
Predsednik države Janez Drnovšek je na Brdu pri Kranju nekdanjemu predsedniku Evropske komisije Romanu Prodiju podelil državno odlikovanje Red za izredne zasluge na diplomatskem in mednarodnem področju, in sicer za njegov prispevek in podporo Sloveniji pri vključevanju v Evropsko unijo ter njenemu uveljavljanju v mednarodni skupnosti.
Prodi se je zahvalil za izkazano priznanje, ki je zanj "največ, kar sem si lahko predstavljal ob naših odnosih". Zdaj, ko je pot v EU končana, se je treba posvetiti sodelovanju med Slovenijo, Italijo in Hrvaško ter okrepiti sodelovanje na območju Jadrana, pred Slovenijo pa je tudi pomembna naloga prevzemanja skupne evropske valute, je menil.
Odlikovanje je namenjeno pravemu človeku, ki je veliko prispeval k temu, da je Slovenija postala enakopravna članica evropske skupnosti in pomembna članica mednarodne skupnosti, pa tudi, da je vzpostavila prijateljske odnose s sosednjo Italijo v obdobju, ko je bil Prodi predsednik italijanske vlade, je dejal predsednik države Drnovšek. Pri tem je spomnil na njuno prvo srečanje, na katerem sta tedaj še kot predsednika vlad Slovenije in Italije uspela najti konstruktivno rešitev za spor, ki je obremenjeval odnose med državama. Šlo je za vprašanje optantov in začasno blokado Slovenije pri vstopanju v EU, je pojasnil.
Skupna ugotovitev obeh takratnih premierov je bila, da je Evropska unija prihodnost tako Italije kot Slovenije, da moramo preteklost pustiti za sabo in ne ponavljati starih vzorcev obnašanja, pa tudi, da je treba pozitivno gledati naprej, je poudaril Drnovšek in dodal, da je njuno takratno sporočilo aktualno tudi danes.

Premier pozitivno ocenil vlogo EK ob širitvi Unije
Premier Janez Janša je ob srečanju s Prodijem pozitivno ocenil vlogo Evropske komisije, ki je v času Prodijevega predsedovanja pomembno prispevala k uresničitvi zgodovinskega procesa širitve Evropske unije. Sogovornika pa sta, kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, izmenjala tudi poglede na razvojne dileme, s katerimi se bo v prihodnosti soočala EU. Janša je Prodiju čestital tudi ob današnjem prejemu visokega slovenskega državnega odlikovanja.
Prodi in Rop za sodelovanje Oljke in LDS

Prodija je sprejel tudi predsednik največje opozicijske stranke LDS Anton Rop. Kot je Prodi povedal po srečanju, sta izmenjala poglede na politične razmere v Sloveniji in Italiji ter v Evropi nasploh, pri tem pa izrazil upanje, da se bodo takšne izmenjave stališč nadaljevale tudi v prihodnje. "To moramo početi, če želimo spremeniti preteklost v prihodnost," je poudaril Prodi.
Sogovornika sta se strinjala, da je nujno ustvariti prostor, v katerem bodo ljudje, ki niso politiki, razpravljali in izražali svoje mnenje, saj se v nasprotnem primeru stvari dogajajo po televiziji, to pa ni dobro. Sodelovanje mora potekati na ravni idej, govora mora biti o tem, kako sodelovati na različnih področjih, je še dejal Prodi.
Rop je povedal, da sta govorila tudi o sodelovanju med LDS in italijansko levosredinsko zvezo Oljka, ki jo vodi Romano Prodi. Ta sicer ni želel govoriti o možnostih, da na volitvah prihodnje leto premaga sedanjega italijanskega premiera Silvia Berlusconija, je pa politični spopad opisal kot "boj Davida proti Goljatu".