Pravilnik o prometni signalizaciji in prometni opremi na cestah, ki se bo začel postopoma uporabljati julija, prinaša določene novosti oz. posamezne nove rešitve s področja prometnih znakov.
"Spremembe ne prinašajo nekih revolucionarnih novosti, v glavnem razporejajo skupine in podskupine znakov, posodabljajo sistem signalizacije glede na nove tehnološke trende in opuščajo neaktualno signalizacijo," je poudaril Drago Bregar, ki je skupaj z vodjo sektorja za državne ceste na Ministrstvu za promet Zvonkom Zavasnikom na današnjem briefingu predstavil spremembe. Vzpostaviti želijo enoten, čitljiv sistem informiranja, ki bo jasen vsem, in s tem na mednarodno dogovorjen način izraziti pravila prometa.
"Bistvene spremembe lahko razdelimo na več segmentov, najpomembnejši za uporabnike so nekateri novi prometni znaki, nekatere dejansko tudi opuščamo, nekateri znaki pa se prestavljajo iz določenih skupin, na primer iz skupine za nevarnost v skupino za obvestila ali obratno," pa je povedal Zavasnik.
Desna ni več obvezna, znak bo lahko stal na levi strani
Novost je tako na primer samostojna postavitev prometnega znaka na levi strani ceste. "Kot vemo, je znak do zdaj praviloma stal na desni, lahko je bil ponovljen na levi, zdaj pa se omogoča tudi samostojna postavitev na levi strani, če se ugotovi nevarnost, ki preti z leve strani. S tem, da je temu primeren tudi simbol na znaku – zrcalen," pravi Zavasnik.
Nič več 'zadrge', priporočene hitrosti, tramvaja,
Iz uporabe gredo na primer znak za bližino obale, dvižnega mostu, tramvajsko progo, vboklino na cesti, nevarnost požara in tudi znak za predor, a le zato, ker ga bodo prestavili v znak za obvestila.
"Iz uporabe dejansko dajemo znake, ki jih na cestah ne opazimo. Smo pa za vsak primer, če bi bilo treba takšen znak obvezno postaviti, dopustili možnost uporabe znaka za nevarnost in dopolnilne table z že poznanim simbolom," je še povedal.
Na cestah prav tako ne bomo več videli znaka za prepovedano dajanje zvočnih signalov, stranišče, priporočeno hitrost, izmenično vključevanje vozil ("zadrga") in izmenično parkiranje.
Konj, dvoživka in medved na cesti
Znaku, ki opozarja na nevarnost živali na vozišču (krava, srna), se bosta pridružila prenovljena konj in dvoživka (na mestih z njihovimi množičnimi migracijami).
Novost pa bo tudi svetlobna signalizacija, ki bo – po sistemu detekcije oz. zaznavanja – opozarjala na nevarnost medveda na cesti in nasproti vozečega vozila.
Alternativna goriva, električna postaja
Znakom za bencinsko črpalko bodo dodali tudi oznake za alternativna goriva (LPG) in (CNG), svoj znak bo dobila tudi polnilna postaja za električna vozila.
Obvoz bo oranžen
Znaki za obvoz bodo po novem oranžne barve in brez napisa "obvoz", saj se rumeno barvo prepušča znakom za delo na cesti.
Rdeči odsevniki na varnostnih ograjah na desni strani avtocest bodo po novem nameščeni tudi na levi strani, kjer so v smeri vožnje zdaj beli.
Bistvena novost je tudi kažipotna signalizacija za kolesarske povezave.
Zavijanje v desno ob rdeči luči le poskusno
Eksperimentalno je med novostmi omenjen tudi prometni znak za zavijanje v desno ob rdeči luči, ki pa se ga bo v dejansko uporabo lahko dalo šele po spremembah zakonodaje.
"Mi v zakonu namreč še nimamo pravila, ki bi to dovoljeval. Ta znak je eksperimentalen, torej samo za študijske potrebe, da lahko ugotovimo, na kakšen način bi takšna rešitev pri nas obratovala. Če bi se izkazala za dobro, pa bi jo lahko uvedli v Zakon o pravilih cestnega prometa," je za oddajo 24UR ZVEČER povedal Jure Kostanjšek, sekretar komisije za vzgojo in varnost v cestnem prometu pri Amzs.
Vse spremembe in novosti si lahko pogledate TUKAJ in v spodaj pripetem dokumentu.
Vozniki težav z novimi znaki ne bi smeli imeti, zamenjava bo postopna
Na vprašanje, kako hitro se bomo vozniki navadili na nove prometne znake, in ali pri tem pričakujejo kaj težav, je Zavasnik povedal, da ne. "In sicer iz preprostega razloga – ker tudi ne pričakujemo, da bodo upravljavci 6. 7. že takoj začeli nameščanje nove prometne signalizacije". Splošni rok za uskladitev signalizacije je namreč deset let, štiri leta pa za talne označbe. "To bo postopna zamenjava prometne signalizacije, ki jo je treba zamenjati, in pri tem ne vidimo težav," je še dodal. Takoj 6. julija bodo tako zamenjali samo en znak, in sicer za hitro cesto.
Na Ministrstvu za infrastrukturo pravijo, da so nove rešitve racionalnejše od sedanjih, tako da bodo stroški za prometno signalizacijo manjši, kot so sedaj. "Po naših predvidevanjih bi se morali po vseh teh spremembah letni stroški cestnega upravljavca zmanjšati. Znakov je sicer več kot v zdajšnji prometni ureditvi, a so bolj pestri in se jih bo zato manj koristilo," pravi Zavasnik. Dodatnih stroškov ne pričakujejo, na deset let bi namreč upravljavec tako ali tako moral znake zamenjati, je še pojasnil.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.