Slovenija

FOTO: 'Gre za veliko dejanje'

Kobarid, 14. 09. 2009 19.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Priključitev Primorske k takratni Jugoslaviji je veliko dejanje, je na državni proslavi ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini poudaril Pahor. Primorska je bila priključena zaradi narodnoosvobodilnega boja, je dejal.

Primorska je bila leta 1947 k Sloveniji oziroma takrat Jugoslaviji priključena prav zaradi narodnoosvobodilnega boja, kateremu so se Primorci leta 1943 enotno priključili po dveh desetletjih fašističnega zatiranja, je na državni proslavi ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini v Kobaridu poudaril premier Borut Pahor.

Slavnostni govornik premier Borut Pahor
Slavnostni govornik premier Borut Pahor FOTO: Dare Čekeliš

"Priključitev Primorske k Sloveniji in takratni Jugoslaviji je veliko dejanje, ki ga je bilo mogoče doseči le zato, ker je slovenska oziroma takratna jugoslovanska stran v diplomatskem boju lahko uveljavljala svojo udeležbo v boju zoper nacistično Nemčijo in fašistično Italijo," je v polni dvorani kobariške osnovne šole, kamor so prišli tudi predsednik države Danilo Türk, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič in številni ministri, poudaril Pahor.

Izpostavil je enotnost Primorcev, ki jo ne glede na nazorske, politične in druge razlike še danes izpričuje primorska himna Vstala Primorska. Pahor je spomnil tudi na zgodovinsko trpljenje Primorcev, ki v prejšnjem stoletju pod "surovo" italijansko oblastjo "dolgega četrt stoletja nismo bili svobodni niti v najbolj elementarnem smislu".

Prav boj za samostojnost in identiteto oziroma boj za slovensko besedo je bila osrednja tema slovesnosti, na kateri je še največji aplavz požela 99-letna Bovčanka Darinka Kravanja z zgodbo o njenem možu, ki je leta 1933 v hišo vgradil deščico z napisom "po 15 letih okupacije Italije govorimo še slovensko". Deščico so v osemdesetih letih odkrili pri rušenju hiše.

Reševanje mejnega spora s Hrvaško

Premier Pahor se je v govoru dotaknil tudi reševanja mejnega spora s Hrvaško. Po njegovih besedah zadnji predlog, za katerega sta se v petek dogovorila s hrvaško premierko Jadranko Kosor, zbuja upanje, da bo spor v razumnem času vendarle rešen na pravičen način. Vzporedno s pogajanji Hrvaške v EU se bodo nadaljevala tudi pogajanja o reševanju mejnega spora na podlagi zadnjega Rehnovega predloga, ki eksplicitno omenja stik slovenskih teritorialnih voda z odprtim morjem. "Uspešnemu zaključku pogajanj bo vlada namenila vso pozornost," je zatrdil.

Dan vrnitve Primorske k matični domovini praznujemo v spomin na uveljavitev pariške mirovne pogodbe 15. septembra 1947, ki je takratni Jugoslaviji prinesla velik del Primorske, Istro južno od Mirne, Reko, Zadar in otoke.

V zvezi z gospodarsko in finančno krizo je omenil prve znake umirjanja ekonomskih kazalnikov, kar je tudi posledica ukrepov vlad v okviru EU. Vsi ukrepi resda niso dosegli želenih učinkov, saj je likvidnost v Sloveniji in Evropi še vedno velika težava, a "na koncu tunela je luč", je optimističen Pahor. Napovedal je spremembe, ki bodo omogočale večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva, učinkovitejšo mrežo socialnega varstva in način njunega financiranja, ki ne bo vodil v dodatno zadrževanje. Brez konkurenčnosti slovensko gospodarstvo ne bo zmagovalno, a v tekmovalnem svetu ne gre pozabiti na tiste, ki so se znašli v stiskah in tesnobah, je še dejal Pahor.

