Rop: Evropa – dobrodošla med nami!
Predsednik vlade Rop je v slavnostnem govoru v Novi Gorici poudaril, da od danes naprej meje ostajajo le še v spominu in glavah. Pot Slovenije v Unijo ni bila lahka, je spomnil Rop, saj je bilo za dosego tega cilja potrebno veliko napora, dela in znanja. Evropsko načelo, ki sedaj postaja tudi slovensko načelo, je načelo sodelovanja, miru in odprtih možnosti za ustvarjalnost, konkurenčnost in znanje, je dejal Rop in dodal, da smo se Slovenci po svoji volji lani na plebiscitu odpovedali pregradam, ki so nas ločevale. »Evropa je naša in mi smo del Evrope!« je dejal premier.
Kljub navdušenju ob vstopu Slovenije v Unijo, je Rop spregovoril tudi o prehodnih obdobjih, ki jih je EU uvedla za nove članice. Dejal je, da za nekaj časa ostajajo določene pregrade, ki pa bodo kmalu padle.
Prodi: Cilj je doseči združeno Evropo kot celino
Okoli pet tisoč zbranih na osrednji slavnosti v Novi Gorici je nagovoril tudi svečani gost predsednik Evropske komisije Prodi, ki je dejal, da je ideja združene Evrope sega v čas po razpadu Rimskega imperija. »Po drugi svetovni vojni so Evropejci doumeli, da je treba obrniti stran v knjigi zgodovine,« je dajal Prodi. zgradnja združene Evrope je pokazala, da je odnose med državami mogoče urejati z močjo prava in ne z močjo ali silo, je dejal Prodi.
Predsednik EK je poudaril, da tokratna peta in največja širitev vsekakor ni zadnja, saj je cilj združiti vse evropske narode in doseči, da bo Evropa združena kot celina v miru in demokraciji. Zavetje te unije pa je mirna moč prava – kar pomeni mir in dialog ter zaščito in varstvo socialnih in človekovih pravic, je pojasnil Prodi.»V novi svetovni ureditvi, ki jo obvladuje ena sama velesila in dinamika globalizacije, je naša prihodnost odvisna od sposobnosti, da ostanemo enotni,« je poudaril Prodi in izrazil prisrčno dobrodošlico Sloveniji v Evropski uniji.
Prodi pozno popoldne prispel v Novo Gorico
"Vesel sem, da bomo nocoj skupaj na slovesnosti, ki sem jo čakal dolga leta. To je bila ena prvih nalog mojega političnega življenja: tesni in prijateljski odnosi s Slovenijo in da to ne bi bilo več območje meje, ampak območje sodelovanja in prijateljstva," je poudaril v izjavi za javnost skupaj s slovenskim premierom Antonom Ropom, ki je visokega gosta pričakal na mejnem prehodu Rožna dolina.

Kot je poudaril Rop, si je Slovenija dolgo prizadevala za vstop v EU, in danes izpolnjuje ta cilj. Po njegovih besedah pa se zavedamo, da je to šele prvi korak. "V EU želimo biti uspešni, dobri, zagotoviti boljše življenje za naše prebivalstvo, a vemo, da bo za to treba še veliko delati," je poudaril premier. Ob tem je izrazil prepričanje, da bo Slovenija na tej poti lahko delala skupaj s celotno družino evropskih narodov in držav, in to na osnovi skupnih vrednot in ciljev. "Smo ambiciozni in verjamemo, da lahko na tej poti uspemo," je še zatrdil Rop.

Prodi je menil, da takšne občutke deli vseh deset držav, ki nocoj vstopajo v EU. Za Slovenijo pa je po njegovih besedah ta cilj lažji, saj je vsa ta leta trdo delala za njegovo dosego. Izrazil je še prepričanje, da se zdaj začenja obdobje sodelovanja in prijateljstva. "Vesel sem, da sem tu, kjer bomo odstranili zadnji zid," je poudaril Prodi.
Za visokega gosta je slovenska stran priredila uradno večerjo, kasneje pa se bosta Prodi in Rop udeležila slovesnosti v počastitev širitve EU, ki bo potekala na prenovljenem trgu med Novo Gorico in Gorico. Na prireditvi, ki jo bosta gostila župana mest Mirko Brulc in Vittorio Brancati, bo imel nagovor tudi predsednik državnega zbora Borut Pahor.
Prodi obiskal tudi Narodni dom v Trstu
Prodi je na praznovanje ob vstopu Slovenije v EU v Novo Gorico in Gorico prispel iz Trsta. Med obiskom v Trstu je Prodi kritiziral ukrepe članic EU za omejitev dotoka delavcev iz novih članic unije. Omejitve so po njegovih besedah posledica prevelike previdnosti in so ukrep za pomiritev javnega mnenja.
Prodi je tudi menil, da imigracije niso problem znotraj EU, temveč gre za problem imigracij iz držav tretjega sveta. Spomnil je še, da so bili podobni ukrepi uvedeni ob vstopu Španije, Portugalske in Grčije v EU, vendar so se strahovi po njegovih besedah izkazali za neutemeljene.
Osrednji govornik je bil tržaški italijanski pisatelj in germanist Claudio Magris, ki je opozoril na narodnostno mešano stvarnost italijanske vzhodne meje ter dejal, da padec meje ne bo dovolj za rešitev problemov, ki izvirajo iz preteklosti, vendar pripadnost širšemu okviru ne bo izbrisala nobene od identitet, ki so prisotne na obmejnem teritoriju. Magris je pri tem poudaril tudi pomen tiste vrste zgodovinskega spomina, ki pomaga k rasti in ki je uprta v prihodnost. Po pisateljevih besedah je treba še naprej gojiti vrednoto narodne identitete tudi znotraj bogastva, ki ga predstavljajo narodnostno mešana ozemlja.
Prodi je v Trstu obiskal deželni svet Furlanije-Julijske krajine, nekdanji Narodni dom, ki so ga požgali fašisti leta 1920, in tržaško Rižarno, poklonil pa se je tudi t.i. "bazoviški fojbi". Na obisku ga je spremljal predsednik deželne uprave FJK Riccardo Illy.
Po Trstu je Prodi obiskal še Gorico, kjer se je srečal z novogoriškim županom Mirkom Brulcem in goriškim županom Vittorijom Brancatijem na goriškem županstvu. Tam se je podpisal v zlato knjigo gostov in prejel v dar steklenico briškega "vina miru".