Slovenija

Strošek za umrlega je 1,6 milijona evrov

Ljubljana, 08. 01. 2015 15.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Špela Zupan
Komentarji
58

Čeprav je bilo lansko leto prometno najbolj varno v zgodovini Slovenije, je na cestah še vedno umrlo 108 oseb. Vsaka žrtev je tragedija brez primere in na človeško življenje ne moremo postaviti cene. Je pa raziskava pokazala, da so stroški za enega, ki umre na cestah, 1,6 milijona evrov, zato bi se morali zavedati, da je vlaganje v infrastrukturo investicija in ne strošek.

V hudi prometni nesreči na primorski avtocesti je konec decembra umrla ena oseba, 40 je bilo poškodovanih. Udeleženih je bilo 51 vozil.
V hudi prometni nesreči na primorski avtocesti je konec decembra umrla ena oseba, 40 je bilo poškodovanih. Udeleženih je bilo 51 vozil. FOTO: Aljoša Kravanja
Lani je 1500 nesreč povzročil alkoholiziran udeleženec, kar je za devet odstotkov manj kot leta 2013. Število alkoholiziranih povzročiteljev nesreč s smrtnim izidom se je zmanjšalo za 43 odstotkov, več pa je bilo hudo poškodovanih zaradi alkohola.

Na slovenskih cestah je bilo lani 17.900 manj nesreč kot leta 2013. Umrlo je 108 prometnih udeležencev, kar je 17 manj kot leta 2013, manj je bilo tudi lažjih poškodb. Bilo pa je več hudo poškodovanih, in sicer zaradi različnih dejavnikov kot so varnejša vozila, več avtocest in boljša zdravstvena oskrba.

Lani je bilo tudi več izrečenih kazni, predvsem zaradi hitrosti in alkohola. Oglobili so skupno 303.400 udeležencev prometa, predlani 286.000. "Žalostno je, da še vedno toliko Slovencev še vedno vozi izven predpisov," je opozoril vodja sektorja prometne policije Ivan Kapun. Preverili so tudi več kot 8000 tovornjakov in ugotovili 3500 kršitev.

Zavest slovenskega voznika se izboljšuje

Vodja sektorja prometne policije Ivan Kapun ocenjuje, da k izboljšanju prometne varnosti pripomorejo tudi z večjim policijskim nadzorom. Preverjajo predvsem hitrost, vožnjo pod vplivom alkohola in drog, uporabo varnostnega pasu.
Vodja sektorja prometne policije Ivan Kapun ocenjuje, da k izboljšanju prometne varnosti pripomorejo tudi z večjim policijskim nadzorom. Preverjajo predvsem hitrost, vožnjo pod vplivom alkohola in drog, uporabo varnostnega pasu. FOTO: Špela Zupan
Vzgoja od vrtca naprej je zelo pomembna na področju prometne varnosti. Ivan Kapun

Po besedah vršilca dolžnosti direktorja Javne agencije za varnost prometa Igorja Velova so lani dosegli cilje, ki so si jih zadali za leto 2016. S Kapunom ugotavljata, da se je zgodil premik v glavah ljudi, ki se zavedajo, da je varnost v cestnem prometu zelo pomembna.

Najpogostejši vzroki prometnih nesreč so nepravilen premik vozila, zaradi česar se je lani zgodilo 25 odstotkov vseh nesreč, neprilagojena hitrost in izsiljevanje. Najpogostejša vzroka smrtnih nesreč so nepravilna stran oziroma smer vožnje in neprilagojena hitrost, zaradi česar je lani umrlo 75 oseb. Druge smrtne nesreče so bile zaradi izsiljevanja, nepravilnega prehitevanja, neprevidnosti pešcev, premikov vozil in premajhne varnostne razdalje.

Slovenske ceste naj bi bile varnejše zaradi strožje zakonodaje, zaradi vinjet, ker se ljudje več vozijo po varnejših avtocestah. Velov meni, da je razlog iskati tudi v nadzoru in preventivnih aktivnostih. Kapun dodaja, da gre razloge iskati tudi v večji osveščenosti, boljši avtocestni infrastrukturi, boljših vozilih in medicinski pomoči.

