
Shod se je začel mirno. Na ograjo centra za tujce so obesili tri transparente in v več jezikih sporočali, da bi morali takšne centre zapreti. Shod je bil sicer miren, a so kmalu prišle tudi policijske okrepitve. "Danes smo tu, da bomo s 1. majem zgradili Evropo, kjer bo mogoč prost pretok ljudi, ne le materialnih dobrin," pravi Andrea Olivieri iz skupine Nevidni globalne Evrope. "27. april je praznik upora proti nacifašizmu. Mislim, da se dogaja takšna oblika represije tudi danes. Mi nočemo Evrope, v katero vstopamo konec tedna, ki bo temeljila na takšnih zadevah," pravi Jaka Fabjan.

Aktivisti so opozarjali, da sta v domu nastanjeni tudi dve mladoletni deklici iz Ekvadorja in da je njuna mama v Italiji. S tem so torej kršene njihove človekove pravice, saj so kot družina ločeni. Protestniki so se odločili, da prizorišča ne bodo zapustili, dokler ne bodo govorili z upravnikom centra. Ker so ga čakali več kot dve uri, v Postojno se je namreč pripeljal z Gorenjske, so postajali vse bolj nemirni, zato so se z njim pogovarjali čez ograjo. "Mi delamo vse čisto po zakonu in v interesu mladoletnih oseb. Njun interes je bil izkazan prvi dan, in sicer, da želita k svoji družini v Italijo," je pojasnil Jože Konec iz Centra za tujce Postojna.
Omenjeni primer, ki pa ni osamljen, naj bi bil rešen 10. maja, ko bo po deklici prišla mama z vsemi dokumenti. Poleg tega so v postojnskem centru še zagotovili, da urejajo posebne prostore, ki bodo primerni za mladoletne.