Slovenija

Profesor prava in bančni nadzornik ni razumel tveganj kredita v frankih

Ljubljana , 14. 02. 2025 19.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Tadej Grešovnik
Komentarji
287

OTP banka mora doktorju Borutu Bratini, profesorju gospodarskega prava, vrniti 54 tisoč evrov - je odločilo mariborsko sodišče. Bratina, ki pred leti pri tedaj še novi KBM najel posojilo v švicarskih frankih, je namreč v tožbi uspel dokazati, da zaradi preskromnih pojasnil ni razumel tveganj, ki jih prinaša kredit v tuji valuti. " Bil sem naiven," je izpričal doktor znanosti, specializiran prav za področje bančništva in financ.

 Nedopustno in pravno nesprejemljivo je, da sodišče vrhunskega strokovnjaka enači s povprečnim potrošnikom, pa pravijo v banki. Ogorčeni so tudi v združenju bank.  Stanislava Zadravec Caprirolo, direktorica Združenja bank Slovenije: "Žal lahko rečemo samo, da je to sramota."  

Ne le sodba slovenskega sodišča.  Sramotni so - tako šefica združenja bank - tudi očitki o zavajanju. Borut Bratina, - kot izhaja iz sodbe - namreč ni vedel v kaj se spušča. Oziroma - ko je izpričal, mu banka ni podala nobenih natančnih pojasnil o tveganjih. Glede valutnega tveganja mu niso bili prikazani noben grafi, niti ni prejel nobenih pojasnil glede tega.  Preberemo celo - da je razmišljal  naivno. Pa četudi je kariera dr. Bratine tesno prepletena z bančništvom, bi je nadzornik Intese Sanpaolo in član revizijske komisije nadzornega sveta Nove KBM. Doktor prava in ugledni ekonomist, kot lahko z nekaj kliki ugotovimo - tudi redni profesor na mariborski ekonomsko-poslovni fakulteti - bi, verjamejo v združenju - valutna tveganja moral razumeti.

Stanislava Zadravec Caprirolo: "Se človek vpraša, ali ne bi morda morali teh naših fakultet, če ekonomisti, pravniki in sorodni ne razumejo kakšnim tveganjem se izpostavljajo."  

Švicarski franki
Švicarski franki FOTO: AP

 Bratina, ki se nam danes na telefon ni oglasil, je vendarle eden redkih zmagovalcev sicer številnih kreditojemalcev, ki so se opekli s švicarskimi franki. Pred več kot 15 leti si je - takrat še pri Novi KBM - izposodil 193 tisoč frankov oziroma slabih 120 tisoč evrov. Po desetih letih je ta znesek resda precej preplačal. A celotno preplačilo bo zdaj dobil nazaj - poleg 53i tisočakov pa naj bi mu neuradno pripadalo še za 30 tisoč evrov zamudnih obresti. Povedano drugače - na koncu bo Bratina vrnil celo 30 tisočakov manj, kot si je - pred leti - izposodil. 

Nedopustno in pravno nesprejemljivo, da sodišče s povprečnim potrošnikom enači strokovnjaka, ki ima zadostna strokovna znanja s področja valut. Ostro tudi iz OTP Banke, kjer podobno - težko - razumejo razsodbo mariborskega sodišča. Diametralno nasprotno seveda v združenju Frank, prepričani so - da je odločitev pričakovana in da kot pravi Matjaž Sušnik, predsednik Združenja Frank: "Po nepotrebnem razburja, ker je sodišče EU večkrat povedalo, da ni razlike med različnimi potrošniki, ne glede na to kar vejo, kakšno izobrazbo imajo, pomembno je, da banka izpolni svojo pojasnilo dolžnost. In to mora naredi, ne glede na to, kdo je na drugi strani."

In vse več je - še opozarja Sušnik - primerov, ki se koncu razpletejo v korist potrošnika.  Imamo tudi prvi primer, da je banka po prvostopenjski sodbi se pogodila s kreditojemalcem, mu že izplačala in se ni pritožila na drugo stopnjo. 

