V Sloveniji mlade družine izjemno težko pridejo do lastniškega stanovanja, zato jim na pomoč želijo priskočiti na Inštitutu Back To The Village (BTTV) s projektom Hiše za mlade družine. Gre za projekt, ki predvideva naselje z do 50 montažnimi hišami v velikosti približno 65 do 75 kvadratnih metrov, ki jih bodo lahko kupili mladi in mlade družine po končni ceni okoli 50.000 evrov za hišo.
"Gre za cenovno dostopno obliko zagotavljanja stanovanjskih enot za mlade družine, ki si danes težko zagotovijo lastno stanovanje," pravijo na Inštitutu BTTV, kjer so pri županih občin poizvedovali, ali obstaja interes. Prvi, ki je prisluhnil njihovi pobudi, je župan Ajdovščine Tadej Beočanin, ki poudarja, da je zagotavljanje stanovanjskih kapacitet mladim po dostopnih cenah ena izmed prioritet stanovanjske politike in je z vidika družbenega razvoja celotne občine nadvse pomembno.
Z inštituta BTTV so nam sporočili, da bodo z županom danes podpisali pismo o nameri za izvedbo projekta. A s tem projekt še ni zaključen, so napovedali, pogovori o drugih lokacijah namreč še vedno intenzivno potekajo. Poklicalo jih je tudi veliko mladih družin, ki jih zanima, kako se lahko priključijo projektu.
Uresničitev projekta bo zajemala tri faze: občina bo uredila ustrezno zemljišče, ki se bo odstopilo za namen reševanja stanovanjske problematike, z evropskimi sredstvi, donacijami, državnimi razpisi in dobrodelnimi prireditvami se bodo plačale komunalna infrastruktura in dovozne poti, na zemljišču pa se bo nato postavilo naselje približno 50 hiš, površine približno 65 kvadratnih metrov, kjer bo vsaka stala približno 50.000 evrov, kar bo po besedah Ernesta Škrjanca z Inštituta BTTV končna cena za družino.
Škrjanec je prepričan, da zapolnitev kapacitet ne bo predstavljala težav, ključ, po katerem bodo izbirali mlade družine, pa bo po njegovih besedah dogovorjen skupaj z občinami in podjetji, ki bodo sofinancirala komunalno ureditev. "Se pa tukaj pojavi smiselno vprašanje, kako se zavarovati, da družina ne bi hiške kupila za 50.000 evrov in je nato prodala naprej po višji ceni. Prav zato smo dodali klavzulo, da se hiša lahko proda samo naslednji mladi družini in samo po amortizacijski ceni, ki je nižja od nakupne," je povedal.
Kakšno je zanimanje za sodelovanje pri projektu, smo preverili tudi pri županih občin, kjer je stanovanjska problematika (mladih) še posebej pereča in je povpraševanje po stanovanjih posledično zelo visoko, cene pa temu primerno prav tako. Njihova mnenja so precej različna. Medtem ko v Ljubljani pravijo, da takšen projekt ni sprejemljiv, so v Domžalah avtorje ideje povabili na razgovor, da jim jo tudi osebno predstavijo.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.