'Zavarovalnice bi morale prispevati'

Ivan Kapun in Igor Velov
Ivan Kapun in Igor Velov FOTO: Špela Zupan
Pomembi elementi so ceste, voznik in vozilo. Igor Velov

V statistiko niso zajete nesreče, ki so bile zaradi slabe infrastrukture, čeprav ni sporno, da na varnost vpliva tudi stanje cest. Dejstvo je, da je veliko slovenskih cest slabih, odgovorni pa opozarjajo, da ni dovolj denarja za vzdrževanja in popravila.

Po mnenju Velova bi morali za prometno varnost zagotoviti sistemski vir. Zato bi morale k izboljšanju cestne infrastrukture in preventivo pavšalno prispevati tudi zavarovalnice, "saj z manj prometnimi nesrečami in manj izplačanimi škodami tudi oni profitirajo". Po njegovih besedah je namreč večino prometno varnih državah financirana deloma tudi od zavarovalnic.

Kapun je opozoril, da ceste niso absolutni krivec za nesreče, pri čemer jim priznava vpliv, čemer priča tudi podatek, da se je z izgradnjo bolj varnih avtocest izboljšala prometna varnost. Raziskave v tujini kažejo, da so slabe ceste vzrok nesreč v 10 do 30 odstotkih, vendar v Sloveniji še ni bilo tovrstnih študij.

Od 10 udeležencev v prometu so trije neprivezani.
Od 10 udeležencev v prometu so trije neprivezani. FOTO: Thinkstock
Pred 10 leti je svet za preventivo v cestnem prometu izdelal plakat s fotografijo prazne učilnice, na katerem je pisalo, da je letos na slovenskih cestah umrlo za razred otrok. Zdaj na slovenskih cestah umrejo tri do štirje otroci. Seveda vsaka smrtna žrtev med otroci je katastrofa, ampak se je stanje izboljšalo. Ivan Kapun

Velov je ob tem dodal, da je Direkcija za ceste (DRSC) naročila študijo, iz katere je razvidno, da so po zadnji metodologiji družbeno-ekonomski stroški za enega, ki umre na cestah, 1,6 milijona evrov in približno 300.000 evrov za težko poškodovanega in okoli 20.000 evrov za lažje poškodovanega. "Če bi se vsi bolj zavedali tega podatka, bi ugotovili, da je vlaganje v prometno varnost investicija in ne strošek," je dejal, pri čemer je poudaril, da ne moremo postaviti cene na človeško življenje.

Smo tik pod evropskim povprečjem

Leto 2014 je bilo statistično prometno najbolj varno v zgodovini Slovenije. Na slovenskih cestah je umrlo 52 oseb na milijon prebivalcev, kar je tik pod evropskim povprečjem, ki je 51 mrtvih na milijon prebivalcev. Nacionalna strategija je usmerjena v napore, da do konca leta 2022 na slovenskih cestah ne bi bilo več kot 70 mrtvih in ne več kot 460 hudo poškodovanih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (58)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