Ostaja še veliko odprtih primerov - opozarja Stanislava Capririolo - ko stranke - vsaj po oceni združenja - neupravičeno trdijo, da so bile zavedene in ne dovolj informirane: "So med tožniki prvič visoko izobraženi ljudje ekonomske, pravne ali sorodne stroke, da tudi taki ki so ali so bili zaposleni na bankah, da so tudi taki ki so bili zaposleni v nadzornih inštitucijah in je to seveda sramota." 

Neuradno naj bi postopke proti bankam zaradi dragih švicarskih kreditov sprožilo več uglednih ekonomistov in menedžerjev, na prvi stopnji naj bi denimo pravno bitko z banko že dobil tudi redni profesor ljubljanske ekonomske fakultete Jože P. Damijan. 

Odziv OTP banke

"Glede uporabe sodne prakse Sodišča EU v zadevi Paribas s strani Vrhovnega sodišča je pereče, da se je Vrhovno sodišče sklicevalo na (domnevno) precedenčno odločitev Sodišča EU v zadevi Paribas, pri tem pa ni upoštevalo, da so odločilna dejstva v zadevi Paribas bistveno drugačna kot v zadevah kreditov v CHF, ki jih obravnava Vrhovno sodišče. V zadevi BNP Paribas ni šlo le za to, da je bil kredit v CHF, pač pa je šlo za kompleksen, za povprečnega potrošnika brez podrobne obrazložitve, težko razumljiv bančni produkt. Vsako sodbo Sodišča EU, kljub temu, da slednja podaja splošno razlago nekega pravnega vira, je treba razlagati ob upoštevanju okoliščin posamičnega primera. Dejansko stanje v zadevi BNP Paribas se bistveno razlikuje od dejanskega stanja v sporih, ki jih ima OTP banka pred sodišči, zato razlage Sodišča EU, ni možno preslikati na konkretne primere. Točno to, preslikava, avtomatizacija sodb pa se trenutno dogaja na slovenskih sodiščih."

 Kot  ponazarjajo, sta kreditojemalec in njegova žena kupila nepremičnino in za to pri družbi BNP Paribas Personal Finance sklenila pogodbo o hipotekarnem kreditu v tuji valuti, imenovano Helvet Immo: "V tej pogodbi je bila določena sklenitev kredita v švicarskih frankih po 4,95odstotni obrestni meri, ki ga je načeloma treba odplačati v 276 fiksnih obrokih, odplačuje pa se v evrih. Iz predložitvene odločbe je razvidno, da sta bila v tej pogodbi določena odplačilo mesečnih obrokov s fiksnimi roki v eurih in njihova pretvorba v švicarske franke, da bi se prispevalo k plačilu obresti in odplačilu glavnice. Stroški, povezani s kreditom, kot je zavarovanje, so bili zaračunani v evrih."

 Nadalje, pogodba iz postopka v glavni stvari je vsebovala pogodbene pogoje, v skladu s katerimi:

–        se trajanje kredita podaljša za pet let, obroki, določeni v evrih, pa se prednostno uporabijo za poplačilo obresti, če se zaradi gibanja paritet povečajo stroški kredita za kreditojemalca;

–        se mesečni obroki povečajo, če ohranitev zneska plačil v evrih ne omogoča poplačila celotnega salda računa v prvotnem preostalem obdobju, podaljšanem za pet let.

Zaradi vseh navedenih lastnosti ni mogoče primerjati položaja oseb (kreditojemalcev), ki so sklenile pogodbo Helvet Immo, s položajem oseb, ki so sklenile kreditne pogodbe v CHF pri recimo naši banki, pravijo na  OTP: "Glede konkretnega primera (Bratina) pa Višje sodišče sicer svoje stališče utemeljuje (predvsem) na odločbi Vrhovnega sodišča v zadevi opr. št. II Ips 137/2018, ki je ob sklicevanju na sodbo Sodišča EU v zadevi C-110/14, štelo, da je pojasnilna dolžnost banke vezana na standard povprečnega potrošnika in ni drugačna, četudi bi imel potrošnik sam višjo raven strokovnega znanja. Vendar Višje sodišče očitno spregleda, da je Sodišče EU v navedeni zadevi presojalo, kdaj se lahko določeno osebo sploh šteje kot potrošnika, kar v obravnavani zadevi ni sporno. Vendar pa iz navedene sodbe Sodišča EU ne izhaja kakršno koli stališče, da znanj in izkušenj kreditojemalca, ki več kot očitno presegajo standard povprečnega potrošnika, ne bi smeli upoštevati iz vidika presoje izpolnitve pojasnilne dolžnosti. Posledično je nedopustno in pravno nesprejemljivo, da sodišče s povprečnim potrošnikom enači strokovnjaka, ki ima zadostna strokovna znanja s področja valut, ter njegovo znanje enači z znanjem povprečnega potrošnika."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (287)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

