Na gorenjski avtocesti proti Ljubljani sta se zgodili dve prometni nesreči. Ena je bila malce pred 14. uro, druga pa okoli 14.30. V vsaki prometni nesreči je bila ena oseba poškodovana, obe osebi sta prepeljani na nadaljnjo bolnišnično obravnavo, vendar brez hujših poškodb.
Na gorenjski avtocesti je bil zastoj tudi pred delovno zaporo pri Lescah proti Ljubljani. Gneča je bila še na štajerski avtocesti pri Mariboru proti Ljubljani.
Iz smeri Ljubljane je bila gneča proti Primorski. Zastoji so se začeli tudi na zahodni in južni ljubljanski obvoznici. Gneča je nastala tudi na severnem kraju v obe smeri.
Promet se je gostil tudi na obalni hitri cesti pri Izoli, zastoji pa so bili še na glavni cesti od Kopra proti Dragonji. Na mejnih prehodih s Hrvaško ni bilo daljših čakalnih dob.
Ob tem opozarjajo tudi na previdnost. Policija in Agencija za varnost prometa posebej izpostavljata, da se je kar 40 odstotkov letošnjih prometnih nesreč zgodilo med petkom in nedeljo. Najpogostejši razlog je neprilagojena hitrost, drugi pa neustrezna varnostna razdalja. Prva je letos botrovala 1175 prometnim nesrečam, druga pa 658.
Poleg lepega vremena, ki bo na pot privabilo domače turiste, pa se bodo zaradi praznika po naših cestah proti Hrvaški zapeljali tudi tuji vozniki. Največ naj bi jih prišlo iz Avstrije, kjer se poleg binkoštne nedelje začenjajo počitnice. Dopustniško so sicer razpoloženi tudi v Nemčiji, delu Švice, Belgiji ter na Nizozemskem in Madžarskem.
Na cesto brez telefona in 0.0
Na drugi strani je neustrezna uporaba telefona. V letošnjem letu so na Policiji skupaj zaznali že 11.000 kršitev s področja uporabe telefona med vožnjo. Prav tako opozarjajo udeležence v prometu, naj se na vožnjo nikar ne podajajo pod vplivom alkohola. Letos je 477 povzročiteljev prometnih nesreč pod vplivom alkohola zakrivilo dve smrti ter 19 hudih in 148 lahkih telesnih poškodb. Povprečna stopnja njihove alkoholiziranosti je znašala 1,39 promila.
Pri Policiji in Agenciji za varnost prometa pa voznike opominjajo še, da je ob vsakem zastoju na avtocestah treba vzpostaviti reševalni pas, s čimer v primeru prometne nesreče omogočijo intervencijskim službam kar najhitrejši dostop. Pri reševanju življenj šteje vsaka sekunda, so še zapisali v skupnem sporočilu oz. pozivu k previdnosti v prometu.
Pozor: motoristi, kolesarji in vročina
Voznike opozarjajo tudi na dodatno previdnost pri prehitevanju kolesarjev, mopedistov in voznikov e-skirojev, prav tako naj vozniki poskrbijo za ustrezno senčenje, da jih med vožnjo ne zaslepi močno sonce. Na vožnjo pa naj se vselej odpravijo spočiti.
Ob začetku toplejšega vremena so pristojni spomnili tudi na nevarnost vročinskega udara, če nekdo ostane v parkiranem in zaprtem vozilu, še posebej so za udar dovzetni otroci, starejši in osebe s kroničnimi bolezenskimi stanji.
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.