Sociolog in predavatelj na ljubljanski fakulteti za družbene vede Gregor Tomc je ocenil, da so protesti proti kapitalističnemu sistemu, ki so se z Wall Streeta razširili globalno, tudi v Slovenijo, posledica nezadovoljstva z obstoječo industrijsko družbo. To nezadovoljstvo po njegovem mnenju omogočajo ideologije iz časa romantike, ki so se zoperstavljale nastajajoči industrijski družbi.
"Pri takšnih ideologijah se navdihujejo sodobni aktivisti, ko zahtevajo demontažo kapitalizma. Katalizator, ki je to nezadovoljstvo spravil v gibanje, pa je nedvomno sedanja gospodarska kriza," poudarja Tomc. Gospodarska kriza je imela po njegovem mnenju v ZDA za mnoge ljudi katastrofalne posledice, tako da protesti tam niso presenetljivi.
Predavatelj na Fakulteti za uporabne družbene študije Univerze v Novi Gorici Matevž Tomšič prav tako vzroke za proteste vidi v nezadovoljstvu z gospodarskimi razmerami in posledičnim življenjskim standardom. Ob tem se Tomšič sprašuje, kakšno podporo ta gibanja sploh uživajo med državljani. "Da bi to izmerili, bi se morali udeležiti volitev. Prav možno je, da gre za neko glasno manjšino, katere družbeni domet je precej omejen," je zapisal.
Kljub temu pa Tomc poudarja, da je mišljenje aktivistov današnjih uporov še vedno potopljeno v čas iz začetka industrijske revolucije. "Znajo izkoriščati potencial, ki ga internet omogoča, a ne vedo, kaj bi s tem potem počeli," je zapisal.
Tomšič meni, da so družabna omrežja precej olajšala komunikacijo med ljudmi. "Dejstvo pa je, da so množična gibanja obstajala že bistveno prej, preden so se ta omrežja pojavila," je poudaril.
Ob tem pa Tomc poudarja, da današnji protesti ne bodo prinesli kratkoročnih učinkov. Če se bo gibanje ohranilo in razvijalo, pa se po njegovem mnenju lahko zgodi, da bo v nekaterih državah prišlo na oblast, tako kot nekoč boljševiki.
"Takrat se bo čez noč demontiralo stare politične in ekonomske elite, nadomestilo pa se jih bo ... s pravičniškim govorjenjem," je dejal. Po mnenju Tomca je problem vsakega revolucionarnega gibanja v tem, da je osvojitev oblasti razmeroma enostavna, projekt vladavine pravičnosti pa nemogoč projekt.
Tudi Tomšič meni, da današnji protesti ne bodo prinesli korenitih sprememb sistema. Ob tem se Tomšič še sprašuje, ali bo šlo pri protestih "spet za splošno udrihanje čez zahodne finančne elite, globalni kapitalizem in ideologijo neoliberalizma". Ti namreč po njegovem mnenju nimajo z našo situacijo kaj dosti skupnega, krivce pa vidi v tranzicijski levici.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.