borisl1
11. 01. 2015 16.54
+1
astronomske luknje na slovenskih kolovozih pripomorejo k varnosti prav toliko kot policija...
jebivoje
11. 01. 2015 12.02
+3
če ni denarja za ceste to ni naš problem- že itak vsak ki ima avto 2krat plačuje za ceste a zdaj bi pa radi še tretjič. če denar ni šel v te namene naj se najdejo krivci zarubijo do gat in denar prenakazat ne pa še tretjič obdavčit državljane
Kjegavidissss
11. 01. 2015 08.03
-1
Ja to bi bil strošek, če ne bi bilo nič brezposelnih in bi bila oseba nenadomestljiva. Nesreč je manj, ker je večje število brezposelnih in posledično manj prometa.
Enmajstr
09. 01. 2015 20.35
+9
1.6 milijona so vredni mrtvi politiki, ker takrat končno ne delajo več škode:)
laznivec
09. 01. 2015 13.08
+2
A je Žlender že nehal pit?
cirenij
09. 01. 2015 10.39
+4
Bla, bla, bla.....Naj razčlenijo teh 1.6 milijona EU kdo si kaj vzame. Sicer pa ceste so take kot so. Najmodernejše terjajo smrtne žrtve. Sicer je pa še veliko več tragedij, ko po prometnih nesrečah ali drugače ljudje ostanejo invalidi, pozabljeni od Boga in države.
cirenij
09. 01. 2015 10.40
+7
1,6 milijon EU imam jaz, moji otroci in vnuki do konca lepo življenje. Ne nas basat, da so taki stroški za enega umrlega.
hcaine8
09. 01. 2015 12.39
+5
1,6 milijona dobiš, če vzameš BDP na prebivalca in dodaš še vso javno upravo, ki k temu ne prispeva vse skupaj množiš z delovno dobo 50 let. Tako je tak strošek v primeru, da umre povprečen človek, ki ja ravno dokončal šolanje in se namerava zaposliti v privatnem sektorju. Dvomim pa, da so upoštevali, da to pomeni, da tudi ni plačevanja pokojnine, da vsaj (pri naših davkih) 35% zalužka dejansko porabi, ipd.
?rnogled
09. 01. 2015 10.13
+9
Naj me prosim nekdo razsvetli v zvezi z 1,6 milijona €.Kako za vraga so uspeli izračunati tak strošek na enega umrlega? Res mi ni jasno.
MaršNapolje
09. 01. 2015 08.57
+6
Večji policijski nadzor? V zadnjih 2 letih so me ustavili samo 1x (nisem tako malo na cesti...) in še to 1x je bilo nekje bogu za hrbtom... V LJ in okolici je že redko da policijo sploh vidiš kaj šele da te ustavi...
hcaine8
09. 01. 2015 12.46
+2
Seveda, ker so policiji posel speljali mestni redaji, ki na skritih mestih postavljajo radarje in z zamikom pošiljajo položnice, da te lahko čimvečkrat ujamejo na istem mestu. Skrb za varnost v cestnem prometu je na višku! V resnici bolj skrbijo za Zoranove nove projekte, da bo spet lahko kaj postrani zaslužil.
boto93
08. 01. 2015 23.23
+12
Ma kaki pacijenti. -Manj nesreč ni zato, ker so naši politiki toliko sposobni, ampak zato ker slovenci nimajo več za bencin.. . - Pri moji plači me olupijo približno 500E mesečno, kar znese 6000 letno, se pravi če se ubijem pri tridesetih imajo 60.000 evrov dobička, če se pri štiridesetih 120.000e, pri petdesetih 180.000, pri 60tih je pa za njih najbolj idealno, ker so pobasali že približno četrt miljona.
telstar
08. 01. 2015 22.20
+15
če si pa živ, se pa obnašajo, kot da si vreden manj kot nič
blazter
08. 01. 2015 21.07
+8
To je njihov idealni izračun. Pri povprečni plači (ne realni), pa stroški zdravniške oskrbe(jo plačujemo), čiščenje in popravilo dela kjer se je nesreča zgodila(plačamo vnaprej ,da lahko vozimo). samo pri taki brezposelnosti ne vem kok jim to rata. Vsi ja ne krademo. Toliko ne zaslužim bruto.
guroguro
08. 01. 2015 21.26
-1
zato pa plačaš cestni sklad, in dodatno zavarovanje ter velika verjetnost po novem ddv na l. goriva.... torej, kam oz komu plačujemo kaj? 1.6 mil.??? halo
