Prvaki koalicije so razpravljali o kadrovanju v državnih podjetjih in o proračunu za leto 2014. Medtem ko so se pri kadrovanju strinjali, naj polna pooblastila prevzame uprava Soda, pa je "počilo" pri potrebnih ukrepih. Prvak DeSUS Karl Erjavec je namreč partnerjem zatrdil, da zapušča koalicijo, če nameravajo kakor koli posegati v pokojnine.
Po sestanku je izjavo za medije podal le predsednik Državljanske liste (DL) Gregor Virant, ki pa na vprašanje, ali so v koaliciji že kaj bolj usklajeni glede potrebnih ukrepov v povezavi s pripravo proračuna za prihodnje leto, ni želel neposredno odgovoriti. Dejal je le, da bosta premierka Alenka Bratušek in finančni minister Uroš Čufer "zelo v kratkem" predstavila paket ukrepov. Izpostavil pa je nujnost, da v koaliciji dosežejo kompromis pri usklajevanju tega paketa in proračuna, da bo ta lahko tudi sprejet.
Virant in Erjavec sta sicer še pred današnjim sestankom jasno poudarila, da imata njuni stranki pri pripravi proračuna različna stališča. V DL so namreč proti dvigovanju davkov, v DeSUS pa odločno zavračajo posege v letne dodatke upokojencev.
Erjavec sicer po koncu sestanka medijem ni želel dajati izjav, a naj bi na sestanku drugim prvakom koalicije zagotovil, da ne namerava popuščati pri morebitnih rezih v pokojnine ali letne dodatke upokojencev. Na sestanku naj bi prišlo tudi do očitnih nesoglasij pri usklajevanju ukrepov, Erjavec pa naj bi dejal, da se tako, kot so se danes, koalicijski partnerji lahko sestanejo še enkrat ali dvakrat in bo "konec".
Še pred sestankom je Erjavec dejal, da če bi proračun za prihodnje leto vseboval takšen ukrep, bi bilo prav, da premierka nanj veže zaupnico. DeSUS bi v tem primeru glasoval proti, je zatrdil in med drugim izrazil upanje, da bo v koaliciji "toliko treznosti, da se bo ta denar poiskal drugje".
Bo Bratuškova na sprejem proračuna vezala zaupnico?
To je bil popolnoma normalen sestanek predsednikov strank, "nič manj in nič bolj problematičen" kot že nekaj teh sestankov prej, pa je zatrdila Bratuškova. "Če se vsi, ki govorijo, da je pomembna politična stabilnost, tega tudi zavedajo, potem ne bi smeli imeti problema izpeljati tega, kar je potrebno v dobro države," je prepričana.
Na vprašanje, ali Erjavec pogojuje obstoj stranke v koaliciji z nezmanjševanjem pravic upokojencem, je odvrnila, da "ni bilo nobenega pogojevanja, pač nekaj nastopov v medijih". Dodala je, da Erjavec večkrat poudari, kako pomembna je politična stabilnost v tem trenutku. "Če se gospod Erjavec, ki vsaj za mizo to večkrat pove, tega zaveda, potem se bomo znali dogovoriti, kaj je tisto, kar je potrebno narediti, da bo Slovenija šla tja, kjer ji je mesto, to je spet med boljše in na koncu med najboljše," je ponovila.
Glede nasprotovanja DL višjim davkom pa je pojasnila, da se v tem trenutku vsi pogovarjajo le o enem davku, in sicer davku na nepremičnine, ki je usklajen tudi z DL in Virantom.
Bratuškova je dejala še, da se od vlade pričakujejo rešitve problemov, ki so se kopičili preteklih 20 let. Po njenih besedah so ob prevzemu vlade pred šestimi meseci pošteno napovedali, da bo na začetku potrebnih kar nekaj "gasilskih akcij in točno tako je bilo". V tem trenutku pa vlada pripravlja dodatne ukrepe za zagon gospodarske rasti in konsolidacijo javnih financ, saj je oboje nujno potrebno.
Ker za dogovor zmanjkuje časa, premierka neuradno razmišlja, da bi na sprejem proračuna vezala zaupnico, so poročali v oddaji 24UR. Če ji bo uspelo umiriti strasti v koaliciji in pod streho spraviti proračun z varčevalnimi ukrepi, neuradno sledi še zamenjava nekaterih ministrov.
Lukšič: Obveza te vlade je, da gre po enem letu po zaupnico
Prvak SD Igor Lukšič je na današnji novinarski konferenci podal javno oceno, ali se njegova vladna koalicija drži zavez, ki jih je dala. Že na začetku je zavrnil namigovanja, da naj bi se pogovarjali o glasovanju o zaupnici vladi Bratuškove. Kot je dejal, je zaupnica že dlje časa del dogovora, da bo izvedena v roku enega leta.
Delo svojih ministrov je ocenil kot dobro in s tem zavrnil govorice o rekonstrukciji vlade. Kot šibke člene pa je označil gospodarsko ministrstvo, ministrstvo za zdravje ter ministrstvo za finance. Šibki člen je finančno ministrstvo, a ne zaradi nesposobnosti ministra, ampak zato, ker so pred vlado zlasti naloge najtežje finančne narave, meni Lukšič in dodaja, da nimajo realne slike o tem, kakšna je moč slovenskega gospodarstva in kako je z viri, ki najbolj najedajo državni proračun.
Tako Lukšič glede proračuna pravi, da morajo najprej dobiti realno oceno stanja. Po njegovem mnenju pa se ljudje, "ki ne naredijo napora, da bi pogledali, kje imamo še rezerve tako pri dotokih kot pri odtokih, najprej lotijo velikih zadev, kot so na primer pokojnine in javni uslužbenci". Tisti, ki so "zelo hitrih ukrepov in kratke misli", vedno predlagajo, da se na tem področju reže, je dodal. Zato predsednik SD predlaga, da začnejo razmišljati o racionalizaciji v državi, a na segmentih, kjer "se nam dogaja tek v prazno, ne v vrtcih, šolah ali pri najbolj revnih".
Ta vlada tudi pri vsem naštetem po Lukšičevem mnenju ne naredi potrebnih korakov. Eden od korakov bi bil, pravi, da zaposlijo "resne ljudi", ki bodo ocenili, kje so rezerve. Bo pa proračunska debata morala po njegovih ocenah upoštevati vprašanje spremljevalnih ukrepov in ocen Evropske komisije. Prepričan je, da bi Slovenija morala malo bolj "na trdo braniti svoje interese v Bruslju", hkrati pa znati oceniti, kaj moramo narediti zaradi našega interesa.
KOMENTARJI (656)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.