Slovenija

Protest avtobusnih prevoznikov

Ljubljana, 07. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Avtobusni prevozniki so za dve uri protestno ustavili javne linijske prevoze potnikov. Od vlade pričakujejo povišanje subvencij.

Ljubljanska avtobusna postaja med današnjo stavko avtobusnih prevoznikov: Bodo dosegli zvišanje subvencij? (Foto: POPTV)
Ljubljanska avtobusna postaja med današnjo stavko avtobusnih prevoznikov: Bodo dosegli zvišanje subvencij? (Foto: POPTV) FOTO: POP TV

Na glavni avtobusni postaji v Ljubljani je v sredo do 17. ure, ko se je končala napovedana dveurna protestna ustavitev javnega linijskega prevoza potnikov, obstalo 80 avtobusov. Toliko je namreč po voznem redu predvidenih odhodov avtobusov med 15. in 17. uro, zaradi današnjega protesta pa je na glavni avtobusni postaji v prestolnici brez prevoza ostalo približno 2000 potnikov. Le ti večinoma sploh niso bili seznanjeni z današnjo stavko in so tako pridno čakali na odhod prvega avtobusa v njihovo smer potovanja.

"Zelo nerodno je, ko potnikom najprej razložiš, da avtobusa ne bosta odpeljala, potem pa se zgodi ravno nasprotno," je dejal dežurni prometnik Zdravko Bobnarič na glavni avtobusni postaji v Ljubljani, potem ko sta ob 15. uri vendarle odpeljala dva avtobusa, in sicer v Bovec (novogoriškega podjetja Avrigo) in v Piran (SAP).

Nezadovoljni, ker jim vlada doslej ni odobrila dodatnih subvencij za zadnjo tretjino letošnjega leta, bodo avtobusni prevozniki protestirali še prihodnjo sredo, 14. julija, ko naj bi potniki ostali brez prevoza od 15. do 19. ure.

Mestni avtobusi so vozili brez prekinitev
Mestni avtobusi so vozili brez prekinitev FOTO: POP TV

Na podlagi dodatne subvencije bi avtobusni prevozniki s 1. septembrom znižali cene javnih linijskih prevozov in s tem preprečili nadaljnji upad števila potnikov. Ker pa pogajanja glede dodatnega zneska subvencije s prometnim ministrstvom niso bila uspešna, bodo uresničili nedavno sprejeti sklep izvršilnega odbora zbornične sekcije za javni prevoz potnikov o izvedbi javnih protestov.

Kljub dolgotrajnim pogajanjem in vztrajanju prevoznikov pri dvigu subvencij z zdajšnjih 16 in pol na 100 tolarjev za prevožen kilometer, so zdaj z dogovorom zadovoljni. Prometno ministrstvo jim je obljubilo dvig na 50 tolarjev za prevožen kilometer.

"Predlagam, da rešitev člani sekcije ne zavračajo. Nasprotno, mislimo, da je to korak naprej in se v nekaterih točkah celo strinjamo s tem. Vendar pa smo v bistvu skeptični glede tega, ker to ni dovolj trdno zagotovilo, da bodo v danih rokih ti ukrepi tudi sprejeti," je povedal Robert Sever iz sekcije za javni prevoz potnikov v linijskem in prostem cestnem prometu pri GZS.

Sindikat SŽ za celovito reševanje problema javnega potniškega prometa

Sindikat Slovenskih železnic (SŽ) ob protestu avtobusnih prevoznikov poziva vlado in ministrstvo za promet, naj takoj pristopita k sistemskemu in celovitemu reševanju problema javnega potniškega prometa v Sloveniji. Protest avtobusnih prevoznikov je po mnenju sindikata SŽ le eden izmed številnih zapletov na področju, za katerega je odgovorno ministrstvo za promet.

Minister za promet Marko Pavliha
Minister za promet Marko Pavliha FOTO: POP TV

Marko Pavliha , minister za promet je dejal, da potezo prevoznikov obžaluje.

"Prepričan sem, da so pogovori dobro potekali, da smo našli kompromis ampak takšen način prepiranja oziroma komunikacije se vrača nazaj v slepo ulico in to ni dobro za nobeno stran," je dejal minister Pavliha.

Število potnikov upada, nekatere relacije se ukinjajo. Da bi to preprečili, morajo avtobusni prevozniki s 1. septembrom znižati cene prevozov.

"Poznamo probleme okrog zapor cest zaradi izjemno velikega tovornega prometa in neustreznega programa izgradnje cest, težave z železnico, avtoprevozniki, neenotnimi in nepravičnimi ter za osebne uporabnike zelo dragimi plačili cestnin. Veliko teh primerov jasno kaže na to, da ne gre za izjeme in naključja, ampak za sistemske napake," so danes sporočili iz sindikata. Ključni problem je po njihovem mnenju v tem, da Slovenija v zadnjih letih ni načrtno pristopala k urejanju prometnih vprašanj, niti nima izdelane prometne politike ter vizije usklajenega razvoja vseh prometnih podsistemov. Zato je promet neurejen in neučinkovit, so prepričani v sindikatu SŽ.

Poseben problem predstavlja celotni javni potniški promet

Možno je, da bodo prevozniki avtobuse ponovno ustavili čez en teden, takrat za štiri ure. (foto: POP TV)
Možno je, da bodo prevozniki avtobuse ponovno ustavili čez en teden, takrat za štiri ure. (foto: POP TV) FOTO: POP TV

"Če pogledamo železniški in avtobusni potniški promet ugotovimo, da ga zaradi javnega interesa sofinancirajo država oziroma lokalne skupnosti. Vendar so načini sofinanciranja zelo različni, cene javnih prevoznih storitev so neusklajene, ni enotnih vozovnic za različna javna prevozna sredstva, vozni redi niso medsebojno usklajeni, posamezni javni prevozniki pa so medsebojni tekmeci namesto da bi vsi skupaj prispevali k večji mobilnosti prebivalstva in zmanjševanju obremenitev cest in okolja," je dejal predsednik Sindikatov SŽ Srečko Hvauc .

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10