Gospodarstvo

Prodaja Emonike na robu zakona?

Ljubljana, 23. 10. 2009 12.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prvi nadzornik Slovenskih železnic sumi, da je napovedana stavka v glavnem posledica nezadovoljstva zaradi nepravilnosti. Poročilo bo pokazalo, ali so bila pri prodaji Emonike storjena kazniva dejanja.

Predstavniki lastnika v nadzornem svetu Slovenskih železnic menijo, da na železnicah ni razlogov za opozorilno stavko. Predsednik nadzornikov Andrej Godec meni, da želijo sindikati z napovedjo stavke lastnika opozoriti, da je organiziranost Slovenskih železnic, takšna, kakršna je, najboljša in edina prava. Sindikati glede organiziranosti Slovenskih železnic po Godčevem mnenju zahtevajo 'status quo'. "Vendar monopola enega prevoznika v slovenskem železniškem prostoru ni več in spremembe bodo potrebne," je poudaril. Dodal je, da bodo predstavniki lastnika v nadzornem svetu glede tega sledili smernicam ministrstva za promet.

'Smo strokovnjaki z izkušnjami'

Andrej Godec meni, da za opozorilno stavko ni razlogov.
Andrej Godec meni, da za opozorilno stavko ni razlogov. FOTO: Kanal A
Šest reprezentativnih sindikatov na Slovenskih železnicah je opozorilno stavko napovedalo za 4. novembra med 10. in 11. uro. Vlaki, ki imajo predvidene prihode med 10. in 11. uro, bodo vozili z maksimalno eno uro zamude, vlaki, ki bodo v času stavke že na poti, pa se ne bodo ustavljali. Mednarodni promet se bo izvajal brez zadrževanja.

Problematizacija vodenja in nadzora Slovenskih železnic je po Godčevih besedah deplasirana. "Predstavniki lastnika v nadzornem svetu smo strokovnjaki z izkušnjami na raznih področjih in se zavedamo, kakšne so naloge nadzornega sveta, kakšne so razmere in da nadzorni svet ni tisti, ki posega v vodenje družbe. Je tisti, ki spremlja in nadzira." Nadzorniki svoj mandat opravljajo tudi s podporo prometnega ministra Patricka Vlačiča, je poudaril.

V kratkem poročilo o Emoniki

Godec razloge za napoved opozorilne stavke vidi tudi v začetku razčiščevanja in odkrivanja nepravilnosti in neučinkovitosti Slovenskih železnic pri projektih. Nadzorniki so na predzadnji redni seji (od marca do oktobra so jih imeli pet, poleg tega pa še eno izredno in eno dopisno sejo) svoji komisiji za gospodarjenje s sredstvi naložil skrbni pregled aktivnosti v zvezi s projektom Emonika in skrbni pregled v družbi AKS. Poročilo v zvezi s tem še ni pripravljeno, zato podrobnejših informacij o ugotovitvah skrbnega pregleda ni podal. Dejal pa je, da so ugotovitve na robu kaznivih dejanj. Omenjeno poročilo bo nadzorni svet Slovenskih železnic obravnaval na prihodnji seji, ki je predvidena za 3. november. Najverjetneje se bodo nadzorniki seznanili tudi z drugimi poročili o izvajanju projektov.

Ogromne izgube v tovornem prometu

Pričakuje, da bodo sicer glede preverjanja projektov sprožena vprašanja o neodgovornem poseganju v poslovne odločitve in prekoračitvi pooblastil komisije za gospodarjenje s sredstvi ter s tem posredno o vmešavanju nadzornega sveta v vodenje družbe. Se pa predstavniki lastnika v nadzornem svetu strinjajo s sindikati, da so razmere na področju tovornega prometa zelo težke, da so transportni prihodki daleč pod načrtovanimi in da je izguba ogromna. Stanje v tovornem prometu je po Godčevih besedah posledica popolno netržnega pristopa in slabe tehnološke organiziranosti na tem področju.

Železnica-3
Železnica-3 FOTO: Dare Čekeliš
Lani so Slovenske železnice pri prevozu potnikov in tovora ustvarjale izgubo. Zaradi prodaje deleža v Emoniki pa so leto končale z dobičkom.

Nadzorni svet je zato vodstvu družbe naložil, da do prihodnje seje nadzornikov pripravi analizo z ukrepi za korenito spremembo dela v tovornem prometu, in sicer tako v tržnem kot operativnem delu. V zvezi z dogovorom med sindikati in generalni direktorjem družbe iz junija letos o ukrepih za izboljšanje poslovanja je Godec poudaril, da nadzorniki o tem dogovoru niso razpravljali in da dogovora ni mogoče v celoti izpeljati, kar naj bi vedeli tudi sindikati. "Predstavniki kapitala v nadzornem svetu smo ocenili, da dogovor vsebuje elemente, ki ne morejo biti stvar dveh strank, temveč lastnika, ter ki lahko povzročajo težave in posledično tudi stroške," je dejal. "Tako se na primer v obdobju veljavnosti dogovora ne smejo ugotavljati presežni delavci, ni možna odpoved pogodbe delavcev iz poslovnih razlogov, ukrep čakanja na delo se lahko izvede samo pri delavcih, ki se za to odločijo sami ..."

