirati udeležence spopada na Holmcu, čeprav je bila v zvezi s tem že pred leti izvedena obsežna preiskava, ki je tovrstne sume v celoti zavrgla.

Tovrstne izjave in grožnje z bojkotom slovenskih izdelkov sodijo v pretekle čase, od katerih se je Slovenija že uspešno odmaknila, Srbija pa je z začetkom procesa približevanja Evropski uniji na dobri poti, da odpre novo uspešno poglavje v svoji zgodovini. Slovenija ji je pri tem pripravljena pomagati, zato je v obojestranskem interesu, da se odnosi med državama ne zastrupljajo s ponavljanjem starih praks, je dejal tiskovni predstavnik slovenske vlade Valentin Hajdinjak.

Srbski mediji so pred tednom dni predvajali posnetek, na katerem pripadniki slovenskih sil na mejnem prehodu Holmec junija 1991 domnevno streljajo na tri vojake nekdanje jugoslovanske vojske (JLA), ki se hočejo predati.

Kot je pojasnila slovenska vlada, je prispevek avstrijske televizije ORF dejansko "montaža posnetkov vojaškega dogajanja v različnem času in z različnih lokacij bojnih spopadov", zato "ne ustreza takratnemu dejanskemu dogajanju ter razpletu dogodkov". "Nihče od vojakov, ki so se poskušali predati na posnetku, ni bil v času predajanja ubit. Pri preiskavi dogodkov so bili nekateri vojaki na posnetku prepoznani ter v nadaljevanju tudi zaslišani s strani preiskovalcev. Pričevanje teh vojakov potrjuje dejstvo, da med osebami, ki so se takrat predajale, ni bilo nobenih žrtev," so še sporočili iz iz slovenske vlade.

Srbska javnost razburjena

Dogodki na Holmcu leta 1991 so v zadnjem času razburili srbsko javnost, potem ko je predsednica Helsinškega monitorja Slovenije Neva Miklavčič Predan za nekatere srbske medije izjavila, da je bil med slovensko osamosvojitveno vojno med boji na mejnem prehodu Holmec junija 1991 "storjen verjetno prvi vojni zločin na območju nekdanje Jugoslavije". Na to je zatem postalo pozorno srbsko tožilstvo, ki je sprožilo preiskavo. V Sloveniji tovrstne navedbe kategorično zavračajo in zagotavljajo, da na Holmcu med osamosvojitveno vojno ni bilo vojnih zločinov, kar dokazujejo tudi preiskave pristojnih organov.

Miklavčič Predanova: Odgovoren je Kučan

Miklavčič Predanova je za včerajšnjo izdajo srbskega časopisa Kurir dejala, da je za zločine v Sloveniji – vsaj objektivno - odgovoren nekdanji predsednik Milan Kučan.

Predsednica Helsinškega monitorja je za časopis tudi povedala, da ima poleg podatkov o zadevi Holmec tudi podatke o domnevnem zločinu, ki se je zgodil na Škofijah pri Kopru. Tam so bili, tako Predan Miklavčičeva, ustreljeni v glavo trije vojaki.

Predsednica Helsinškega monitorja je še povedala, da ji zaradi odkrivanja resnice o umoru vojaka JNA že grozijo s smrtjo.

Haag primera ne bo obravnaval

Srbski pravosodni minister Zoran Stojković je v začetku tedna dejal, da bi se moralo v primeru Holmec oglasiti tudi haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, saj pravi, tako kot Miklavčič Predanova, da gre v primeru Holmec za enega od prvih vojnih zločinov na tem območju. Iz Haaga pa so že sporočili, da se s tem primerom ne bodo ukvarjali, saj je ta v pristojnosti nacionalnih sodišč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

marre
16. 06. 2009 18.12
User104170
16. 04. 2006 01.00
Z tem klicem Janša sploh ne brani interese Slovenije toda jih še bolj slabša. V Srbiji je folk totalno popizdil na reakcije slovenskih politikov glede Holmeca in Merkatorja in tudi z Drnovškovim stališčem glede Kosova. Ta klic je samo dodatno razjezil srbsko javnost in škoda po slovenske interese v Srbiji je še večja. Meni se zdi da Janša ščiti lastne interese. Najboljše bi bilo za slovenske interese da slučaj Holmec preišče neodvisno sodišče ali slovensko
User98193
14. 04. 2006 18.07
Bravo Janša! Tako se ščitijo interesi Slovenije! Do zdaj ni bilo še nikogar, ki je bil na oblasti, da bi tako jasno branil naše interese! To je pravi predsednik! Stenly, mar nisi prebral prispevka zgoraj - stvari so bile že pred leti raziskane in zadeva je ad acta - zaključena, ende, the end, konec debate, je treba še po kitajsko napisati!??? Reza
User104398
13. 04. 2006 18.30
Najbolje bi bilo stvari priti do dna in ne bo več nobenega ugibanja!