trdovrat
15. 02. 2025 18.38
+3
Jaz pa verjmem da ni vedel. Saj drugače niti ne bi mogel biti bančni nadzornik in študente naganjati da se na pamet učijo brezveznih stvari!
piu
15. 02. 2025 17.31
+1
Predstavnica združenja bank je zamolčala ključen podatek in sicer to, da je do leta 2011 veljala omejitev tečaja CHF, kar so vedeli le v bankah in so nalašč molčali.....Z zvijačo so prodali številne kredite v CHF-jih in nato z odpravo blokade na valutni tečaj CHF so glavnice poskočila za 3x......Na tak zahrbten način so lahko lužile samo banke na področju nekdanje SFRJ.........Sramota
MARATONEC1
15. 02. 2025 16.31
+5
Ali to pomeni da so vsi ki so vzeli ta kredit upravičeni do povračila denarja?? 🏃🏃🏃🚴🏃🚵‍♂️🚵‍♂️🚵‍♂️🚵‍♂️
jazpatipažidanamarela
15. 02. 2025 15.55
+5
Zdaj vsaj vemo kakšne skrivnostne metode uporabljajo bogati, da zmagajo na sodišču torej, da niso vedeli kaj so podpisali, da ne razumejo podpisanega itd., za reveže ti argumenti seveda na sodišču nič ne veljajo.
MARATONEC1
15. 02. 2025 16.12
+5
Točno tako !! Od mene++++++++++++🏃🏃🚵‍♂️🚵‍♂️🚴🚴🏃🏃🏃
MARATONEC1
15. 02. 2025 15.46
+6
Nekaj ne razumem. Če sam priznava da je bil naiven oz. neumen, kako je torej upravičen do vrnitve denarja !!! 🏃🏃🏃🚵‍♂️🚴🚴🚴🚴🚵‍♂️🏃🏃🏃🏃‍➡️🏃‍➡️🏃‍➡️
MARATONEC1
15. 02. 2025 15.32
+1
Ja take imamo. Tudi jj ni vedel v kakšen riziko se spušča pri prodaji orožja Hrvatom, sprejemal podkupnine, torej tudi on je nedolžen!,,!! ⛔️⛔️⛔️⛔️⛔️⛔️⛔️⛔️
Omas1313
15. 02. 2025 13.49
+7
Pameten človek ve kdaj se mora neumnega naresti😜
Marino M
15. 02. 2025 13.43
+7
Zanimivo bi bilo vedeti kdo je podpisan pod to sodbo. Kako je lahko sodnik/sodnica oprl sodbo na tako zelo trhlih (norih) profesorjevih argumentih, ki bi mu jih v nulo izpodbila vsaka branjevka na tržnici. Koliko veljajo naše fakultete in njihove diplome, če profesor na ekonomsko poslovni fakulteti ne pozna kakšnim je rizikom je izpostavljen v primeru poslovanja s tujo valuto?
Delavec_Slo
15. 02. 2025 13.43
+7
Pol pa ne vem na katero šolo sta hodila, če nista razumela!
zmerni pesimist
15. 02. 2025 13.43
+6
On razume saml šelest denarja
ne rabimo predsednika
15. 02. 2025 13.39
+5
skratka to meče zelo slabo luč na univerzo kjer on poučuje, seveda je vse vedel, tipičen gambler
HardKore
15. 02. 2025 13.39
+7
Vzamite mu doktorski naziv, saj je jasno priznal da nima pojma in je vse preplonkal... v nasprotnem primeru pa mu sodite, ker je potem jasno da je na sodišču lagal! BananasRepubljik
džonborno
15. 02. 2025 13.32
+9
Krediti v frankih so se jemali zato, ker se je v tistem trenutku splačalo in so VSI kreditojemalci to vedeli, sicer ga ne bi vzeli. Ko pa se je ta poteza iskazala za zgrešeno, nihče več ne ve da obstaja tečaj in z njim tveganje!
jazpatipažidanamarela
15. 02. 2025 15.48
-2
