Vstajenje Primorske. Narodna himna, ki je tudi danes, ko so v Opatjem selu na Krasu obeležili 76. obletnico priključitve Primorske, na noge dvignila vse. "Od nekdaj imamo nek spoštljiv odnos do tega. In prenašamo to tradicijo tudi naprej. Naši stari starši so nas spominjali na te dogodke, ko so bili pod fašizmom in niso smeli govoriti slovensko," je povedal obiskovalec Jure. "To je pač naša preteklost. Borili smo se. Jaz sem rojena še pred drugo vojno in vem, kako je bilo pod fašizmom. Ljubite svojo domovino, ker smo jo priborili s solzami in krvjo," pa je razloge za udeležbo opisala Vanda.
Ob podpori primorskih občin je slovesnost priredilo Združenje borcev za vrednote NOB Nova Gorica. V prvi vrsti so sedeli ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik in kulturna ministrica Asta Vrečko, pa tudi generalni direktor Policije Senad Jušić in slavnostni govornik in prvi predsednik države Milan Kučan. V govoru je sicer pohvalil sosedske odnose z državo Italijo, a da se mu poraja dvom o iskrenosti tega prijateljstva, saj da se Italija do danes ni nikoli opravičila ali obžalovala časov fašizma – od gramozne jame v Ljubljani, taborišča na Rabu do požganih vasi in storjenih zločinov. "Ne vem, nisem pretiran optimist, glede na to, kar se v Italiji dogaja. Ampak po 80 letih od kapitulacije fašistične Italije in sprejetja italijanske ustave, ki gradi na antifašizmu, se mi zdi vendarle čas, da se to zgodi," je povedal.
Dan vrnitve Primorske matični domovini praznujemo od leta 2005 kot spomin na uveljavitev pariške mirovne pogodbe 15. septembra 1947, ko so Zgornje Posočje, Vipavska dolina, večji del Krasa in manjši del Istre postali del Slovenije v okviru takratne Jugoslavije. Večji del slovenskega dela Istre je bil sicer priključen šele leta 1954 z londonskim sporazumom o razdelitvi svobodnega tržaškega ozemlja.
Aktualna predsednica republike Nataša Pirc Musar je v petek v poslanici opozorila, da je treba spomin na pomembne dogodke iz slovenske zgodovine ohranjati in negovati. Ob tem je obsodila poskuse revidiranja slovenske zgodovine ter zlorabo teh tem v politične namene.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.