Slovensko zunanje ministrstvo je v Zagreb poslalo protestno noto zaradi hrvaškega zemljevida, na katerem je meja s Slovenijo označena po sredini Piranskega zaliva, je danes na seji odbora DZ za zunanjo politiko dejal zunanji minister Samuel Žbogar. Dodal je, da objava zemljevida ni v duhu arbitražnega sporazuma.
Slovensko-hrvaške meje ne bo določal enostranski zemljevid, ampak arbitražno sodišče, je še dejal Žbogar v odgovoru na vprašanja poslancev. Poudaril je tudi, da objava zemljevida ne bo vplivala na odločanje arbitražnega sodišča, ki bo presojalo o meji med Hrvaško in Slovenijo. Na objavo zemljevida se je že odzval tudi premier Borut Pahor. Kot pravi, o meji ne bodo odločali inštituti na hrvaški ali slovenski strani, ampak arbitražno sodišče. V SDS in SLS so pričakovali ostrejši odziv, a premier odgovarja, da je protestiranje z noto čisto dovolj, saj imata državi sklenjen arbitražni sporazum in bodo o meji odločali arbitri.
"O meji na morju ne bodo odločali inštituti na Hrvaškem, tudi ne inštituti na Slovenskem, ampak arbitražni sporazum in arbitražno sodišče, ki bo končno po več kot 20 letih določilo mejo na morju, ki nikoli ni bila določena in zato zdaj ena ali druga stran v svojih zemljevidih potegne mejo tako kot sama meni, da si tako mejo želi," je dejal premier.
Hrvaška geodetska uprava je v sredo sporočila, da je končala projekt izdelave hrvaškega topografskega zemljevida, na katerem je meja s Slovenijo narisana po sredini Piranskega zaliva. Hrvaške meje so narisali v skladu z dokumenti, ki jih Hrvaška obravnava kot svoje, in so bodisi potrjene, kot je v primeru Madžarske, bodisi so posledica nekdanjih dogovorov, kot je to v primeru BiH. Ko gre za mejo s Slovenijo, je narisana črta, ki je bila izhodiščna osnova za hrvaška pogajanja s sosednjo državo, je včeraj pojasnil Bačić po predstavitvi projekta.
KOMENTARJI (130)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.