Predsednik republike Danilo Türk je na osrednji slovesnosti pred torkovo 20. obletnico akcije Sever izpostavil, da je slovenska milica s preprečitvijo t.i. mitinga resnice zagotovila varnost in politično stabilnost, ljudem pa okrepila samozavest in zaupanje v sposobnost slovenske oblasti, da zaščiti človekove pravice vseh, in da zavaruje demokratične procese v Sloveniji.
'Miting resnice' je bil po besedah Türka v tistih časih že preizkušena tehnika nedemokratične in nasilne politike, ki je v tedanji Jugoslaviji poskušala uvesti centralistično diktaturo. Pri tem je bila pripravljena uporabiti vsa sredstva, od medijske kampanje proti Sloveniji do izkoriščanja nacionalnih čustev, ki so to kampanjo še podžigala, je spomnil predsednik.
"V Sloveniji je bil proces demokratične preobrazbe silovit," je poudaril. V letu 1988 se je mobilizirala civilna družba, v letu 1989 je Slovenija začela vzpostavljati okvir za demokratično preobrazbo, v septembru 1989 pa je bilo sprejeto ustavno določilo, ki je na slovenskih tleh prepovedovalo uvedbo kakršnih koli izrednih ukrepov brez soglasja slovenske skupščine.
Novembra 1989 je bila ustanovljena koalicija demokratičnih strank – Demos, s čimer se je dokončno izoblikoval slovenski demokratični politični prostor. Procesi demokratičnih sprememb so tako postali nepovratni, je še spomnil Türk.
Prepričljivost priprav na akcijo Sever in zlasti odločenost slovenske milice in slovenske javnosti, da se z vsemi močmi upre ogrožanju, je bila v tedanjih razmerah po besedah predsednika nekaj novega. "Izkazala se je odločnost in čvrstost Slovenije. Miting je bil odpovedan."
Ta odpoved je bila za Slovenijo in njene ljudi velika zmaga. "V soočanju, ki ga ustvari politični konflikt, in ko grozi nasilje, je največ vredna tista zmaga, ki se doseže brez uporabe sile. Taki dosežki so redki in zato jih moramo še bolj ceniti," je prepričan predsednik Türk.
V Sloveniji smo, tudi po zaslugi naše skupne sposobnosti zavarovati našo varnost, uživali naravnost šolsko zaporedje dejanj demokratične preobrazbe. Uspeh akcije Sever pa je bil izjemen prispevek k slovenski državnosti, k uspehu osamosvojitvenega prizadevanja in k zagotovitvi pogojev za demokratični razvoj naše družbe, je še poudaril.
Kresal: Ne smemo zaspati na lovorikah
Notranja ministrica Katarina Kresal pa je v svojem nagovoru izpostavila, da so vrednote osamosvojitvenih prizadevanj pomembne v več ozirih. "Tedanja ljudska milica je v nasprotju z represivnimi organi nekdanjega vzhodnega bloka odigrala vlogo branitelja in ne rablja politične liberalizacije ter demokratizacije," je povedala Kresalova. Kot je poudarila, je milica zaradi svojega ravnanja upravičeno dobila znak legitimnosti, ugled in zaupanje ljudi.
Idejni temelji nastanka slovenske državnosti po njenih besedah "zasledujejo vizijo svetovljanske, navzven usmerjene družbe, ki se zaveda globalne dimenzije sveta in ni pripravljena preprosto ždeti v svoji samozadostnosti".
Prehojena pot slovenske družbe po njenih besedah ni razlog za to, da bi zaspali na lovorikah. Sodobna družba še vedno premore skupine posameznikov, ki so zaradi takšnih ali drugačnih vzrokov depriviligirani in ne premorejo vzvodov za lastno emancipacijo, je opozorila.
"Naj svoboda, pravičnost, enakopravnost in dostojanstvo za vsakogar ne ostanejo le besede, zapisane na papirnatih in kamnitih ostankih naše zgodovine. Prepričana sem, da ravno to daje smisel naši preteklosti in upanje naši prihodnosti," je še dejala notranja ministrica Kresalova.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.