Slovenija

Proračunski primanjkljaj, načrtovanih 1,8 milijarde evrov

Ljubljana, 03. 11. 2009 19.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlada je dopolnila zakon o interventnih ukrepih, kar pomeni, da bodo pokojnine naraščale za polovico rasti plač, plače javnih uslužbencev pa za polovico inflacije.

Evri
Evri FOTO: Reuters

Vlada je na sprejela dopolnjeni predlog državnega proračuna za prihodnji dve leti. Proračunski primanjkljaj bo tako v letu 2010 znašal že prej načrtovanih 1,8 milijarde evrov oz. pet odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), v letu 2011 pa prav tako prej načrtovanih 1,5 milijarde evrov oz. 4,1 odstotka BDP.

 

"Če bomo na strani prilivov ali novih davkov uspeli povečati proračunske prihodke, bo primanjkljaj manjši," je po seji vlade povedal finančni minister Franc Križanič. To pa bo možno le ob pospešeni gospodarski rasti ter bistvenem izboljšanju razmer v našem gospodarskem okolju, je dodal.

Križanič je spomnil, da je vlada s socialnimi partnerji in zainteresiranimi skupinami dosegla dogovor o počasnejši rasti transferjev za socialne namene in pokojnine ter počasnejši rasti plač javnih uslužbencev. "Na ta način smo razbremenili javnofinančni primanjkljaj in morda našli nekaj prostora za investicije in protikrizno ukrepanje," je dejal.

Z dogovorjenimi rešitvami s socialnimi partnerji je vlada danes dopolnila zakon o interventnih ukrepih zaradi gospodarske krize. To pomeni, da bodo pokojnine naraščale za polovico rasti plač, plače javnih uslužbencev pa za polovico inflacije, tako kot tudi socialni transferji, je povedal Križanič.

Vlada znižala skupne proračunske odhodke

Dokončna uskladitev plač javnih uslužbencev je po novem predvidena v začetku oktobra 2011, v tem času bo med drugim omejena rast regresa, javni uslužbenci prav tako ne bodo dobili dodatka za delovno uspešnost.

Predlog interventnega zakona prelaga v kasnejše obdobje tudi uveljavitev določbe zakona o vrtcih, po kateri se iz državnega proračuna zagotavljajo tudi sredstva za sofinanciranje plačil staršev za otroka v višini 50 odstotkov. Olajšava bi morala začeti veljati že z letom 2010, zdaj pa bo šele po izteku interventnega zakona, torej s 1. januarjem 2011.

Popravki proračuna na osnovi dogovorjenih povišanj tranfserjev v pokojninsko blagajno za socialne namene in višjih plač za javne uslužbence so pripeljali do večjih proračunskih odhodkov. Vlada je zato ministrstvom linearno omejila rast izdatkov ter celo nekoliko zmanjšala skupne proračunske odhodke. Največ je vzela prometnemu, obrambnemu in finančnemu ministrstvu, je povedal Križanič.

V letu 2010 je tako predvidenih skupaj 10,5 milijarde evrov proračunskih izdatkov, od tega je več kot milijarda evrov evropskih sredstev. V letu 2011 pa ostajajo proračunski odhodki v prej načrtovani višini 10,4 milijarde evrov.

 

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

castnasestra
04. 11. 2009 12.19
Janša vas je pa res začaral in omrežil, kaj? In nemarno ter nekaznovano pripomogel k trenutnemu stanju...
laufer
04. 11. 2009 08.59
Dokaz o neučinkovitosti vladanja je vse večji! Volili smo očitno nekaj, kar nima pojma o državi in njenem prebivalstvu!
tony_abcde@yahoo.com
03. 11. 2009 21.27
Gospod premier nas zanima predvsem to kako boste zmanjšali proračunsko luknjo, kako boste zmanjšali požrešnost javne uprave? To, da je premalo prihodkov za proračun in plače v javni upravi nas ne zanima preveč. Zmanjšajte stroške, zmanjšajte število ventilatorjev, ki mešajo zrak v javni upravi, lokalni samoupravi, SŽ in ostalih parazitskih državnih podjetjih kjer se nekateri pasejo in vlečejo lepe denarce v svoje žepe. Zraven pa še pretakajo denar v svoje firme, firme žena in mož, sorodnikov itd. za navidezne posle. Vse kar je do zdaj pokazala trenutna vlada je to, da razmišlja kako denar izpulit iz rok državljanom RS. Uvesti nove davke, zvišati davke, zvišati trošarine kljub temu, da cena nafti pada zna vsak. Ko nam v realnem sektorju zmanjka denarja ne moremo dvigniti trošarine, ne moremo uvesti novega davka, ne moremo dvigniti davka zato, da bomo imeli za plače in za pretakanja v “privatne” firme. V realnem sektorju se odpušča, znižuje stroške itd. Zato pridite kdaj iz virtualnega sektorja v realni sektor, da boste lažje razumeli realno življenje. To kar počne trenutna vlada in to v sedanji godpodarski situaciji je navadna kraja državljanom RS! Za enkrat ni bilo izvedenih nobenih konkretnih ukrepov.
alc19@email.si
03. 11. 2009 19.54
vzamite si čas in prevajalca tisti ki ne razumete in si poglejte fall of the republic v sloveniji itak isto špila sam v pomanjšani obliki in drugačnem celofanu
dejkometod
03. 11. 2009 19.47
Veliko je zavajanja. Zelo.Zaskrbljujoče.