"Zatem, ko smo več kot eno leto opozarjali na odsotnost socialnega dialoga, ignoranco sindikatov in na zgolj navidezno delovanje Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), nam konec maja letos ni preostalo drugega, kot da začnemo bojkotirati udeležbo na sejah ESS," so sindikalne centrale zapisale v izjavi za javnost in dodale, da odnos vlade do socialnega partnerstva spremljajo z začudenjem in obžalovanjem.
Spomnili so na najbolj pereče zakone, s katerimi je po njihovem mnenju vlada posegla oziroma želi poseči v položaj zaposlenih v Sloveniji in v njihove pravice:
• Zakon o nacionalnem demografskem skladu, ki celotno premoženje države centralizira in prepušča v upravljanje političnim strankam, hkrati pa postavlja v negotovost 900 milijonov evrov sredstev javnih uslužbencev in 500 milijonov evrov sredstev zaposlenih v zasebnem sektorju, ki so jih ti privarčevali v pokojninskem skladu;
• Zakon o debirokratizaciji, ki – namesto da bi zmanjšal administrativne ovire – želi vpeljati t. i. socialno kapico oziroma bogataško kučmo;
• paket davčnih zakonov, ki znižuje davke zlasti za najpremožnejše, razbremenjuje premoženje in povečuje neenakosti ter razslojenost prebivalstva.
Kot poudarjajo, so bili vsi omenjeni zakoni na vladi sprejeti mimo socialnega dialoga, ne da bi bili usklajeni (ali celo brez vsakršnega usklajevanja) s sindikati.
"Ker nam ni vseeno in menimo, da dogovarjanje, pogajanja in usklajevanje zakonskih predlogov predstavljajo pravo pot h kakovostnim in splošno sprejemljivim rešitvam ter da so bistvo socialnega partnerstva, smo 3. junija letos na Vlado RS naslovili poziv k sklenitvi dogovora, s katerim bi odpravili razloge in ponovno omogočili delovanje ESS v skladu z njegovimi pravili, sindikati pa bi se lahko vrnili za skupno pogajalsko mizo," so zapisali.
A kot kaže, vse do danes niso prejeli niti odgovora vlade niti "vsaj vljudnostnega odziva resornega ministra (ministra za delo)". "Nasprotno, v tem vmesnem času se nadaljuje priprava zakonov, kot sta Zakon o urejanju trga dela in Zakon o dolgotrajni oskrbi, ki so bili ves čas v zgodovini Republike Slovenije predmet socialnega dogovarjanja," so dodali.
"Naša zahteva je jasna: biti enakovreden socialni partner"
"Ko postaneš za mizo nezaželen gost, ti žal ne ostane drugega kot dostojno izražati svoja stališča na druge načine – eden od teh so tudi mirni protesti," so prepričani. Pet sindikalnih central je tako podprlo proteste, ki so potekali 28. maja, z njimi pa so želeli širšo javnost opozoriti na nesprejemljivo situacijo ignoriranja ESS pri oblikovanju zakonskih predlogov, s čimer je "vlada ESS odvzela sam smisel njegovega obstoja". Pri teh prizadevanjih so jih podprli evropska združenja sindikatov, Mednarodna organizacija dela in Evropska komisija.
A kot pravijo, se stanje do zdaj ni niti malo izboljšalo, zato se bodo sindikalne centrale udeležile tudi protesta, ki je napovedan 25. junija. "Sindikati razumemo in spoštujemo heterogenost civilnodružbenih skupin, ki se udeležujejo protestov, ter njihove raznolike pozive, a naša zahteva je jasna: biti enakovreden socialni partner, ki se v socialnem dialogu dogovarja, usklajuje in pogaja o ustreznih rešitvah za delavke in delavce v zasebnem in javnem sektorju," so zapisali.
"Za Slovenijo in vse njene prebivalke in prebivalce, zlasti pa za članstvo, ki to od nas pričakuje," so dodali in pojasnili, da pozivi njihovih članic in članov, da je čas za prave sindikalne proteste, saj dialoga že dolgo ni več, postajajo vse glasnejši. "Če bo vlada še naprej vztrajala pri zavračanju socialnega partnerstva in ignoriranju sindikatov, bomo sindikalne centrale, podpisnice te izjave, v jesenskih mesecih organizirale sindikalne proteste," so napovedali.
Generalni sekretar EKS ostro o stanju socialnega dialoga v Sloveniji
Generalni sekretar Evropske konfederacije sindikatov (European Trade Union Confederation, ETUC) Luca Visentini v posebnem pismu, naslovljenem na predsednika Vlade RS, izraža resno zaskrbljenost zaradi napadov na socialni dialog v Sloveniji.
V ETUC-u, ki je glas evropskih delavcev in predstavlja 45 milijonov članic in članov v 38 državah Evrope, so globoko zaskrbljeni zaradi popolnega zapostavljanja tako sindikatov kot socialnega dialoga pri nas. V minulih nekaj mesecih sta namreč slovenska vlada in parlament sprejela množico odločitev, ki bodo imele globok in dolgotrajen vpliv na družbeno-ekonomski položaj zaposlenih. "Skrajno zaskrbljujoče je, da te odločitve kršijo vzpostavljene procese oblikovanja rešitev, ki predvidevajo njihovo sprejemanje v socialnem dialogu s socialnimi partnerji."
Opisano dogajanje ogroža dosežke socialnega dialoga v Sloveniji, kjer so se standardi socialnega dialoga in partnerstva ter medsebojnega zaupanja med partnerji gradili postopoma skozi zadnja tri desetletja, je zapisano v pozivu generalnega sekretarja. "Za ETUC je zato nesprejemljivo, da politična oblast v Sloveniji načrtno izključuje socialne partnerje, skuša zaobiti socialni sporazum, zanemarja socialni dialog in spodkopava njegove temelje," je zapisano.
ETUC zato vnovič pošilja poziv slovenski vladi, naj prekine s trenutno prakso ter oživi tridesetletno tradicijo aktivnega posvetovanja in sodelovanja s socialnimi partnerji o vprašanjih trga dela in družbenih vprašanjih. "Trenutno ravnanje slovenske vlade je v celoti nasprotujoče evropskim vrednotam, obenem pa bi zlasti v teh časih potrebovali učinkovit socialni dialog za vzdržno in pravično okrevanje," je še zapisano, ETUC pa je hkrati že pozval tudi Evropsko komisijo, naj z vlogo avtoritete poskrbi, da bo slovenska vlada prenehala s kršitvami pravil in standardov, na katerih temelji EU.
KOMENTARJI (304)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.