DZ je danes le končal izredno sejo, na kateri je potrdil državni proračun za leti 2007 in 2008 ter ostale proračunske dokumente.
Opozicija obstruirala izredno sejo

DZ je ob obstrukciji poslancev opozicijskih strank LDS, SD in SNS soglasno s 47 glasovi za potrdil proračun za leto 2008. V nadaljevanju izredne seje so poslanke in poslanci po nujnem postopku in ob obstrukciji poslancev LDS s 47 glasovi za in enim proti sprejeli še zakon o izvrševanju proračuna v prihodnjih dveh letih ter odlok o programu prodaje državnega finančnega in stvarnega premoženja v obeh letih (45 za in pet proti).
V letu 2008 se pričakuje za skupaj 8,1 milijarde evrov proračunskih prihodkov, odhodki pa so načrtovani v višini 8,4 milijarde evrov. Tako naj bi presežek odhodkov nad prihodki znašal 306,6 milijona evrov oz. 0,9 odstotka bruto domačega proizvoda.
Da bi zagotovili nemoteno izvajanje sprejetih proračunov, je DZ sprejel še zakon o izvrševanju proračuna v letih 2007 in 2008. Ta - kot je minuli petek pred poslankami in poslanci zagotovil finančni minister Andrej Bajuk - nima nobenih posebnosti. Zakon tako med drugim ohranja možnost proporcionalnega zmanjšanja pravic porabe v primeru drugačnih makroekonomskih gibanj od pričakovanih. Ta ukrep se uporabi do višine 62,6 milijona evrov, razlika do 104,3 milijona evrov pa se zagotovi z dodatnim zadolževanjem države.

Sprejete tudi spremembe proračuna za 2007
Kaj se je dogajalo prejšnji teden?
Zaradi obstrukcije poslanskih skupin opozicijskih strank LDS, SD in SNS državnemu zboru namreč v četrtek in petek ni uspelo sprejeti sprememb proračuna za leto 2007. Poleg tega so v opoziciji napovedali obstrukcijo še pri glasovanju o ostalih proračunskih dokumentih, zato je predsedujoči France Cukjati (SDS) sejo prekinil.
V četrtek so se poslanke in poslanci v okviru obravnave sprememb proračuna za leto 2007 opredelili do 98 vloženih dopolnil. Od tega so jih podprli 41 in s tem znotraj proračunske porabe prerazporedili 8,3 milijona evrov. Vsa sprejeta dopolnila so vložile poslanske skupine koalicijskih strank, kar je bil tudi povod za odločitev opozicije za obstrukcijo.
Popoldan še redno novembrsko zasedanje

Poslanci so ob 14. uri začeli redno zasedanje. Ministru Janši bodo v okviru rednega zasedanja poslanska vprašanja zastavili trije opozicijski in koalicijski poslanec. LDS bo tokrat zastopala Majda Širca, ki bo premiera vprašala, kako bo "glede na dogodke preteklega tedna zagotovil spoštovanje ustavnega reda, predvsem na področju človekovih pravic in zagotavljanja enakosti pred zakonom".
Dušana Kumra (SD) zanima, kateri so konkretni ukrepi Janševe vlade za vzpostavitev enakosti pred zakonom ter odpravo neskladij, "ki se odražajo predvsem po eni strani s povečevanjem socialnih razlik in kvalitete življenja ljudi ter po drugi strani s ščitenjem nekaterih privilegiranih skupin, ki so v javnosti prijazni do vlade".
Vprašanje Zmaga Jelinčiča (SNS) bo povezano z romsko problematiko. Janšo bo med drugim povprašal, zakaj vlada pripravlja zakon o romski skupnosti, ko pa so poslanci SNS v parlamentarno proceduro že vložili svojega. Po njegovih besedah ima namreč njihov predlog tudi podporo v "avtohtoni" romski skupnosti.
Med koalicijskimi poslanskimi skupinami je za poslansko vprašanje predsedniku vlade tokrat na vrsti v DeSUS. Vprašanje bo zastavil Vasja Klavora, ki ga skrbi napovedana združitev Vzajemne z zavarovalnico Adratic Slovenica. Po njegovem mnenju namreč pomeni statusno preoblikovanje iz vzajemne v delniško zavarovalno družbo, zato Janšo sprašuje, ali je vlada reagirala na namero Vzajemne in ustavila nadaljnje postopke.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.