Protestnega delavskega zborovanja za višje plače se je dopoldne v prestolnici po podatkih policije udeležilo več kot dest tisoč ljudi, sindikalisti pa trdijo, da jih je bilo še nekaj tisoč več. Sporočila delavcev, na drugem največjem delavskem shodu v samostojni Sloveniji so bila jasna: s tako nizkimi plačami se je sramotno priključiti Evropi.
Čeprav je šlo za ločena sindikalna shoda, so bili tako napisi na transparentih kot tudi klici udeležencev in sporočila govornikov enaka: delavcem je dovolj, zato delodajalcem in tudi vladi sporočajo, da hočejo višje plače.
Predsedniki treh sindikalnih central (Pergama, Neodvisnosti in Konfederacije sindikatov 90) so ob koncu shoda simbolično kuvertirali 5000 tolarjev ter jih naslovili na delodajalce in premiera Antona Ropa. Vrnili so jih ne zato, ker jih ne bi marali, ampak zato, ker si delavci zaslužijo več - ne drobiž, ampak evropske plače, so ob tem poudarili.
Enako sporočilo se je razlegalo po Kongresnem trgu, ki so ga povsem preplavili v rdeče odeti člani svobodnih sindikatov. "Delavske plače so prenizke. Denarja je dovolj, le pravično mora biti razdeljen," je dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič in poudaril, da zahtevajo začetek pravih pogajanj o tarifnih delih kolektivnih pogodb, rast plač v skladu s produktivnostjo, popravke plač, ki jih bodo delavci čutili, in delitev dobičkov tudi med zaposlene.
Delavci zahtevajo izpolnitev elementarnih standardov
Med množico napisov na transparentih, ki so jih nosili protestniki, je bilo moč zaslediti "ZDS - Zatiralci delavcev Slovenije", Zakaj Delamo Slovenci (ZDS) - za Golf Zabave Sejšele (GZS)" in med drugim "Imamo evropski delovni čas, hočemo še evropske plače". Nezadovoljstvo so protestniki izrazili tudi s hrupom, med drugim s pomočjo ragelj, piščalk in siren ter različnimi protestnimi vzkliki.
Tudi predsednik Konfederacije sindikatov 90 Boris Mazalin je opozoril, da del dobičkov, ki so se jim delavci vsa leta odrekali, očitno ni šel v razvoj in tehnologijo. Ob zahtevah po višjih plačah se namreč delodajalci izgovarjajo, da zvišanje ni mogoče, saj ni razvoja in tehnologije. Zato delavci med drugim zahtevajo, da se ta denar prelije v nova delovna mesta.
Delavci so danes poleg višjih plač med drugim zahtevali še nov dogovor o plačni politiki in nove, pravičnejše kolektivne pogodbe (ZSSS panožne, ostale tri centrale pa tudi splošno kolektivno pogodbo za gospodarstvo). Pergam, Neodvisnost in Konfederacija sindikatov 90 so izpostavili še izenačitev minimalne plače z izhodiščnimi plačami, ZSSS pa zahtevala, da država spremeni zakon o gospodarski zbornici, saj ta po njihovem mnenju zaradi obveznega članstva ne more biti socialni partner.