
Vlada je na današnjem srečanju z vodstvom podjetja Vipap Videm Krško in predstavniki sindikata Pergam predlagala uredbo, ki določa zgornjo mejo, nad katero naj bi se plačevale ekološke takse.

Kot je povedal predsednik vlade Anton Rop, bo vlada s to uredbo omogočila nadaljevanje proizvodnje celuloze in ohranila 250 delovnih mest v prehodnem obdobju, torej do leta 2007. Do takrat pa bo po njegovih besedah treba pripraviti program prestrukturiranja in prezaposlitve delavcev.
Glede žveplovega dioksida (SO2) tudi z novo uredbo o ekoloških taksah veljajo nespremenjena pravila in proizvajalci celuloze se bodo morali tega držati, je pojasnil Rop. "Tudi zato je treba povedati, da na dolgi rok ta proizvodnja ne more obstati in da bo leta 2006 treba poiskati druge možnosti," je poudaril premier in dodal, da so se na sestanku pogovarjali tudi o tem, ali obstaja možnost za novo proizvodnjo celuloze s tehnologijo, kot je oziroma bo po koncu prehodnega obdobja predpisana v EU. Brez upoštevanja SO2, tako Rop, bi bila proizvodnja celuloze sicer mogoča do sredine leta 2007.
V državni proračun se bo iz naslova ekološke takse steklo 135 milijonov tolarjev letno. Ukrep, ki ga je pripravila vlada sicer nekoliko zmanjšuje taksne obveznosti nekaterih drugih podjetij. "Neto razlika, ki bo pomenila izpad v proračunu, bo na letni ravni znašala približno 60 milijonov tolarjev," je povedal minister za okolje, prostor in energijo Janez Kopač.

Vlada je novo uredbo o ekoloških taksah pripravila na osnovi podobnih modelov v nekaterih primerljivih evropskih državah, veljala pa bo, tako kot drugje v Evropi, do leta 2007, ko bodo na tem področju začela veljati nova pravila Evropske unije.
S predlagano rešitvijo vlade so zadovoljni tako v upravi Vipapa kot v sindikatu Pergam.