Prišel je tudi predsednik Danilo Türk.
Prišel je tudi predsednik Danilo Türk. FOTO: Dare Čekeliš

Letošnja slovesnost je sicer skozi oči boja za pravico do uporabe lastnega jezika gledalcem približala občutenje primorskih Slovencev v času od obdobja fašizma do sodobnosti. Kulturni program, ki sta ga pripravila Marjan Bevk in Zdravko Duša, je namreč ponudil sprehod skozi čas od leta 1938, ko bi se moral pri Kobaridu zgoditi atentat na Mussolinija, do odhoda zavezniških sil in priključitve Primorske k matični domovini leta 1947, revolucionarnega leta 1968, padca meje med Slovenijo in Italijo in končno do sodobnega časa, ko se je potrebno za slovenščino še vedno bojevati.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Buena Vita
15. 09. 2009 19.17
DOL Z KOMUNISTI,,,,DOL Z IZDAJALCI SVOBODA SLOVENSKEMU LJUDSTVU
Tonček Balonček
15. 09. 2009 14.34
Partizani so združili slovenski narod, domobranci pa jamrajo, da smo izgubili Trst. Če bi zmagali oni, bi bila meja med Veliko Nemčijo in Veliko Italijo na Svi pri ternu, kot je bilo to v eltih 41-43, še Ljubljana bi bila razdelejna!!! Pa kaj tem ljudem ers ni nič jasno? Pa kako si oni perdstavlajjo svobodno Slovenijo, pod Nemčijo in Lahi, Prekmurce pa pod Madžari?
Osvald
15. 09. 2009 13.15
a so domači izdajalci sploh kdaj zmagali???? Da takoj po vojni ko je kardelj zamenjal trst za Reko in slovensko istro ki jo je potem veselo prepustil hrvaški.
SDS-MAFIJA
15. 09. 2009 12.09
a so domači izdajalci sploh kdaj zmagali????
SherlockH
15. 09. 2009 11.20
Vedno manj številčni ste hujskači. Matilda ne prizanese nikomur!
SDS-MAFIJA
15. 09. 2009 11.10
to je hud udarec za domobrančke..
Tonček Balonček
15. 09. 2009 10.53
Če bi zmagale sile osi in domobranci, bi bili Slovenci razdeljeni na 4 države, kot npr. Kurdi. A to je bila vizija antikomunistov?
SherlockH
15. 09. 2009 08.48
Osat No, priznati je treba, da je pri(moji) negativni kritiki Pahor s svojim obnašanjem izdatno pomagal. To gre pripisati njegovemu na nobenih konkretnih rezultatih utemeljenemu snobovstvu, ki se ga človek nauči med socialističnimi poglavarji ter birokrati, ki so venomer trosili floskule na naš račun. Hočete Pahorja? Kar imejte ga. Mi neopredeljeni ga nočemo, tako kot tudi JJ ne, niti nočemo s svojim kandidatom dokazovati, da smo “močnejši”, ker to nič ne pomeni - ker vemo, kako je nikoli imeti svojega predstavnika parlamenta, ki bi deloval za vse - enako.
CKKPJ_Milko
15. 09. 2009 08.32
Veliko dejanje? Da je ostalo 30 % primorske v drugi državi...? Ja za levake je uspeh že to da se nekaj konča.....
radirkar
15. 09. 2009 08.24
SherlockH! Se pa časi res menjajo. Včasih je bil in to kar velja SherlockH tisti,ki je skoraj vse vedel in razvozlal.Tebe ne poznam in ti mene tudi ne in ne vem zakaj si prepričan, daveč vem kot ti. Kakšno zvezo ima boben z mantrolevičarjev tudi ne vem. Vem pa, da so se bobna posluževali levičarji in desničarji.Tistega, ki sem http://24ur.com/novice/slovenija/proslava-v-znamen... mislil, imaš v mislih verjetno tudi ti. Vsaj tako sklepam po tvojem pisanju. Navsezadnje je pa tako vseeno, ali bere kdo z bobna ali ne. Pomembno je, kaj pove. Samo ljudi vleči za nos, da govorijo na pamet je pa res pritlehtno.In ta najin primerek je zares mislil, da ljudje verjamejo, da govori vse na pamet.
