Primorska je bila leta 1947 k Sloveniji oziroma takrat Jugoslaviji priključena prav zaradi narodnoosvobodilnega boja, kateremu so se Primorci leta 1943 enotno priključili po dveh desetletjih fašističnega zatiranja, je na državni proslavi ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini v Kobaridu poudaril premier Borut Pahor.
"Priključitev Primorske k Sloveniji in takratni Jugoslaviji je veliko dejanje, ki ga je bilo mogoče doseči le zato, ker je slovenska oziroma takratna jugoslovanska stran v diplomatskem boju lahko uveljavljala svojo udeležbo v boju zoper nacistično Nemčijo in fašistično Italijo," je v polni dvorani kobariške osnovne šole, kamor so prišli tudi predsednik države Danilo Türk, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič in številni ministri, poudaril Pahor.
Izpostavil je enotnost Primorcev, ki jo ne glede na nazorske, politične in druge razlike še danes izpričuje primorska himna Vstala Primorska. Pahor je spomnil tudi na zgodovinsko trpljenje Primorcev, ki v prejšnjem stoletju pod "surovo" italijansko oblastjo "dolgega četrt stoletja nismo bili svobodni niti v najbolj elementarnem smislu".
Prav boj za samostojnost in identiteto oziroma boj za slovensko besedo je bila osrednja tema slovesnosti, na kateri je še največji aplavz požela 99-letna Bovčanka Darinka Kravanja z zgodbo o njenem možu, ki je leta 1933 v hišo vgradil deščico z napisom "po 15 letih okupacije Italije govorimo še slovensko". Deščico so v osemdesetih letih odkrili pri rušenju hiše.
Reševanje mejnega spora s Hrvaško
Premier Pahor se je v govoru dotaknil tudi reševanja mejnega spora s Hrvaško. Po njegovih besedah zadnji predlog, za katerega sta se v petek dogovorila s hrvaško premierko Jadranko Kosor, zbuja upanje, da bo spor v razumnem času vendarle rešen na pravičen način. Vzporedno s pogajanji Hrvaške v EU se bodo nadaljevala tudi pogajanja o reševanju mejnega spora na podlagi zadnjega Rehnovega predloga, ki eksplicitno omenja stik slovenskih teritorialnih voda z odprtim morjem. "Uspešnemu zaključku pogajanj bo vlada namenila vso pozornost," je zatrdil.
V zvezi z gospodarsko in finančno krizo je omenil prve znake umirjanja ekonomskih kazalnikov, kar je tudi posledica ukrepov vlad v okviru EU. Vsi ukrepi resda niso dosegli želenih učinkov, saj je likvidnost v Sloveniji in Evropi še vedno velika težava, a "na koncu tunela je luč", je optimističen Pahor. Napovedal je spremembe, ki bodo omogočale večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva, učinkovitejšo mrežo socialnega varstva in način njunega financiranja, ki ne bo vodil v dodatno zadrževanje. Brez konkurenčnosti slovensko gospodarstvo ne bo zmagovalno, a v tekmovalnem svetu ne gre pozabiti na tiste, ki so se znašli v stiskah in tesnobah, je še dejal Pahor.
Letošnja slovesnost je sicer skozi oči boja za pravico do uporabe lastnega jezika gledalcem približala občutenje primorskih Slovencev v času od obdobja fašizma do sodobnosti. Kulturni program, ki sta ga pripravila Marjan Bevk in Zdravko Duša, je namreč ponudil sprehod skozi čas od leta 1938, ko bi se moral pri Kobaridu zgoditi atentat na Mussolinija, do odhoda zavezniških sil in priključitve Primorske k matični domovini leta 1947, revolucionarnega leta 1968, padca meje med Slovenijo in Italijo in končno do sodobnega časa, ko se je potrebno za slovenščino še vedno bojevati.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.