Prostovoljno služenje vojske je po dolžini in obsegu enako predhodnemu vojaškemu usposabljanju, opraviti ga morajo tudi kandidati za poklicne vojake, traja pa tri mesece.

V ponedeljek bodo za prostovoljce vrata odprle štiri vojašnice - v Bohinjski Beli, Postojni, Novem mestu in Murski Soboti. V vsaki bo po en častnik in pet podčastnikov skrbelo za približno 24 vojakov. "Od vsakega, ki se odloči za prostovoljno služenje, se pričakuje, da bo končal trinajsttedenski program in osvojil temeljna znanja za vojaka, da bo sposoben preživeti na bojišču," je dejal polkovnik Alan Geder iz Poveljstva sil Slovenske vojske.
Vsak kandidat ali kandidatka - deklet v prvi generaciji ni - je z obrambnim ministrstvom podpisal pogodbo. V času služenja bo zavarovan zdravstveno, invalidsko in pokojninsko. V treh mesecih bo vsak zaslužil približno 160 tisočakov plus potne stroške, državo pa bo prva generacija prostovoljcev skupaj stala 35 milijonov tolarjev. Letno bi lahko vpoklicali tri generacije. "Osnovni napotitvi sta predvideni dve, januarska in pa 20. septembra, kot možen termin pa je tudi aprilska napotitev, seveda, če bomo dosegli ustrezno zanimanje," pravi Igor Nered z Urada za obrambne zadeve na obrambnem ministrstvu.
Po prostovoljnem služenju bodo vojakom omogočili, da se po najkrajši možni poti, če to seveda želijo, vključijo v prostovoljno rezervo ali pa se v Slovenski vojski celo zaposlijo.