Mislim, da je tu bil problem v tem, da so banke prepričevale določene ljudi, da so kreditno sposobni samo v frankih v evrih pa ne.
minkica91
15. 02. 2025 13.32
+8
zgleda da je bil sodnik podkupljen, po mojem normalen in neskorumiran človek ne more tako odločiti.
minkica91
15. 02. 2025 13.15
+8
dajte s takimi sodbami, to je sam manipulacija, kje ima dokaze, da ni vedel, da če dobi kredit v tuji valuti, da ga mora glede na rast tuje valute vrniti. To ve vsak z OŠ ne pa nek dr. prava. Dajte no, to je sam sprenevedanje in veze na sodišču, se čudim,da bi lahko sodnik z minimalnim znanjem lahko tako odločil. Kot rečeno, to mora vedet vsak človek z OŠ.
Združene države Evrope
15. 02. 2025 13.11
+6
hahahahah. Norca se dela.
nopino
15. 02. 2025 13.23
+9
Ni problem, da se on dela norca. Problem je, da se nekatere inštitucije delajo norca od nas. To početje je sramota in kaže na totalno skorumpiranost. Meji na početje učenca z dokončano osnovno šolo, da ne ve, da je 5+5 deset. Nobeden mu osebno to ni povedal??????
Balkibalki
15. 02. 2025 12.35
+7
če razumem, glava kače krivi trup, ker se je ugriznila??
Smuuki
15. 02. 2025 12.25
+6
Zdej pa profesor takoj v penzijo da se izogneš neprijetnim situacijam. Vsa leta si izobraževal loleke če si svoje neznanje prodajal kot znanje. Boš dobil penzijo za celoživljensko laganje. Se ti ne zdi moralno sporno
Smuuki
15. 02. 2025 12.13
+8
Še en dokaz moje trditve da so pri nas določenim izbrancem diplome podeljene brez podlage v znanju. Golobova je enakega izvora. Njegove izjave in njegov naziv niti slučajno ne ustrezata istemu nivoju. Naziv vemo kakšnega ima njegove izjave, njegovi rezultati niti srednješolskega nivoja znanja ne podpirata
Smuuki
15. 02. 2025 12.17
+7
Tuje jezike pri nas dobro obvlajo že natakarji. Tako da to ni merilo. Je pa malo hujše dejstvo da minustrica za infrastrukturo bivša premjejka niti nivoja natakarje ne obvlada. Pa je kar ministrica. To res ne more vsak razumeti. Če nimaš trdega levega pedigreja tega res nikoli ne moreš razumeti
paru
15. 02. 2025 12.13
+9
Bravo Bratina! Seveda si točno vedel v kaj se spuščaš! Ampak, ker si toliko pameten, si okoli prsta navil vse sodnike , jim dokazal , da pojma nimajo, da so nesposobni, da berejo samo neke pravne člene, učbenike in se jih držijo kot pijanec plota! Logičnega sklepanja pa sploh niso sposobni! So kot roboti in sedaj se že skoraj strinjam z Janšo, ki vas kliče krivosodje! Jaz bi naša sodišča preprosto ukinil, ker kaznujete zgolj male goljufe, pri vseh ostalih vam pa padajo tožbe ali zaradi procesnih napak ali zaradi prevelikega vpliva politikov ali zaradi strahu pred mafijo! Med ljudmi ste še manj vredni kot šolniki in zdravniki...Ponovno, Bratina *nategnil* si celotno sodniško srenjo še bolj kot SNEŽIČ! Moj poklon...