Glede očitka sindikatov, da uprava ni prispevala svojega deleža za zaustavitev negativnih trendov, je pojasnil, da je uprava znižala materialne stroške in izdatke glede na načrtovane za letos za 30 milijonov evrov. Glede poslovanja je še dodal, da so bili na pobudo nadzornega sveta skupaj z upravo pripravljeni konkretni razlogi za aktivno reševanje problematike, zato je prepričan, da bo družba živela in delala naprej. Problematika v zvezi s svetovalci je "prtljaga iz preteklosti". "Ta problem ne obstaja več."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

brblica
25. 10. 2009 19.12
Zanimivo, da je g. Godec tako glasen glede železnic, sam pa na glas ne pove, da je tako ali drugače povezan z njimi že okoli 30 let...toliko o tem kakšen strokovnjak je. No g. Godec, kaj pa ste naredili!? Popolnoma NIČ! G. Vlačič mislim, da bi se morali o marsikateri stvari, še preden jo izrečete, pozainmati pri kredibilnih ljudeh.
8JASMIN
25. 10. 2009 15.57
A je še katero podjetje POŠTENO ? Tisti, ki so pri koritu vsi KRADEJO !!!!!!!!!!!
tron3
25. 10. 2009 08.54
Osebek ima čisto restansko faco kaj sploh dela na svobodi?
komarec
23. 10. 2009 22.08
Od kar imamo demokracijo, se pogovarjamo samo še o krajah. Poštenje, marljivost, skrbnost to so zastarele vrednote. Gospodarski kriminal je postal naša folklora.
tron3
23. 10. 2009 19.32
SAJ ŽE SAM OBSTOJ SLOVENSKIH ŽELEZNIC JE KAZNIVO DEJANJE!
alterego
23. 10. 2009 18.37
sposoben, politično nastavljen kader lahko uniči vsako podjetje, železnica ni nobena izjema
gozdar1
23. 10. 2009 17.57
@socialec Ja pa ceste je tudi potrebno privatizirat (sploh avtoceste) pa naj placuje,kdor uporablja.
banda_ste
23. 10. 2009 16.22
vse, kar je državnega, naj se ukine. Zakaj moramo vsi plačevati za nekaj, karr potem izkoriščajo samo nekateri? Sprivatizirat vse in če maš dnar, vse lepo in prav, če ga nimaš, pa crk.ni, mora že tako pač bit...
LujXV
23. 10. 2009 16.07
jaz predlagam.. Da se sedanje Železnice ukinejo če same sebe ne morejo preživljat.. Zakaj bi usi plačevali če ne uporabljamo teh storitev,,,,
MR.TRLJA
23. 10. 2009 15.47
A je Emonika tud notr padla
xyxyz
23. 10. 2009 15.23
Prodaja Emonike na robu zakona? Neumnost..ali je ali ni..kaj pomeni na robu? da nekdo ni zasluzil in mu ni vsec? banda lopovska ste vsi skupaj
alibaba
23. 10. 2009 15.18
pogodbo za gradnjo so podpisovali s prejšnjo županjo in ker zokija ni bilo zraven je v teh letih naredil vse, da bi projekt zauustavil. tudi ta prispevek je posledica dejstva, da imajo s tem projektom delo predvsem različni piarovci, ki na eno ali drugo stran "curijo" kao zanesljive informacije..
jamdicd
23. 10. 2009 15.02
Ajajaj, spet se je na polno kradlo. Zoki, da nisi spet ti zraven ? Posredno seveda si, saj si župan !!! Glasen samo takrat, ko te ne pustijo k koritu.
FerdoPerdec
23. 10. 2009 14.50
tomi.passion: se podpišem!! g12345: nop, če si zaposlen v državni upravi, skrbiš ZGOLJ za svoj žep. Ostalo te ne zanima....
g12345@email.si
23. 10. 2009 14.43
je zgolj naključje, da (skoraj) vsa podjetja, ki so se tako ali drugače odcepila od SŽ, poslujejo z dobičkom? verjetno ...
tomi.passion@gmail.com
23. 10. 2009 14.36
Ne pozabit, da je pri vsej stvari bil najbolj aktiven Zoran Janković in kjer je Janković, je skoraj zagotovo umazan posel.