Danes se je začelo in končalo sojenje poslancu SDS Branku Mariniču zaradi domnevne goljufije pri izpitu iz nemščine. Kot je znano, ga je ovadila protikorupcijska komisija, saj naj bi izpit na kranjski fakulteti za organizacijske vede v njegovem imenu opravljal nekdo drug.
Marinič je očitke ostro zavrgel, prvič pa je izjavil, da izpitne pole, ki mu jo je kot dokaz predložilo tožilstvo, ni izpolnil sam oziroma je dejal, da to ni njegova pisava. Poudaril je, da polo vidi prvič. Sicer se pa ni spomnil, ali je pisni izpit iz nemščine opravljal dopoldne ali popoldne, hkrati pa se ne spomni, ali je bila takrat prisotna profesorica. Dejal je, da je 13. aprila 2005 osebno predložil indeks, izpitno polo pa rešil sam. Nenavaden pa je bil po njegovih besedah ustni izpit, saj je moral, kot trdi, odgovarjati tako, da je pisal. Vprašal je: "Ali je to izpit ali zaslišanje?" Tožilci so mu predložili še en neznan dokument in povedal je, da tudi na tistem dokumentu ni njegove pisave.
Profesorica dejala, da ga do danes ni videla
Profesorica nemškega jezika Marjeta Ekar pa je dejala, da se je danes prvič iz oči v oči srečala z Mariničem. Povedala je, da on pri njej nikdar ni opravljal pisnega ali ustnega izpita. Neznana oseba, ki je do Ekarjeve pristopila trikrat in se izdajala za Mariniča, pa je po njenih besedah visok temen moški, s temnimi lasmi in tudi precej mlajši od Mariniča.
Obramba izpostavila, da gre za politični konstrukt, ključna priča pa da je neverodostojna
Tožilstvo je za Mariniča predlagalo pet mesecev pogojnega zapora s preizkusno dobo enega leta. Obramba pa je pred izrekom sodbe poudarila, da je ključna priča Ekarjeva neverodostojna, saj naj bi bil njen mož sodelavec Službe državne varnosti (SDV) in nekdanji aktivni politik stranke SD. Pri tem je obramba dodala, da je spor med Mariničem kot predsednikom parlamentarne komisije za preprečevanje korupcije in nekdanjim šefom protikorupcijske komisije Dragom Kosom dokazuje politični konstrukt. Da se Marinič nekaterih podrobnosti glede opravljanja izpita ne spomni, je obramba razložila z besedami, da je od dogodka minilo že sedem let in da je jasno, da se obdolženec marsičesa ne spomni več.
Marinič je sicer tik pred sodbo dejal še, da ga je Ekarjeva videla že, ko ji je oktobra 2004 povedal, da ga na izpit ne bo, ker je zmagal na volitvah.
Na koncu sodišče prikimalo tožilstvu
Sodišče je na koncu Mariniča spoznalo za krivega napeljevanja k ponarejanju uradne listine. Izreklo mu je pogojno obsodbo petih mesecev zapora s preizkusno dobo enega leta.
Marinič je po razsodbi povedal, da ga takšna odločitev preseneča. Sodišče po njegovih besedah ni pristalo na to, da bi v nadaljnji obravnavi dokazoval stvari, ki kažejo, da sodba "ni pravična, ni poštena". Prepričan je, da bi lahko v nadaljnjem postopku glavne obravnave sodišče upoštevalo dokaze, ki pričajo o tem, da očitanega dejanja ni storil.
Bo ostal poslanec?
Na vprašanje, ali bo ostal poslanec DZ, je Marinič odvrnil, da do danes o tem ni razmišljal, po današnji obravnavi pa si bo vzel čas za premislek. "Drugo pa je seveda stvar odločitev politične stranke, ki ji pripadam," je še dejal poslanec SDS.
Predsednik DZ Gregor Virant pa je menil, da bi bilo za integriteto državnega zbora najboljše, če bi Marinič odstopil s funkcije. Sicer pa je, pravi, odločitev odgovornost Mariniča, njegove poslanske skupine in stranke SDS.
KOMENTARJI (576)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.