Na Darsu ob ponovnih kritikah zaradi snega in težav na številnih cestah odločno odgovarjajo, da je razlog za zastoje na avtocestah vsaj 30 zdrsov tovornih vozil, ki niso imela ustrezne opreme. Ter da je zaradi njih obstal promet, kar je preprečilo pot tudi plužnim vozilom.
Kdo je kriv za ponedeljkov jutranji prometni kolaps, smo v oddaji 24UR ZVEČER vprašali vodjo Darsove vzdrževalne službe Damijana Jaklina, ki je koordiniral delo Darsa na avtocestah, ter predsednika Sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Petra Piška, ki je Dars že zjutraj opozoril, da prejemajo številne klice o neočiščenih voziščih na celotnem avtocestnem križu in jih pozval, da čim prej omogočijo nemoten pretok vozil.
Obe strani s prstom kažeta ena na drugo. Dars na slovenske in evropske voznike tovornih vozil, ki so zaradi neustrezne opreme na zasneženih cestah zdrsnila in ustvarila zastoje, celo takšne, da Darsova vozila niso mogla nadaljevati s pluženjem, Obrtno-podjetniška zbornica pa na Dars, ki bi moral poskrbeti, da snega na cestah ne bi bilo ter tako tudi zdrsov ne bi bilo. "Smešno je, da Dars obsoja slovenske oz. evropske prevoznike. Če bi bilo očiščeno pravočasno, ne bi prišlo do zdrsov in zastojev," pravi Pišek.
Priznava, da so nekateri vozniki sicer res vozili brez ustrezne zimske opreme. A ob tem poudarja, da so vremenarji že več dni opozarjali na obilne snežne padavine, zaradi česar bi moral biti Dars pripravljen. "Dars je dobro opremljeno podjetje, z dobro zimsko službo, vendar pa jo je aktiviral prepozno, zaradi česar je tudi prišlo do zastojev. Telefoni v naši zbornici so pregorevali," poudarja.
Pišek: Slovenske avtoceste so drage, za pot čez Slovenijo bi nam lahko pogrnili rdečo preprogo
A Jaklin zagotavlja, da Dars ni prepozno aktiviral svojih služb ter da je bilo že ponoči aktivnih več kot 180 ljudi in več kot 120 vozil. Odgovarja, da so se zavedali nevšečnosti, ki se lahko zgodijo na slovenskih cestah. "Do 11. ure smo porabili 3300 ton soli, več kot 100.000 litrov natrijevega klorida, čez 4000 litrov kalcijevega klorida. Naredili smo ogromno obhodov. A stotine vozil nam ne koristijo, če zdrs zapre vse vozne pasove in mi ne moremo skozi," dodaja.
Takoj po polnoči so sicer po celotni trasi avtoceste izvajali preventivne posipe, s prihodom snega pa so nato izvajali tudi pluženje, pove. Ter da so težave nastale zaradi verižnih reakcij na prvi zdrs vozila. "Ob zdrsu pa so se vozila obrnila tudi na prehitevalni pas, naše plužne ekipe pa tako niso mogle priti skozi. Tu nam je uspelo s koordinirano akcijo skupaj s Policijo zagotoviti, da smo spustili avtovleke do ujetih vozil, prav tako pa tudi plužna vozila, da smo v čim krajšem možnem času znova zagotovili pretočno cesto. Izločanje, ki smo ga vodili, pa je bil preventivni ukrep, da ne pride do kolapsa," pojasnjuje.
A Pišek poudarja, da Dars že več let prst usmerja v prevoznike, vedno ko "Darsova zimska služba zataji". Prizna pa, da je Dars v zadnjem letu ali dveh organiziral dobro vlečno službo, ki v primeru zdrsov in zastojev zadeve hitro rešuje.
Vendar pa ob tem dodaja, da ima Dars dovolj sredstev, da v primeru prešibkih ekip,le-te okrepi. "Slovenske avtoceste so ene najdražjih v EU, slovenski in evropski prevozniki to plačujejo. Malo za šalo, malo zares – v teh razmerah bi nam lahko pot čez Slovenijo pogrnili rdečo preprogo. Dars torej ima denar in kapacitete. Če vidi, da zaradi prešibkih ekip ne uspe reševati težav, mora to rešiti in jih okrepiti," je jasen.
A Jaklin mu odgovarja, da Dars prsta ne usmerja v prevoznike, temveč v tiste, ki se tudi v skladu z njihovim dogovorom niso pripravili na zimske razmere. "Ko gremo smučat, vzamemo smučarsko opremo. Ko gremo v zimi na cesto, moramo imeti zimsko opremo," ponazori. Zanika tudi kritike, da je prišlo na avtocesti do prometnega kolapsa. "Šlo je za kontrolirano izločanje vozil, ki je bilo usklajeno s Policijo, ravno zato, da ne bi prišlo do kolapsa. Ko smo sprostili vrhniški klanec, smo začeli kontrolirano spuščati tovorna vozila. Če pri vsej količini tovornih vozil upoštevamo, da je prišlo do le 30 zdrsov, je teh voznikov z neustrezno opremo zelo malo," dodaja. Tako je spremembe treba uvesti le pri njih.
Zgodilo pa se je tudi, da je voznik osebnega vozila zapeljal v šentviški predor, kjer je vozilo ustavil, ga očistil snega ter nato nadaljeval pot. "Tu apeliram – predori niso primerni kraji za čiščenje vozil," opozarja Jaklin.
Sneženja pa medtem še ne bo konec. Vremenoslovci napovedujejo nestabilno vreme vse do konca tedna.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.