ciaobella
15. 09. 2009 08.08
Kako lahko izdajalec Slovenskih interesov in grobar Slovenskega gospodarstva g Pahor Brezjajčni... ...sploh komentira in sodeluje na takšni prireditvi...
SherlockH
15. 09. 2009 07.53
Osat Še nekaj pomni. Med letom 2004-2008 smo v Sloveniji v vsaki kolumni premiera imenovali princ teme, totalitarist, avtokrat. Brez argumentov, zgolj zato, da bi se “prijelo” in izkoriščalo v propagandne namene. Zdaj, ko se pa vse to vrača k tistim, ki so s tem začeli je pa narobe. Novinarji, ki so večinoma iz leve ocpije, so naučili kritike oblasti -mimo razuma- in zdaj so tega tudi deležni. Roko na srce v zelo mili obliki in redko objektivno, toda vseeno dovolj, da lahko temu rečemo poetična pravičnost. Ok!?
SherlockH
15. 09. 2009 07.49
Osat Seveda ti kot poznavalec veš več kot jaz, heh. Očitno je to ta mantra levičarjev; vedno mislijo, da vse vedo!
radirkar
15. 09. 2009 07.35
SherlockH! Dobri in pametni govorniki kdaj tudi pogledajo na listek,veliko pa je takšnih, ki si pomagajo z bobnom, na katrem se vrti besedilo, ki je poslušalcem in gledalcem neviden, ti pa mislijo, da govori na pamet.In eden takšnih , ki zavajajo ljiudi,je bil pri nas pred kratkim še zelo pomemben politik.Kdo si seveda lahko le mislite,
SherlockH
15. 09. 2009 07.20
Pahor bi moral predvsem poudariti, da je v njegovem času ta ljubka Slovenija po ekonomski svobodi padla med Ugando in Zimbabvej!
SherlockH
15. 09. 2009 07.18
Dobri govorniki ne berejo, ampak vse skupaj dinamično citirajo brez številčnih pogledov na listek. Ocena: zadostno.
RADO62
15. 09. 2009 01.45
'Gre za veliko dejanje'... Seveda gre vsekakor za veliko dejanje pridobivanja volilnih glasov Pahorjeve SD.... Kolk že zaostaja za SDS ??? 10%..... heh
Nad.oblaki
15. 09. 2009 01.33
HAHA Jugoslovanska diplomacija- zapiti loleki in kvazi generali z Titom na čelu, ki so barantali z Slovenjsko zemljo in dobivali protiusluge (denimo Istro)- katera je bila namenjena Slovencem, pa nam jo je Tito šenkal Hrvatom...itd. Take zgodbicam verjame samo še generacija, ki jim je biuša juga oprala možgane, kako na veliko so se razdajali za nas...haha mar nas bi zavezniki osvobodil pa bi blo mer, pa tudi Slovenija in Hrvaška svobodni!
dmalalan@mac.com
15. 09. 2009 01.27
Ja res je !!! vsak dan vece vprasanje -Kaj Slovenci smo - ??? lahko tudi kaj si Slovenci zelimo bit ...Predsednik Türk je rekel, da rabijo dobre menagerje...ni rekel, da bodo politiki lepse zgledali-vazno, da denar za proslave je...ceprav danes je vse kaj drugega, od tega, kar se proslavlja, kar se ne more sprejeti, da ni vec tako kot je bilo ... tajkuni so se za slabe menagerje izkazali-politikom skodo prizadeli...Primorski se od Sezane-Divace do Kobarida-Bovca ni niti ena cesta nardila iz Gorenske je pa tudi ze dozivetje, blizu pustolovscini, se pelt...aja avtocesta je zdej cez Vipavsko dolino...baje...sem mislu, kje so se vsi govorci iz Ljubljane govort prpeljali.
Machiavelli2
15. 09. 2009 01.08
HA HA HA! Bravo ljubljančani, da ste uspeli prepričat krajana Kobarida in Bovca da sta pri-morca. :) Primorska ne bo dolgo enotna, dokler je slovenska politika usmerjena v os Maribor-Ljublana-Koper. Kje je vsa ostala Slovenija? Kje je regionalizacija?