Problemi z implementacijo novega plačnega sistema v javnem sektorju "niso veliki in so obvladljivi", je prepričan minister za javno upravo Gregor Virant. Ocenil je, da so glasni predvsem tisti, ki so nezadovoljni, na to pa vpliva tudi volilna kampanja. Morebitne nepravilnosti in napake bodo po ministrovih zagotovilih odpravili.
Prevedba delovnih mest na nov plačni sistem je po Virantovi oceni relativno enostavna, če ne poteka hkrati reorganizacija ali nova sistematizacija delovnih mest. Za korektno izpeljavo implementacije plačnega sistema v javnih zavodih so po njegovem prepričanju odgovorna vodstva zavodov, ki morajo zaposlenim tudi pojasniti, kaj nova plača pomeni.
Ob tem je Virant ocenil, da vodstva zavodov niso bila najbolje pripravljena na uvedbo sistema, odgovornost pa je tudi na resornih ministrstvih in na ministrstvu za javno upravo, ki izvaja koordinacijo. Napovedal je, da bo vsem direktorjem javnih zavodov danes oz. v ponedeljek posredoval navodilo, da morajo seznaniti zaposlene v javnih zavodih s tehniko prehoda v nov plačni sistem in odgovoriti na vsa vprašanja.
'Nižjih plač ne bo'
Sicer pa je minister zatrdil, da zaposleni ne bodo dobili nižjih plač, kar prepovedujeta tudi 49. in 49.f člen zakona o sistemu plač v javnem sektorju. "Naša simulacija, ki smo jo dali vsem javnim zavodom, je bila narejena tako, da se izračuna varovana plača za polni delovni čas. Tudi, če bi se slučajno zgodilo, da bi bila plača po novem nižja od te, se izplačuje višja," je pojasnil Virant. Trditve zaposlenih, da so dobili nižje plače po njegovem mnenju izvirajo iz tega, da primerjajo neprimerljivo, torej plačo, ki je vsebovala tudi stimulacijo in povečan obseg dela, s plačo, ki tega ne vsebuje. Virant pa ne izključuje, da je prišlo tudi do napak. "Tam, kjer so vodstva zavodov naredila napake in zaposlenim izplačala plače v nasprotju z zakonom, je treba to takoj popraviti in izplačati poračun," je dejal minister.
'Plače v zdravstveni negi se povečujejo'
Med konkretnimi problemi je izpostavil zaposlene v carini in policiji, za katere pa so že našli rešitve v sistematizaciji delovnih mest. Virant ocenjuje, da so se s Policijskim sindikatom Slovenije korektno dogovorili in da bo problem rešen brez spreminjanja plačnega sistema.
Glede nezadovoljstva medicinskih sester pa je minister poudaril, da se plače v zdravstveni negi povečujejo bolj kot v kateri koli drugi dejavnosti. Plače se povišujejo tako diplomiranim, kot tudi višjim in srednjim medicinskim sestram, je dejal Virant in dodal, da se bodo plače srednjim medicinskim sestram povišale za 23 do 27,5 odstotka. Po njegovem mnenju je problem v tem, da je po njihovi oceni prevelika razlika med njimi in diplomiranimi medicinskimi sestrami. Nekatere srednje medicinske sestre namreč zdaj opravljajo tudi zahtevnejše delo diplomirane ali višje medicinske sestre, vendar pa za to dobijo nižje plačilo. Virant je kot rešitev ponudil, da vsakdo opravlja tisti posel, ki je v opisu njegovih del in za katerega je plačan, za to pa morajo poskrbeti direktorji javnih zavodov. V primeru, da zaradi kadrovskega primanjkljaja to res ni mogoče, pa bodo morali izjemoma zaposlenega plačati po zahtevnejšem delu z nekim odbitkom.
Ob tem je poudaril, da je ta rešitev le začasna. Glede domnevno prevelikega povišanja plač v zdravstvu je minister ocenil, da je resnica v sredini. Povišanje je za 3,5 do štiri odstotke višje od predvidenega, kar Virant pripisuje prenapetim sistematizacijam v bolnišnicah in zdravstvenih domovih. Po njegovih besedah je že dogovorjeno, da bodo opravili nadzor v vseh zavodih, kjer so šli nad limito in bodo sistematizacije po potrebi tudi popravili.
Po enem letu ocena stanja
Napake pri uvedbi novega plačnega sistema so po Virantovih besedah možne in jih je treba odpravljati, v reševanje težav pa se morajo vključiti tudi ministrstva. Po njegovi oceni so nekatere manjše skupine javnih uslužbencev v kolektivnih pogodbah "potegnile krajšo". Omenil je zaposlene na univerzah, kot so asistenti, lektorji in bibliotekarji. Minister rešitev vidi v tem, da eno leto po uvedbi ocenijo nov plačni sistem, analizirajo podatke in ugotovijo morebitne anomalije. Takrat se lahko s sindikati začnejo pogovarjati o popravkih, saj to ne gre na hitro, meni Virant.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.