Podjetniški sindikat Gorenja je po celodnevnih pogajanjih glede višjih plač in ponovne vzpostavitve proizvodnje, ki stoji od torka, z upravo družbe okoli 20. ure podpisal sporazum, ki med drugim predvideva izplačilo draginjskega dodatka v višini 150 evrov neto.
Sporazum so podprli tudi predstavniki delavcev. Tiskovna predstavnica Gorenja Uršula Menih Dokl je povedala, da so se dogovorili o ponovnem zagonu proizvodnje v četrtek zjutraj ob 6. uri, koliko delavcev bo zares prišlo na svoja delovna mesta, pa še ni znano.
Pogajanja bodo tekla naprej in če do 7. oktobra delavske zahteve ne bodo izpolnjene, zaposleni grozijo, da bodo šli spet na cesto. Poleg tega delavci zbirajo tudi podpise za razrešnico sindikatu.
Semolič: Niso se prodali za 150 evrov!
Življenje delavcev in delavk je pretežko, da bi se lahko prodali za 150 evrov, je ob tem povedal Dušan Semolič, predsednik ZSSS. "Zato so pogajanja nujno potrebna, v tem podjetju je nujno potreben tudi posluh lastnikov, da pravočasno prisluhnejo delavcem, ki so prišli do roba obupa in revščine. To je poziv ljudem v podjetju, naj mislijo na preprosto življenje tistih, od katerih je Gorenje usodno odvisno."
Na vprašanje, ali bi stavko, ki je povzročila precej škode, lahko preprečili, je dejal: " Stavko bi lahko preprečili tako v Gorenju kot marsikje v Sloveniji, če bi gospodje lastniki, ko upravljajo s kapitalom, v prvi vrsti skrbeli za delavce in jim pravočasno prisluhnili. Če bi namesto hlastanja po dobičkih, del le-teh dali v delavske plače, v standard teh, ki živijo najtežje."
Izplačilo že v petek
Kot je pojasnil predsednik podjetniškega sindikata Žan Zeba, je uprava Gorenja pripravljena draginjski dodatek izplačati že v petek, ne le delavcem v proizvodnji in neposrednih podpornih procesih z najnižjimi plačami, ampak tudi zaposlenim, ki so na čakanju doma. Prav tako je dogovorjeno, da se začnejo pogovori z vodstvom družbe za določitev plačne politike v letih 2009 in 2010, podprt je bil tudi predlog uprave o uvedbi 40-urnega delovnega tedna s 1. oktobrom letos, kar pomeni, da bo od meseca oktobra dalje obračunana polna plača za 40-urni delovnik.
Izredne razmere v podjetju
V omenjenem podjetju je bila danes po besedah sekretarja velenjske območne organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Branka Amona zaustavljena celotna proizvodnja, razen notranje opreme, pred glavnim vhodom v družbo pa je protestiralo od 2500 do 3500 zaposlenih. Nočna izmena je sicer danes delala, z delom naj bi nadaljevala tudi prva današnja izmena, kar pa se ni zgodilo. Prišlo je tudi do incidenta, saj so delavci na sindikalista, ki jih je nagovoril, metali plastenke z vodo.
Bobinac poln optimizma
Uprava je predstavnikom zaposlenih in podjetniškega sindikata posredovala predlog dogovora – delavcem s 1. oktobrom ponuja prehod na 40-urni delovnik, 10-odstotni dvig plač in izplačilo draginjskega dodatka do konca leta.
Bobinac je zagotovil, da ne bodo šikanirali nobenega delavca, ki je sodeloval v prekinitvi dela. Kljub prijazni potezi, pa je delavce opozoril, naj z jutrišnjim dnem zaženejo proizvodnjo, saj so v nasprotnem primeru zaradi nenapovedane stavke že tretji dan v prekršku in se zaradi tega lahko znajdejo na sodišču.
Po Bobinčevi oceni je v današnji prekinitvi dela sodelovalo od 300 do 400 delavcev, kar predstavlja tri do štiri odstotke vseh zaposlenih v Gorenju. Poudaril je, da proizvodnja stoji že od torka od 12. ure, podjetje pa je že zabeležilo izpad prodaje v višini štiri milijone evrov. Če se proizvodnja ne bo nadaljevala, tako Bobinac, bo mesečna masa plač zapravljena v naslednjih dveh do treh dneh.
Bobinac je priznal, da je pri izplačilu avgustovskih plač prišlo do tehnične napake, ki je že bila odpravljena, delavci pa so poračun že prejeli na svoje transakcijske račune. Strinja se tudi z dejstvom, da so plače v Gorenju na socialnem robu, čeprav je povprečna plača v Gorenju za osem odstotkov nad panožno.
Türk: Trenutek za vzpostavitev dialoga
Reakcija delavcev je prišla kot presenečenje, "saj se je zdelo, vsaj meni, da obstaja dovolj dober dialog med upravo in delavci." Če to ni tako, je sedaj trenutek, da se vzpostavi dialog, je dogajanje v Gorenju komentiral predsednik Danilo Türk. Ob tem je še pripomnil, da je treba vse videti v okviru strategije, ki je možna, še posebej ob dejstvu, da Gorenje dobiva nova naročila in da se trgi odpirajo. "Dialog je sedaj ključnega pomena, zato upam, da bodo delavci in uprava našli skupen jezik in da bodo tudi sindikati našli svojo pravo vlogo ter da bo Gorenje lahko normalno delovalo naprej," je še dodal.
Lahovnik: Povišali bi tudi motivacijo zaposlenih
Razumem stisko in ogorčenje zaposlenih, ki so se odločili za protest, pa je povedal gospodarski minister Matej Lahovnik. "Mislim pa, da bi uprava lahko našla dovolj manevrskega prostora, in glede na to, da se za jesenske mesece pričakuje do 30-odstotna rast naročil v Gorenju, zagotovila tako prehod na 40-urni delovni čas kot tudi ustrezno povišanje plač. S tem bi tudi povišali motivacijo zaposlenih. Predvsem pa je pomembno, da Gorenje prestopi k instrumentu, ki ga ima na voljo – to je udeležba zaposlenih v dobičku podjetja, kar bo država kot 25-odstotna lastnica Gorenja zagotovo podprla, saj bodo na ta način tudi zaposleni imeli več koristi od dobrih rezultatov Gorenja, ki jih pričakujemo v prihodnosti."
Kad: Kaotično stanje ni v interesu nikogar
V tako pomembni družbi, kot je Gorenje, se konflikti urejajo s pogajanji, se je na dogajanje odzval predsednik uprave Kada, ki je z dobrimi 25 odstotki največji lastnik Gorenja, Borut Jamnik. "Kaotično stanje v družbi ni v interesu ne zaposlenih, ne lastnikov, ne dobaviteljev, ne kupcev, zato je treba spor po našem mnenju reševati z razgovori, ki se uspešno zaključijo," je dejal.
Na vprašanje, ali je moč pričakovati zamenjavo predsednika uprave, pa je odgovoril, da je "to popolnoma neumestno": "To absolutno ni stvar lastnikov, ampak nadzornega sveta."
KOMENTARJI (868)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.