Na območjih na vzhodu Ukrajine, ki so pod nadzorom proruskih separatistov, so danes potekale predsedniške in parlamentarne volitve. Samooklicani ljudski republiki Doneck in Lugansk namreč nista sodelovali na parlamentarnih volitvah, ki so drugod po Ukrajini potekale pred tednom dni.
V Donecku je slavil dosedanji prvi mož Aleksander Zaharčenko. Kot kažejo volilne projekcije, je dobil 81,37 odstotka glasov podpore, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass. Kot kažejo volilne projekcije, je na parlamentarnih volitvah največ glasov dobilo gibanje Republika Doneck, in sicer 65,11 odstotka.
Potek volitev so nadzorovali policija in tudi oborožene skupine separatistov, da bi omogočile oddajo glasov. Ponekod namreč volišč niso odprli, saj so v nekaterih krajih izbruhnili novi spopadi med separatisti in ukrajinskimi vladnimi silami. Nekatere predele Luganska in Donecka je sicer nadzorovala ukrajinska vojska, tako da tam glasovanje ni bilo možno.
Večina volišč je bila odprta do 18. ure po srednjeevropskem času. V regiji Lugansk pa so organizatorji glasovanja med volitvami sporočili, da bodo zaradi velikega navala volivcev volišča odprta do 20. ure po srednjeevropskem času.
Neizrazita kampanja, minimalna konkurenca
Volitve v preostalih delih Ukrajine so pred tednom dni dobile prozahodne sile, ki izvedbi separatističnih nasprotujejo, tako kot tudi EU, ZDA in Nato.
Skupaj z generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Munom so v minulih dneh predvsem izražale zaskrbljenost, da bo glasovanje na separatističnih območjih resno zamajalo dogovore iz Minska s 5. septembra, ki so prinesli sicer zelo majavo prekinitev ognja.
Na drugi strani je ruski zunanji minister Sergej Lavrov v tem tednu napovedal, da bo Moskva izide volitev v republikah Doneck in Lugansk priznala.
Na volitvah, za katere so separatistične oblasti v obeh samooklicanih republikah vzpostavile volilni komisiji, lahko za štiriletni mandat kandidirajo prebivalci, ki na območju ene ali druge samooklicane republike živijo najmanj deset let, stari pa morajo biti najmanj 30 let. Kampanja pred volitvami je bila spričo vojne vihre neizrazita, konkurenca minimalna.
Zaharčenko pripravljen na nove pogovore
V Donecku se za predsedniški položaj poleg sedanjega prvega moža Zaharčenka potegujeta še nekdanji vodja zloglasnih posebnih enot policije in "poslanec parlamenta Novorusije". Za sedeže v ljudskem svetu pa se potegujeta dve organizaciji - Republika Doneck in Svobodni Doneški bazen.
Zaharčenko je ob oddaji glasu zatrdil, da je volil za "mir, srečo in pravičnost". Pripomnil je, da želi z volitvami potrditi svojo legitimnost in da bo regija z današnjim dnem prišla v zanesljive roke. Istočasno je izrazil pripravljenost na nove pogovore z ukrajinsko vlado o normalizaciji razmer.
V ljudski republiki Lugansk se za položaj predsednika potegujejo štirje ljudje, med njimi njen trenutni prvi človek Igor Potnicki in "ministrica za zdravje" Larisa Ajrapetijan. Za tamkajšnji ljudski svet kandidirajo tri združenja - Mir za regijo Lugansk, Luganško gospodarsko združenje in Ljudska unija. Plotnicki je danes ob oddaji glasu dejal, da voli za "svobodne ljudi, mirno življenje, ljubezen, zaupanje in mir v regiji".
Koliko je volivcev v obeh samooklicanih republikah, ni povsem jasno. Pred krizo je na območju živelo skupaj okoli pet milijonov prebivalcev, a jih je več sto tisoč pred spopadi pobegnilo.
Samooklicane oblasti so se ta primanjkljaj odločile nadomestiti tako, da so volilno starost znižale na 16 let. Obenem so izseljencem omogočile celo predčasno glasovanje prek spleta. Glasovanje naj bi spremljali opazovalci iz ruske dume ter iz dveh gruzijskih odpadniških regij Abhazija in Južna Osetija.
Kijev: Volitve so nelegalne, sprožena je kazenska preiskava
Ukrajinske oblasti so sporočile, da so sprožile kazensko preiskavo zaradi današnjih separatističnih volitev na vzhodu Ukrajine, saj da te predstavljajo nezakonit poskus prevzema oblasti. "Izvedba današnjih tako imenovanih volitev nasprotuje ustavi in predstavlja poskus prevzema oblasti," je sporočila ukrajinska tajna služba in dodala, da so sprožili kazensko preiskavo.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je volitve označil za sramoto in farso. "Farsa, ki se odvija na območju Doneški bazena ob grožnji tankov in pušk dveh terorističnih organizacij, je grozljiv dogodek in nima nič skupnega z resnično voljo," je zapisal v sporočilu za javnost. Hkrati je Moskvo pozval, naj ne prizna rezultatov volitev.
V obeh samooklicanih republikah v Doneškem bazenu so volitve sklicali navkljub zakonu, ki ga je septembra sprejel parlament v Kijevu. Ta je proruskim regijam na vzhodu države podelil poseben status in s tem širšo avtonomijo za obdobje treh let, predvidel pa je tudi organizacijo lokalnih volitev na območjih 7. decembra.
A separatisti terjajo neodvisnost, zato so se odločili za svoje volitve. Zaradi tega tudi niso dovolili, da bi ukrajinske parlamentarne volitve minulo nedelje potekale na območjih pod njihovim nadzorom.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.