Novela je pred in ob sprejemanju sicer sprožila precej dilem v javnosti, skupina državljanov pa je tudi zbirala podpise za razpis naknadnega potrditvenega referenduma o sprejeti noveli, vendar je pobudnikom uspelo zbrati le 8000 podpisov, za razpis referenduma pa bi jih morali 40.000.
Novela zakona o prekrških zoper javni red in mir naj bi z dekriminalizacijo prinesla tudi priznavanje državljanskih pravic prostitutkam in prostitutom, da bodo lahko sami izbirali, ali se bodo ukvarjali z "najstarejšo obrtjo". Na ta način je možnost zapiranja in kaznovanja prostitutk in prostitutov ukinjena, odslej pa naj bi tako delovali samostojno ali povezano, brez posrednikov. Model dekriminalizacije pa ne predstavlja tudi legalizacije prostitucije, saj slednja zajema tudi kazniva dejanja zvodništva in posredovanja pri prostituciji - dekriminalizacija se tako nanaša zgolj na dejanje prostituiranja.
Eden od namenov novele je namreč tudi zvišanje spodnje meje predpisanih kazni za kazniva dejanja zvodništva in prisiljevanja v prostitucijo, zato novela dopušča kaznovanje oseb, ki sodelujejo, dovoljujejo ali podpirajo vdajanje prostituciji. Pravne osebe bodo za tak prekršek kaznovane z denarno kaznijo do 600.000 tolarjev.
Novelo zakona o prekrških zoper javni red in mir je v parlamentarno proceduro sicer vložila skupina poslancev LDS s prvopodpisanim Romanom Jakičem, skupina državljanov pa je zbirala podpise za razpis naknadnega potrditvenega referenduma o sprejeti noveli, vendar pri tem niso bili uspešni.