Svetniki občin Velenje, Šoštanj in Šmartno ob Paki so na današnji izredni seji v Šoštanju spet izrekli vso podporo nadaljevanju projekta šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš). Občinski sveti pa odločno nasprotujejo dokapitalizaciji družb energetske dejavnosti s strani tujih vlagateljev.
Svetniki so ocenili, da bi omenjena dokapitalizacija povzročila dolgoročne negativne okoljske, socialne in ekonomske posledice v Šaleški dolini ter v celotni Sloveniji. Privatizacija družb energetske dejavnosti z odprodajo lastniških deležev tujim investitorjem je po mnenju svetnikov dokazano slaba pot in dolgoročno za državljane Slovenije ekonomsko neupravičena.
Od investitorja Teša ter skrbnika Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) svetniki pričakujejo, da bosta projekt izgradnje Teša 6 vodila skladno s predstavljenim terminskim načrtom in zanj pridobila uporabno dovoljenje do 15. februarja 2016.
Kot so navajali občinski svetniki, ki dvema občanoma, ki nasprotujeta gradnji Teša 6, nista dovolila razprave, bodo v Šaleški dolini odkopavali premog in proizvajali električno energijo po letu 2015 pod pogojem, da bo sočasno izvedena kakovostna in celovita sanacija zraka, vode in tal ter se bodo odpirala nadomestna delovna mesta s pomočjo projektov, ki bodo podprti s strani lokalnih skupnosti, Premogovnika Velenje ter Teša.
Svetniki tudi menijo, da morajo imeti prebivalci Šaleške doline s strani Premogovnika Velenje, Teša in njunih lastnikov zagotovljene pogoje za svoje življenje in nadaljnji razvoj v ekološko urejenem ter zdravem okolju.
Občinski sveti so na seji pozvali DZ, da brez škodljivega odlašanja nadaljuje z obravnavo predloga zakona o poroštvu za Teš 6, s katerim bi država jamčila za 440 milijonov evrov posojila Evropske investicijske banke.
Svetniki so izrazili pričakovanje, da bo vlada pri svojem postopanju v okviru obravnave zakona o poroštvu upoštevala dejstvo, da so bili odzivi dveh predhodnih vlad na finančno konstrukcijo glede Teša 6 pozitivni, zlasti pa, da se upošteva možnost nastopa škodljivih posledic v primeru ustavitve projekta v vseh njihovih razsežnostih.
Agenciji za upravljanje kapitalskih naložb so svetniki predlagali, da nadaljuje že začete aktivnosti ter da pristopi tudi k nadaljnjim in argumentiranim dejanjem v okviru njenih zakonskih pooblastil.
Medved: Teš 6 ključnega pomena
Izredne seje se kljub povabilu ni udeležil noben predstavnik vlade, je pa na njej med drugim sodeloval direktor Premogovnika Velenje Milan Medved. Ta je pojasnil, da se že nekaj časa intenzivno pripravljajo na zagotavljanje pogojev za ceno premoga, ki bo omogočala konkurenčno proizvodnjo električne energije v Tešu 6. Prepričan je, da je izhodiščna cena 2,25 evra za gigajoul v letu 2015 uresničljiva.
"Zelo dobro se namreč zavedamo, da je doseganje cene 2,25 evra za gigajoul v letu 2015 naša obveza, ki bo omogočila konkurenčno odkopavanje premoga in s tem kakovostna delovna mesta v Šaleški dolini tudi v prihodnjih desetletjih," je dejal Medved.
Opozoril je, da bi ob neizgradnji Teša 6 in predčasnem zapiranju premogovnika v globinah Šaleške doline ostalo več kot 80 milijonov ton odkopnih zalog premoga, nesprejetje zakona o državnem poroštvu in zaustavitev projekta pa bi imela velike posledice tudi na delovanje Premogovnika Velenje.
Medved je poudaril, da je nadomestitev starih blokov z novim blokom 6 "iz ekonomskega, ekološkega in energetskega vidika nujno potrebna za varno in zanesljivo preskrbo Slovenije z električno energijo.“ Medved je še dejal, da mednarodne napovedi kažejo, da bo premog igral zelo pomembno vlogo pri energetski preskrbi in zadovoljevanju potreb po energiji. "Teš 6 je zato ključnega pomena za zanesljivo, varno in okolju primerno oskrbo Slovenije z električno energijo,“ je dejal.
Šircelj pozval k predložitvi končne cene
Poslanec SDS in predsednik odbora DZ za finance in monetarno politiko Andrej Šircelj pa je pozval vodstvi Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in Teš, da čim prej, najpozneje pa do 18. junija, dostavijo informacijo o končni ceni Teša 6 in ceni montaže glavne tehnološke opreme.
Ravno tako je vodstvi HSE in Teša pozval, naj podata informacijo o tem, ali je podpisano pogodbo s Premogovnikom Velenje o dobavi lignita po najvišji ceni 2,25 evra na gigajoul dejansko obravnaval nadzorni svet, je pojasnil Šircelj.
Omenjeno je Šircelj zahteval v luči tega, da se pridobi ustrezne informacije pred obravnavo predloga zakona o državnem poroštvu za Teš 6, po katerem bi država jamčila za 440 milijonov evrov vredno posojilo Evropske investicijske banke (EIB), na seji odbora DZ za finance in monetarno politiko, ki bo 21. junija.
Na vprašanje, ali bo poslanska skupina SDS podprla predlog zakona, če bo končna cena projekta ostala pri 1,3 milijarde evrov – to namreč ni cena iz tretjega noveliranega investicijskega programa – je odgovoril, da tega ne more komentirati.
Je pa, kot je poudaril Šircelj, sklep vlade, da se cena projekta zniža in da se predloži tudi potek pogajanj z Alstomom, jasen. "O končni ceni ne govorim. Če je ne vedo tisti, ki delajo na projektu, kako naj jo potem vemo mi," se je še vprašal poslanec SDS.
Odgovore bodo poslali v najkrajšem možnem času
Kot so v skupnem odzivu za pojasnili v HSE in Tešu, bodo odgovore poslali v najkrajšem možnem času, saj želijo dati vladi jasne odgovore še pred morebitnim suspenzom pogodbe s strani Alstoma, torej pred 17. junijem. Na ta dan bo namreč Alstom, če DZ do takrat ne bo sprejel predloga zakona o 440-milijonskem državnem poroštvu, ustavil vsa dela na gradbišču.
Vlada je namreč Tešu v zameno za državno poroštvo za Teš 6 postavila pet zahtev, in sicer znižanje investicijske cene projekta, sklenitev dolgoročne pogodbe s Premogovnikom Velenje za lignit po najvišji ceni 2,25 evra na gigajoul, ter zagotovilo, da bo projekt končan po terminskem načrtu, da bo Teš zagotovil vse pogoje za doseganje ustrezne donosnosti projekta, pa tudi zagotovilo, da bo omejitev izpustov CO2 skladna z investicijskim programom.
V Tešu zagotavljajo, da investicija v Teš 6 skupaj z montažo ne bo presegla 1,3 milijarde evrov, čeprav pogajanja z Alstomom, dobaviteljem glavne tehnološke opreme za Teš 6, še niso končana in se bodo predvidoma zaključila v tem tednu. Po pojasnilih Teša sta nadzorna sveta Teša in Premogovnika Velenje potrdila pogodbo oz. aneks k pogodbi za dobavo lignita.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.