"Vlada namenja 780 milijonov evrov za orožje. Spet delajo iz nas hlapce. Tokrat hlapce Pompea in ZDA. Ljudstvo trpi. Sooča se s socialnimi stiskami, vlada varčuje na ljudeh, kulturi, zdravstvu, stanovanjih za mlade in skrbi za starejše," je ob vabilu na današnji že 17. petkov protest zapisala Protestna ljudska skupščina. Kot pravijo, se tokrat upirajo novim orožarskim poslom in aferam.
A zaradi slabega vremena in močne nevihte, ki je malo pred 19. uro zajela Ljubljano, se je protesta tokrat udeležila le peščica protestnikov. Prišlo je namreč le nekaj deset najbolj vztrajnih.
Iz Policijske uprave Ljubljana so sporočili, da so danes varovali dva neprijavljena shoda. "Prvi shod se je pričel okoli 17. ure na Trgu republike, kjer se je zbralo okoli 30 protestnikov in se je zaključil okoli 18. ure. Drugi shod se je pričel okoli 19. ure, ko so se protestniki pričeli zbirati na Prešernovem trgu, nato pa je okoli 300 zbranih protestnikov odšlo na podhod Ajdovščina, kjer se je shod okoli 20.30 zaključil," so zapisali.
Dogodka sta potekala mirno, policisti pa so pri varovanju shodov ugotovili eno kršitev Zakona o javnih zbiranjih in eno kršitev Zakona o varstvu javnega reda in miru. Policisti nadaljujejo zbiranje obvestil glede obeh dogodkov in bodo v primeru dodatno zaznanih prekrškov ali kaznivih dejanj ukrepali v skladu z zakonodajo.
Tonin: Slovenski vojak ne bo več slabo obut in brez ustrezne opreme
Obrambni minister Matej Tonin je na tovrstne kritike odgovoril na Twitterju. Kot je navedel, je Slovenska vojska zagotovilo suverenosti naše domovine. "Zaupamo ji, ker nam vedno priskoči na pomoč; tako ob naravnih ujmah kot pri varovanju meje," je poudaril. Dodatnih 100 milijonov evrov letno po njegovih navedbah pomeni preživetje Slovenske vojske in njeno nujno posodobitev. Zanemarjanja vojske je dovolj, pravi obrambni minister. "Slovenski vojak ne bo več slabo obut in brez ustrezne opreme. Kriza je proračun Slovenske vojske praktično prepolovila," je spomnil in poudaril, da je čas, da smo na vojsko spet ponosni.
Z daljšim sporočilom so kritike na račun zagotavljanja sredstev za vojsko pospremili tudi na ministrstvu za obrambo. Kot so zapisali, z vlaganjem v obrambo in varnost države zagotavljajo pogoje za rast in razvoj vseh drugih ključnih sistemov države.
S predlogom zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021 do 2026, ki je že v obravnavi v Državnem zboru, se po navedbah ministrstva zagotavlja minimalno potrebna sredstva za izvajanje najpomembnejših investicij v Slovenski vojski v omenjenih letih.
S tem želijo vzpostaviti in zagotavljati ključne vojaške zmogljivosti, določene s splošnim dolgoročnim programom razvoja in opremljanja Slovenske vojske ter srednjeročnimi obrambnimi programi. Obenem poudarjajo, da gre za zelo postopno vzpostavljanje zmogljivosti, kjer se bodo upoštevale tudi javnofinančne zmožnosti države.
Omenjeni zakonski predlog sicer predvideva 780 milijonov evrov dodatnih sredstev za vojaške investicije v prihodnjih šestih letih. Na ministrstvu zagotavljajo, da bodo nabavljali opremo, ki bo omogočala dvojno rabo, torej tudi v primeru naravnih in drugih nesreč, pri reševanju v gorah, prevozih ponesrečencev ter podpori drugim državnim organom.
Obenem poudarjajo, da bo vzpostavljen nadzor porabe sredstev, in sicer na ravni vlade s potrjevanjem letnih programov investicij in na ravni DZ z letnim poročanjem o izvajanju zakona.
"Varnost je za državo predpogoj za obstoj družbe – da lahko normalno in varno živimo, delamo in ustvarjamo. Le z varnim okoljem bomo zagotovili pogoje za rast in razvoj vseh drugih ključnih sistemov države, " so še poudarili na ministrstvu.
KOMENTARJI (404)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.