bboy7
08. 01. 2015 20.47
-8
A se lahko že uvede obvezna zaporna kazen za pijančke, da jih spravimo s cest pa bomo ogromno "prišparali" na življenjih. Glede na to, da stane 1,6mio eur, če nekdo umre, pol očitno ni problem tistega, ki bi ga ubil (beri pijančka za volanom) spravit v zapor, ker bi nas to prišlo ceneje, kot če ga sam oglobimo pa še nekoga ubije par dni kasneje. Fajn bi blo, da se spiše tut zakon, kjer bo upravljalec cest odgovoren za kakšno nesrečo...pa popravila podvozja 3/4 voznikov, glede na to po kakem vozimo. @Froc Načeloma se strinjam, ampak tist, ki stori samomor zaradi globe si je pa sam kriv. Noben mu ni tišu noge na gas, noben mu ni zlivu alkohola v grlo pa ga poslal vozit. Se pa nekak pričakuje, da si od 18ga leta dost zrel, da si sposoben predvidet in sprejet posledice svojih dejanj.
Enmajstr
09. 01. 2015 20.33
+2
niti pod razno ne podpiram alkohola na cesti, vendar pa je tu še problem tistih, ki so brez alkohola bol smotani za vozit, kot tisti na mrtvo pijani
Uporabnik215111
10. 01. 2015 09.43
+0
A ti res verjameš, da so vaški pijančki problem? Kolikokrat si lani slišal, da je nek pijanc nekoga ubil?
felix59 drugič
08. 01. 2015 20.41
+8
1.6 M ??!! Zakaj so pa tako dragi da Vinci , Micheangelo, Picasso.....
Marjan Štimec
08. 01. 2015 20.27
+16
Aja preko milijon za enega umrlega, prosim ne nas basat.
Froc
08. 01. 2015 20.08
+27
Ko se boste na drugih področjih tako trudili, kot na cestah (beri skrb za kazni in polnjenje proračuna), potem bomo druga Švica. Koliko ljudi naredi SAMOMOR, po tistem, ko so oglobljeni na cesti??? A se je že kdo kdaj to vprašal. Rezultat je isti, samo sredstvo je drugo. A je potem cena samomorilca tudi takšna, kot tistega, ki svojo pot ŽAL konča na cesti? Kaj pa cena tistega samomorilca, ki svojo pot konča na cesti v vozilu??? Najlažje je vrtet številke v toplem in dobro plačanem sedežu, odkrivati toplo vodo, a na drugi strani ceste po večini propadajo, postavljene so nerazumljive omejitve, semaforji na mostovih (ker pač ni denarja za popraviti) itd. Če je cena življenja takšna, kot so jo postavili, potem naj to ceno razdelijo na leta, dneve, ure.... ki jih vozniki porabimo na cestah zaradi krivde lastnika cest! (nevzdrževane ceste, ovire ...) Spoštovani, stvari niso črno bele, vozniki praviloma in v veliki večini izpolnimo svoje obveznosti (naredimo izpit, plačamo dajatve, tudi kazen, če grešimo) žal pa druga stran že nekaj let slabo ali ne izpolnjuje svojih dolžnosti z izgovorom - ni denarja!!!!
Ramzess
08. 01. 2015 19.17
+19
Kako ni moč postavici cene za človeško življenje, zavarovalnice in politika to ves čas počnejo, ...
Našvasan_zob
08. 01. 2015 19.11
+10
Kolk pa je vredn en klošar al pa en k večino življenja vleče socialno? A te so tut všteli al samo une od katerih cuzajo davke..
johanca123
08. 01. 2015 18.59
+14
Že svet za preventivo ni bil kaj prida, ampak tale agencija je pa remek dijelo. Torej s sveta na agencijo, Z Žlendra na Zajca in nato na Velova, s psihologa in filozofa na policaja in nato na tretjerazrednega inštruktortja. S konja na mazgo in nato na magarca. Kaj bo naslednje - tajno društvo PGC ki ga bo vodil ET?
BojanMahr
09. 01. 2015 09.02
+2
LOPOVIGOTOVISTE
08. 01. 2015 18.55
+14
1 METER AVTOCESTE STROŠEK GRADNJE POVPRECNO 1-MILJON EVROV. 1.6 METRA VISOK POVPREČEN MRTVECC STROŠEK 1.6- MILJONA EVROV
TrixTrax
08. 01. 2015 18.50
+1
je že kakšna mednarodno sprejeta metodologija....